2022 yılı sinema adına oldukça iyi bir yıldı. gibi yazar odaklı küçük filmlerden inci ve masalcılar gibi büyük gişe rekorları kıran olaylara Hayır ve Elvisfilm endüstrisi dünya çapında sinemaları ve izleyicileri sarsan çok sayıda film sundu.

Artık yıl sona erdiğine göre, 2022’de iyisiyle kötüsüyle aklımızda kalan filmlere dönüp bakma zamanı. 2022. (*, filmin hala sinemalarda olduğunu ve para kazandığını gösterir.)

10. Siyah Adam (168 milyon dolar*)

Dwayne Johnson sonunda hayalindeki filmi hayata geçirdi. siyah adam. Ancak cansız incelemeler ve arzu edilenden daha az gişe rakamlarıyla, pek çok insanın umduğu gibi DC Evrenini pek sarsmadı.

Buna rağmen, Siyah Giyen Adam Adalet Cemiyeti ve Çeteler Arası ile karşı karşıya gelirken birçok izleyiciye büyüleyici, heyecan verici ve eğlenceli bir süper kahraman boğuşması yaşattı. Ayrıca Henry Cavill’in Süpermen’ini geri getirerek oldukça heyecan yarattı – en azından biraz.

9. Avatar: The Way of Water (169 milyon dolar*)

Jake ve ailesi "Avatar: The Way of Water"da banshees üzerinde uçuyorlar.

İzleyiciler James Cameron’ın devam filmi için 13 yıl bekledi avatar, bu yüzden sinemalara çıktığında doğal olarak büyük bir sıçrama yaptı. Orijinal film gibi, Suyun Yolu birçok nefes kesici sualtı sahnesi için son teknoloji hareket yakalama sistemini tanıtan, sinemanın teknolojik bir evrimidir.

Suyun Yolu aynı zamanda karşı çıkanlardan da adil bir pay alıyor, ancak yine de daha yayınlanmadan önce En İyi Drama ve En İyi Yönetmen dallarında iki Altın Küre Adaylığı toplayarak anında başarılı oldu. Bu film, Cameron’ın yüce kariyerinin doruk noktası gibi hissettiriyor ve unsurları birleştiriyor. titanik, Uçurum, Uzaylılarve Terminatör gelecek Avatar devam filmlerinden yalnızca birini yaratmak için filmler.

8. Sonic the Hedgehog 2 (190 milyon dolar)

Sonic, Tails ve Knuckles, Sonic the Hedgehog 2'de takım oluşumunda yan yana duruyor.

Dünyanın en sevilen mavi kirpisi, izleyicilere başka bir heyecan verici macera sunmak için bu sefer iki arkadaşı Tails ve Knuckles’ın da katıldığı sinemalara geri döndü. kirpi sonik 2 selefini geride bıraktı ve dünyanın en çok hasılat yapan video oyunu filmi oldu.

Aynı zamanda, oyunların irfanından yararlanarak ve nihayet karışıma Chaos Emeralds ve Super Sonic’i dahil ederek kendi sinema evrenini kurdu. Sonunda, bu devam filmi, Sonic ve arkadaşları için hayranların yakın gelecekte görmeye can attığı umut verici bir macera kuruyor.

7. Thor: Aşk ve Şimşek (343 milyon dolar)

Jane ve Thor, Thor: Love and Thunder'da birbirlerinin gözlerine bakıyorlar.

God of Thunder’ın dördüncü solo filminde Marvel Studios, Jane Foster’ın uzun zamandır beklenen dönüşünü Mighty Thor olarak getirdi. Gişede 760 milyon doların üzerinde kazanmasına rağmen, birçok kişi filmin çılgın tonu ve az gelişmiş CGI’daki hayal kırıklığını dile getirdi ve bunu Marvel’in Dördüncü Aşama ile son düşüşünün başka bir örneği olarak adlandırdı.

Buna rağmen, Taiki Waititi’nin son filmini heyecan verici bir heyecan yolculuğu yapan çok sayıda canlı görsel, olağanüstü performans ve komik anlar içeriyor.

6. Batman (369,3 milyon dolar)

Batman'de Zoe Kravitz ve Robert Pattinson.
Yarasaadam

Yönetmen Matt Reeves, bu filmle Kara Şövalye ve Gotham City’nin yepyeni bir versiyonunu beyaz perdeye taşıdı. Batman mitosunun geçmişteki sinematik yinelemelerinden farklı olarak, bu yeniden başlatma, Pelerinli Haçlı’nın ahlakına derin bir dalış yaparak onun gerçekten bir kahraman olarak kabul edilip edilemeyeceğini sorguluyor.

Tüm bunlar, Batman’in Riddler ve Gotham’ın yozlaşmış seçkinleriyle yaptığı savaşın arka planında gerçekleşir ve bu da şehrin yeraltı suç dünyasında şüpheli, sürükleyici ve aksiyon dolu bir maceraya yol açar.

