AMD fiyatları Radeon RX 7900XT ekran kartıs, mevcut ayarlamalardan sonra Avrupa’da MSRP’nin altına düşmüş görünüyor.

Alman perakendeci, Avrupa pazarlarında bir trend haline gelebilecek özel AMD Radeon RX 7900 XT kartlarının maliyetini düşürdü

Mindfactory şimdi Sapphire referans modeli olan Sapphire Radeon RX 7900 XT Gaming GDDR6 grafik kartını 1049 Euro’dan 999 Euro’ya gösteriyor. Fiyat düşüşüyle ​​ilgili daha şaşırtıcı olan şey, kartta on gün içinde birden fazla fiyat indirimi olması.

AMD Radeon RX 7900 XTX varyantları aynı fiyat düşüşlerine sahip değil, bu da daha popüler satış kartının neden benzer bir maliyet düşüşüne sahip olmadığı sorusunu akla getiriyor. XTX modellerinin çoğunun fiyatı, üreticinin 1149 €’luk perakende satış fiyatının çok üzerinde arttı. AMD’nin envanterle ilgili sorunlar yaşadığına ve perakendecilerin açgözlülük ve kullanıcı talebinden dolayı maliyetleri artırdığına inanılıyor.

Yine de, indirimler agresif satış tekniklerinden kaynaklanmıyor. Avrupa ve ABD para birimleri arasındaki kur nedeniyle Almanya’da düşüşler görüyoruz. Artık AMD RX 7900 XT grafik kartlarını Avrupa pazarlarında 30 €’ya varan farkla yaklaşık 1019 € ile 1039 € arasında bulabilirsiniz. Ancak AMD’nin ürünlerin daha fazla azaltılmasına izin vermesi için daha fazla neden var mı?

AMD, düşen fiyatlar ile 2022 yılını oldukça geride bırakıyor. Kısa bir süre önce şirketin AMD Ryzen 9 7950X işlemcisinin maliyetinin düştüğünü bildirmiştik. Intel, CES 2023’te piyasaya sürülecek olan yeni Raptor Lake işlemcilerini piyasaya sürmeden önce mümkün olduğu kadar çok satış rakamı toplayacağına inanılıyordu.

İşlemci, küresel internet perakendecisi Amazon’da 699,99 $’dan piyasaya sürüldüğü ve Black Friday ve Cyber ​​​​Monday’den önce 549,99 $’a düşürüldüğü için en önemli maliyet düşüşünü gördü. Newegg, Best Buy ve Microcenter gibi şirketlerin çip serisi fiyatlarını düşürmek için Amazon’a katılmasıyla o zamandan beri birçok perakendeci Zen 4 işlemcilerinin maliyetini düşürdü. Bu, AMD’nin aranan GPU’daki üretimi artırabilmeleri için mevcut pazardaki AMD Radeon RX 7900 XTX grafik kartlarının daha düşük stoklarına yardımcı olmak için mümkün olduğu kadar çok kar elde etmeye çalıştığı anlamına mı geliyor?

Haber kaynakları: zihin fabrikası, VideoCardz

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17