Apple kısa süre önce AirTag ürün izleyicisi için iki üretici yazılımı güncellemesi yayınladı. Ne yazık ki Apple, her iki güncellemeden sonra da AirTag kullanıcılarını cihazın yeni yetenekleri hakkında karanlıkta bırakan bir değişiklik listesi yayınlamadı. Fakat Apple az önce bir destek sayfası yayınladı (yolu ile 9to5Mac) başlıklı “AirTag için üretici yazılımı güncellemelerindeki yenilikler nelerdir?” bu soruyu cevaplamak için devam ediyor.
İlk liste olan AirTag aygıt yazılımı güncellemesi 2.0.36, “ivme ölçerin belirli senaryolarda etkinleşmemesi sorununu çözüyor.” İvmeölçerin AirTag’in hareketini izlemek için kullanıldığı düşünülürse, ürünün işini yapabilmesi için bu sensörün çalışıyor olması çok önemlidir. Bu güncelleme 12 Aralık’ta yayınlandı.
Bir aydan biraz daha uzun bir süre önce, 10 Kasım’da, Apple, bilinmeyen bir AirTag’in sizinle birlikte seyahat ettiğini bildirmek için size bir bildirim gönderen 2.0.24 ürün yazılımı güncellemesini yayınladı. Sesli bir uyarı, bu haydut AirTag’in taşındığını bilmenizi sağlar. Hassas Bulma özelliğinin kullanımıyla, bilinmeyen izleyicinin yerini daha kolay bir şekilde saptayabilirsiniz. Diyelim ki birisi, hareketlerinizi takip etmek için arabanıza, valizinize veya başka bir yere AirTag sakladı. Güncelleme ile, sizi takip eden bilinmeyen bir AirTag’in varlığı konusunda uyarılacaksınız, hemen bulun ve devre dışı bırakın.

iPhone’unuzdaki Find My uygulamasından gelen sesli uyarı, bilinmeyen AirTag’in sizinle birlikte hareket ettiğini size söyleyecektir. Kesinlik Bulma, haydut bir AirTag’in konumunu daha kesin bir şekilde sunmak için U1 Ultra Geniş Bant çipini kullanır. Bu çip iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13 ve iPhone 14 serilerinde bulunur. Daha önceki iPhone modelleri, bu tür kesin konum verilerini sağlamayan Bluetooth bağlantısına güvenir.

AirTag takibi gerçek bir sorun haline geldi ve Apple, Hassas Bulma özelliğinin kurbanların hileli AirTag’leri daha kolay bulmasına ve devre dışı bırakmasına yardımcı olmasına izin vererek, takipçilerin herhangi bir fiziksel zarar vermeden önce bağlantılarını kesebileceğini umuyor. Bu özellik, iPhone’unuzun açık ve iOS 16.2 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyor olmasını gerektirir.telefon-1