5. Minyonlar: Gru’nun Yükselişi (369,5 milyon dolar)

Gru, yapım aşamasındaki ininde Minyonlarıyla çevrili olduğu için mutlu görünüyor.

Gru ve Minyonları, bu uzun zamandır beklenen ön bölümde yine iş başında. Despicable Me. Dünyanın en büyük kötü adamı olmaya çalışan genç bir Gru’yu konu alsa da Minyonları, “mini Patronlarını” Vicious 6’dan kurtarmaya çalışırken gösteriyi çalmaya devam ediyor.

Sarı munchkinlerin pek çok komik ve sevimli anıyla, film anlaşılır bir şekilde gişede büyük puan aldı. Aynı zamanda, insanların Minyonlar gibi giyinmesi ve sinemalarda insanları sinirlendirmesi gibi tuhaf ama aşağılık bir trend başlattı.

4. Jurassic World: Dominion (376 milyon dolar)

Jurassic World: Dominion oyuncu kadrosu, yaklaşan bir dinozora bakıyor.

Bu üç film, Jurassic World’de son bir yolculuk için Colin Trevorrow’u ve serinin orijinal oyuncu kadrosunu yönetmen koltuğuna geri getirdi. Serideki diğer filmler gibi, hakimiyet sinemalarda büyük bir kâra dönüştü.

Yine de, birçok kişi Jurassic Park’ı sonsuza dek kapatma zamanının geldiği konusunda hemfikir olduğundan, film hâlâ bir dağ dolusu olumsuz eleştirinin altına gömülmüştü. Kusurlarına rağmen, her iki üçlemeden karakterlerin beyaz perdede ve ağzı açık bırakan birçok dinozorla bir araya geldiğini görmek yine de bir zevkti. hakimiyet franchise için sağlam bir sonuç gibi geldi.

3. Doctor Strange in the Multiverse of Madness (411 milyon dolar)

Doctor Strange in the Multiverse of Madness'tan bir sahnede Xochitl Gomez, Benedict Wong ve Benedict Cumberbatch kameraya bakıyor.

Doctor Strange’in ikinci solo filmi, özellikle o zamandan beri Marvel hayranlarını coşturdu. Örümcek Adam yönetmen Sam Raimi yönetti. Neredeyse bir milyar dolar hasılat elde etmesine rağmen, MCU’nun devasa yutturmacasını karşılayamadığı için daha bölücü projelerinden biri olduğunu kanıtladı.

Film esasen Fantastik Dörtlü’yü, X-Men’i ve Inhumans’ı Illuminati ile geri getirdi, ancak izleyiciler hala bu boyutlar arası gişe rekorları kıran filmin potansiyeline tam olarak ulaşmadığını hissetti. Yine de Raimi’nin kendine has tarzı ve akıllara durgunluk veren görselliği ile bu film, şüphesiz Marvel Studios’un bugüne kadarki en farklı ve yönetmen odaklı filmlerinden biridir.

2. Kara Panter: Sonsuza Kadar Wakanda (420 Milyon Dolar*)

shuri-kara-panter-wakanda-sonsuza kadar
Marvel Stüdyoları

Yakın geçmişteki kültürel açıdan en etkili filmlerden birinin devamı olarak, Wakanda sonsuza kadar büyük bir izleyici kitlesi alacağı kesindi. Film ne yazık ki merhum büyük Chadwick Boseman’dan yoksun olsa da, suda yaşayan Talokanlar ile savaşının ortasında trajik kaybını iyileştirmeye çalışan bir ulusun sürükleyici bir hikayesini sunuyordu.

Eski ve yeni oyuncular, Angela Bassett’in Altın Küre adayı performansı ve yönetmen Ryan Coogler’ın güzelce hazırlanmış destansı da dahil olmak üzere bazı olağanüstü performanslar sergiliyor.

1. Top Gun: Maverick (718 milyon dolar)

Tom Cruise, Top Gun: Maverick'te bir uçak uçuruyor.

Yeniden başlatmanın orijinal filmden daha iyi sonuç vermesi pek sık rastlanan bir durum değildir, ancak Top Gun: Maverick hem eleştirmenler hem de gişede yükseldi. 30 yıl sonra izleyiciler Pete “Maverick” Mitchell ile yeniden bir araya geliyor ve Pete “Maverick” Mitchell, merhum arkadaşı Goose’un oğlu da dahil olmak üzere yeni bir Top Gun savaş pilotları ekibine eğitim vermekle görevlendiriliyor.

Ağzınızı açık bırakan aksiyon, canlandırıcı ve duygulu bir hikaye ve ilk filme sevgi dolu geri dönüşlerle, Top Gun: Maverick çağlar boyunca eski bir film haline gelen bir devam filmi.
genel-19