Yeni bir rapora göre, oyunun Haziran ayındaki olası lansmanından önce, Diablo 4 ekibi oyunun zamanında piyasaya sürülmesini sağlamak için çalışıyor.

Washington post Diablo 4 ekibinin uzun çalışma saatlerine saplandığını ve şirketin karşılığında yetersiz avantajlar sunduğunu bildirdi. Şirket, fazla mesai yapmayı açıkça talep etmese de, Blizzard çalışanları masalarında tutmak için çeşitli teşvikler sundu. Bunlar, günde 10 saatten fazla çalışan çalışanlar için 25 $’lık Door Dash kredisinden oyun çıktıktan sonra şirket hisse senedi hissesi kazanmaya kadar uzanıyor.

Ancak bu teşvikler tüm çalışanları şirkette tutmaya yetmedi. Diablo 4 ekibinin sürekli olarak geliştiricileri kaybettiği bildiriliyor. 20 kişilik bir ekip, üyelerinin yarısını bir yılda kaybetti. Post’un görüştüğü eski çalışanlar, zam istediklerinde, bazı yöneticilerin başka bir yerde daha yüksek bir maaş aramak için şirketten ayrılmalarını ve yalnızca daha fazla deneyime sahip olduklarında Blizzard’a dönmelerini önerdiğini iddia etti. Ayrılan çalışanların çoğu, birkaç yıllık deneyime sahipken, onların yerine geçenler deneyimsiz, giriş seviyesi işe alımlardır. Bu sorunların bir sonucu olarak, alıntılanan birçok çalışan, oyunun Haziran ayında tamamlanmış bir durumda piyasaya sürüleceğinden şüphe ediyor gibi görünüyor.

Diablo 4’ün ayrıca yaratıcı liderlikte birden fazla değişiklik gördüğü bildirildi. Geliştirme, yönetmen Luis Barriga ve baş tasarımcı Jesse McCree’nin gözetiminde beş yıl önce başladı. Her iki liderin de geliştirme konusunda dağınık ve odaklanmamış bir yaklaşıma sahip olduğu ve bunun da geliştiriciler arasında kafa karışıklığına yol açtığı bildirildi. Barriaga, The Witcher 3’ün kreatif direktörü ve Cyberpunk 2077’nin baş yazarı olan Sebastian Stępień’ı işe aldı. Stępień oyunun tüm anlatımını yeniden yazdı. İddiaya göre senaryosu, birçok çalışanı tiksindirecek ve rahatsız edecek şekilde, bir karakterin cinsel saldırı deneyimine sık sık göndermeler içeriyordu. Karakter o zamandan beri kaldırıldı, ancak oyunun kötü adam Lilith de dahil olmak üzere kadın karakterlerini hala kötü bir şekilde ele aldığı bildiriliyor. Ağustos 2021’de hem Barriga hem de McCree, daha geniş Blizzard iddialarının ardından kovuldu.

Blizzard, Diablo 4’ün bitmesine yardımcı olmak için Vicarious Visions’ı devreye soktu, adını Blizzard Albany olarak değiştirdi ve Diablo serisinin başına endüstri gazisi Rod Fergusson’u atadı. Fergusson’un, ekibin yıpranma ve çalışanların endişeleriyle ilgili sorunlarını tartıştığı, ancak tanıştığı ünlüler veya keyif aldığı filmler gibi genellikle kendi ilgi alanlarına odaklandığı haftalık Zoom toplantısı düzenlediği bildiriliyor. Projeye Blizzard Albany’nin eklenmesi de kaosa katkıda bulunarak, mükerrer çalışma sorunları yarattı.

Blizzard hikayeye şu açıklamayla yanıt verdi: “Bildiğiniz gibi, genel olarak oyun geliştirme ve özel olarak ‘Diablo IV’, kapsamın zaman içinde geliştiği yinelemeli bir süreç izliyor. Oyundaki prodüksiyon son derece iyi gidiyor. gönüllü ve belirli ekiplerle sınırlı. Ekibin mesleki refahı konusunda düzenli olarak anket yapıyoruz ve en son sonuçlar, yıllardır elde ettikleri en olumlu sonuçlar.”

Bununla birlikte, isimsiz çalışanların sözleri, sorunlu bir gelişme, potansiyel olarak tamamlanmamış bir oyun ve en önemlisi, geliştiriciler için cehennem gibi bir çalışma ortamı ile oldukça farklı bir tablo çiziyor. Rapor ayrıca oyunun çıkış tarihi olan 6 Haziran 2023’ü de sızdırdı. Bu, Blizzard’ın işçilere kötü muamelesine ilişkin uzun bir dizi dava ve raporun sonuncusu. Microsoft, Activision Blizzard’ı satın alma sürecinde ancak FTC, anlaşmayı engellemek amacıyla dava açtı.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1