Tesla CEO’su Elon Musk, Pazartesi ve Çarşamba günleri arasında şirket hisselerinin 20 milyondan fazla hissesini sattı. Düzenleyici bir dosyaya göre satış yaklaşık 3,5 milyar dolar değerinde. Musk’ın son hisse senedi dökümü, geçen ay sattığı yaklaşık 4 milyar dolarlık hissenin ardından geldi.

Musk, bu sefer hisse satışı için veya o gün için işinin bitip bitmediği konusunda halka açık bir neden sunmadı. Nisan ayında 8,5 milyar dolarlık Tesla hissesini sattı ve Ağustos’ta Musk 7 milyar dolarlık bir değeri daha sattı.

Çarşamba günkü hisse satışının ardından Musk, kabaca 66 milyar dolarlık Tesla hissesine sahip oldu.

Satış Tesla yatırımcıları olarak geliyor artan endişeler Musk’ın, tartışmalı ve pahalı bir satın alma işleminden sonra yönetimin yakın zamanda devraldığı Twitter ile olan ilişkisi hakkında. Yatırımcılar, Musk’ın sosyal medya platformuna dahil olmasının Tesla’ya zarar verdiğini ve şirketin hisse senedi fiyatına işaret ederek bu argümanları desteklediğini söylüyor. Çarşamba günü saatler sonra 156,80 dolardan işlem gören Tesla hissesi, Ocak ayına göre %60,8 düştü ve en kötü tam yıl performansına doğru ilerliyor.

Bazı analistler, bugünkü hisse senedi satışının Musk’ın bazı sorulara cevabı olduğunu düşünüyor. yüksek faizli borç 44 milyar dolarlık Twitter anlaşmasını ödüyor. Twitter, bu anlaşmanın bir parçası olarak, Twitter’ın %11,75’lik bir faiz oranı ödediği yaklaşık 3 milyar dolarlık teminatsız borç da dahil olmak üzere 13 milyar dolarlık borç aldı.

Yatırımcılar, satışın planlanmış gibi görünmediğini ve Musk’ın satışı bitirip bitirmediğinin belirsiz olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, Tesla çeyreğin sonu için sakin bir döneme girmeden önce Musk’ın daha fazla hisse satmak için yalnızca Cuma gününe kadar vakti var. Bazı yatırımcılar, konu hisse senedi satışı olduğunda Musk’ın öngörülemez olmasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Yıllar önce söyledihisse satamaz. Bu yılın başlarında geri döndüğünde, Musk satışının bittiğini söyledi. Ama sonra bakalım, devam ediyor ve üç ayrı durumda tekrar stokları boşaltıyor.

Hisse senedi satışı ayrıca, Tesla’nın en sert yatırımcılarından bazılarının Musk’a ve yönetim kuruluna, şirketin hisse senedi fiyatı düşmeye devam ederken hisseleri geri almayı düşünmeleri için yalvarmasıyla da gelir. Musk, Tesla’nın üçüncü çeyrek kazançları sırasında, şirketin muhtemelen 5 milyar ila 10 milyar dolar arasında bir geri alım yapacağını söyledi.

Musk’ın en son stok dökümü, Federal Rezerv göstergeyi yükseltti faiz oranı %4,25 ile %4,5 arasında değişmektedir. Çoğu zaman, faiz oranları yükseldiğinde hisse senedi fiyatları darbe alır, bu nedenle Musk, Tesla hissesinin önümüzdeki haftalarda daha fazla değer kaybetmesi beklentisiyle satış yapıyor olabilirdi.genel-24