2022’de en yeni donanımlarla donatılmış ve etkileyici performansa sahip birçok inanılmaz yeni telefon kullanma ayrıcalığına sahip oldum. Ancak, bu cihazların her birini kullanırken tekrar tekrar başvurduğum bir uygulama var ve bu, yeni veya son teknoloji olmaktan çok uzak: Google Haritalar.

Yıl boyunca yüz yüze etkinlikler (hem profesyonel hem de kişisel) yeniden başladığından, kendimi evden çıkmak için çok daha fazla fırsat buldum. Alışılmadık toplu taşıma sistemlerinde gezinmekten yeni yürümeye başlayan çocuklara uygun oyun alanları bulmaya kadar, bir yere gitme zamanı geldiğinde açtığım uygulama Google Haritalar oldu. Ancak bunun da ötesinde, Google Haritalar bir “beni A noktasından B noktasına götür” hizmetinden daha fazlası haline geldi. Benim için bir tür her şey uygulaması haline geldi ve geçen yıl onun geleneksel – ve daha az geleneksel – özelliklerinden tam olarak yararlandım.

Google Haritalar, “beni A noktasından B noktasına götür” hizmetinden daha fazlası haline geldi

2022’de seyahat ederken Google Haritalar’ı çok kullandım – uygulama için oldukça tipik bir kullanım durumu. Yürüme yol tarifleri aldım, SFO’ya gitmek için doğru BART hattını buldum ve nerede olursam olayım kahve dükkanları aradım – çok fazla kahve dükkanı. Mümkün olduğunca az sürtünmeyle kahve bulabilmek için yakındaki kahve dükkanlarını arayacak şekilde yapılandırılmış bir iOS kilit ekranı widget’ım bile var.

Uygulama, daha alışılmadık durumlarda da kullanışlı hale geldi. Yakın zamanda Seattle’ın dışındaki bir yürüyüşte bir dönüşü kaçırdığımda ve patikadan ziyade kuru bir dere yatağında dolaştığımı fark ettiğimde, hangi yöne gitmem gerektiğini bulmak için Google Haritalar’ı ve telefonumun GPS’ini kullandım. Şebekeden daha uzakta bu şekilde kullanmaya güvenmezdim, ama bir çimdikte işe yaradı.

Google Haritalar’da dolaşarak, kentsel duvar resimleri (ve biraz da grafiti) manzaralı bu gizli yolu buldum.
Fotoğraf: Allison Johnson / The Verge

Ayrıca eve daha yakın olan alışılmış yoldan çıkmak için de kullanıyorum. Testlerimin bir parçası olarak pek çok farklı telefon kamerasıyla fotoğraf çekiyorum, bu yüzden her zaman çekim yapmak için yeni ve ilginç yerler arıyorum. Her zamanki konumlarımın hepsini tükettiğimde Google Haritalar’a döndüm ve işte bu şekilde, Seattle’ın SoDo semtinde, hafif raylı sistem hattı boyunca uzanan ve bölgedeki duvar resimlerinin manzarasına sahip bir yeşil yol buldum. Oldukça iyi bildiğim bir alanda bile, Haritalar benim için yeni olan yerleri keşfetmeme yardımcı oluyor.

Google Haritalar da bir çeşit arşivdir. Yıllar önce başka bir şehirde ziyaret ettiğim restoranın adını hatırlamaya çalışıyorsam, muhtemelen yer imlerimdedir. Aynı zamanda fiili bir adres defteri haline geldi. Kız kardeşime bir paket gönderirken, adresini telefonumun rehberinde aramıyorum – adını Google Haritalar’ın arama çubuğuna yazıyorum ve hemen açılıyor.

Bazen Google Haritalar’ı belirli bir gündem olmadan açıyorum. Merak ettiğim belirli bir mahallede gezinebilirim. Veya Reykjavik sokaklarında yürümenin nasıl bir şey olduğu hakkında bir fikir edinmek veya hangi restoranlarda olduğunu öğrenmek için Sokak Görünümü’nü kullanırım. amerika birleşik devletleri’nin en kuzeydeki şehri.

İyisiyle kötüsüyle, Google Haritalar benim için e-posta veya Slack kadar vazgeçilmez hale geldi.

Google Haritalar’da beni rahatsız eden şeyler var mı? Evet. Bazen haritayı belirli bir mahalleye odaklayacağım ve “bira fabrikalarını” arayacağım ve bana daha büyük Seattle bölgesindeki her bira fabrikasını göstermek için uzaklaşacak. Ve varış zamanımdan 30 saniye kısaltmak için beni bir dizi zorlu viraja götürmek yerine en basit rotaya sadık kalacak bir navigasyon seçeneği için yıllarca yalvardım. Google’ın benim hakkımda sahip olduğu tüm veriler hakkında, uygulamasını kullanarak her hareketimi çizelgelediğimde, olduğumdan çok daha fazla endişelenmeliyim.

İyisiyle kötüsüyle, o sırada hangi telefonu kullanıyor olursam olayım, Google Haritalar benim için e-posta veya Slack kadar vazgeçilmez hale geldi. Bilmediğim şehirlerde dolaşmak kadar kendi şehrimi keşfetmeme de yardımcı oluyor. 2022’de hem eve yakın hem de uzaktaki hayatı yönlendirmeme yardımcı olan uygulama ve gelecek yıl boyunca da hamlelerimi planlamak için kullanacağımı biliyorum.genel-2