Rode’un genel halk nezdindeki itibarı, esas olarak, hala mevcut olan Procaster mikrofonu gibi XLR ses ekipmanı etrafında inşa edilmiştir.

Birçoğu, analog ve XLR’yi ses kalitesi, esneklik ve profesyonel düzeyde ses için gidilecek arabirim olarak görüyor. USB mikrofonlara gelince, genellikle temel bir çözüm olarak kabul edilirler ve kalite pahasına basit ve ucuz bağlantı sunarlar.

XDM-100, bu klişeleri zekice yerle bir ediyor.

Oyun odaklı Rode X serisi sayesinde şirket, ses mükemmelliği konusundaki itibarını USB üzerinden ses kolaylığı ile birleştirmeye çalışıyor. Böyle bir şeyin mümkün olduğuna ikna etmek küçük bir başarı değil.

Rode X Unify yazılımı (herhangi bir Rode X satın alındığında ücretsiz) ile birleştirilmiş XDM-100, USB üzerinden duyduğum en etkileyici seslerden birini üretiyor. Ünlü kameramanları bile tatmin edecek kadar.

Rode XDM-100

Rode XDM-100 – En iyi fiyatlar:


 • Amazon Pazarı

  279,00


 • LDLC

  279,95


 • Amazon

  280.08

Özellikler


 • Tür : dinamik

 • ses kayıt modeli : kardioid

 • Frekans aralığı : 20Hz — 20kHz

 • bağlantı : USB-C

 • izleme : Sıfır gecikmeli 3,5 mm analog kulaklık çıkışı.

 • Yazılım uyumluluğu : Windows 10 veya üzeri, macOS 10.12 veya üzeri.

 • Dahil olan aksesuarlar : pop filtre, shock mount, kulaklık kablosu, USB-C – USB-C kablosu.

 • Yükseklik ve ağırlık : 52 x 52 x 213 milimetre / 700 gr.

Tanıtım videosu

Hem XDM-100’ü hem de daha küçük olan XCM-50’yi kullanan bir test mikrofonu kaydettim. Sadece XDM-100 ile ilgileniyorsanız 1″51’e gidip dinleyebilirsiniz. Ancak iki model arasındaki ses farkları hakkında fikir sahibi olmak için sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim.

İnşaat ve performans


Rode X XDM-100'ün önü ve arkası


Resim: Michael Gariffo/ZDNET

Fiziksel olarak XDM-100, daha önce bahsedilen Rode Procaster’a çok benziyor, ancak siyah kaplaması ve kırmızı vurgularıyla biraz karakter katıyor. Bu, cihaza abartısız bir oyuncu görünümü verirken, kırmızı da oldukça şıktır ve diğer ortamlarla çok iyi uyum sağlar.


Rode X XDM-100'ün ızgarası


Resim: Michael Gariffo/ZDNET

XDM-100, küçük kardeşi ile aynı olağanüstü yapım kalitesini koruyor. Bununla birlikte, terazide 700 g ağırlığı ile çok daha heybetli bir cihazdır. Bu aksesuarı yerinde tutmak için sağlam bir direğe ihtiyacınız olacak. Rode, kolay kurulum için bir şok montajı içerir.


Rode X XDM-100'e dahil olan ön cam ve amortisör montajı


Resim: Michael Gariffo/ZDNET

299 Euro’luk “küçük” fiyatına rağmen, XDM-100 kalite yayıyor. Birlikte verilen aksesuarlar sayesinde, bir montaj braketi veya bir pop filtre için bir kuruş daha harcamak zorunda kalmadım. USB bağlantısı ayrıca ek cihazlara olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Mikrofon tak ve çalıştır özelliğine sahiptir ve yukarıdaki videoda gösterdiğim Unify yazılımı sayesinde hala çok yönlüdür.


Rode X XDM-100'ün USB-C bağlantı noktası


Resim: Michael Gariffo/ZDNET

Elbette, mikrofonun kalitesi arzulanan bir şey bırakıyorsa, USB-C bağlantısının ve Unify yazılımının rahatlığı önemli olmazdı. Neyse ki, şaşırtıcı derecede iyi. Bunun bir USB çözümü olduğunu körü körüne tahmin etmek zor. Genellikle USB mikrofonların kalitesini düşüren sıkıştırma eserlerinin hiçbirini fark etmiyoruz. Oluşturma zengin, eksiksiz ve USB olmayan bir çözüm de dahil olmak üzere test ettiğim tüm mikrofonların en iyileri arasında.


Rode X XCM-50 ve XDM-100 ile birlikte verilen kablolar


Resim: Michael Gariffo/ZDNET

299 € için ne kadar etkileyici olduğunu vurgulamalıyım. Bu fiyata, ayrıca bir bom kolu dışında ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi alırsınız. Test ettiğim çoğu XLR mikrofonun maliyeti, şok montajı, pop filtresi veya mikser olmadan tek başına mikrofon için 350 ila 400 dolar arasında. 299 € karşılığında bu model, şimdiye kadar deneyimlediğim en iyi ses kalitelerinden birini deneyimlemenizi sağlıyor. Bu, yepyeni bir serideki ilk ürün için büyük bir başarı.

Çözüm


Rode X'in XCM-50 ve XDM-100 mikrofonunun boyut karşılaştırması


Resim: Michael Gariffo/ZDNET

Bu incelemenin başında da belirttiğim gibi, XDM-100 artık USB mikrofonların ses segmentinde artık zayıf bir ilişki olmadığını iddia etmeyi mümkün kılıyor. Pek çok aksesuar içeren bu XDM-100 ile karşılaştırıldığında oldukça zor olacak XLR mikrofonları test ettim.

XLR ile daha iyi ses elde etmek mümkün mü? Tabii ki, ancak aksesuarlar ve ek masraflar için birkaç yüz avro daha borçlusunuz.

Kısacası, profesyonel şarkıcılar ve zengin podcast yayıncıları dışında herkes XDM-100’ün ses kalitesinden memnun olmalıdır. Rode, kaliteden ödün vermeden kullanımı kolay profesyonel düzeyde ekipman üreterek markanın oyuncuları anladığını kanıtladı.


Avantajlar

 • Zengin, profesyonel ses
 • Birlikte verilen şok montajı ve pop filtresi mükemmel.
 • Tank benzeri yapı kalitesi.


Dezavantajları

 • USB-A – USB-C kablosuyla birlikte gelmeliydi
 • Cihazdaki düğmeyi çevirmek biraz zor
 • Durum LED’i, pop filtre değiştirmeyi zahmetli hale getirir

alternatiflerde

Kaliteli bir USB ses sistemi için referans mikrofonun hala aramızda olması boşuna değil. Logitech’in Mavi Yeti’si ses kariyerinize başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi sunan sağlam bir mikrofondur. Fiyatının sizi aldatmasına izin vermeyin, XDM-100 kadar ağır ve hantal, yani birlikte verilen standı kullanmayı planlamıyorsanız eşit derecede güçlü bir bom koluna ihtiyacınız olacak.


Rode Procaster XDM-100’ün XLR kuzenidir. Biraz daha düşük bir fiyata benzer bir ses profili sunar, ancak bir USB arayüzüne, miksere veya başka bir XLR kayıt cihazına ihtiyacınız olacaktır. İhtiyacınız olan diğer donanım bileşenlerine zaten sahipseniz veya analog ses kullanmaya kararlıysanız, bu iyi bir satın almadır.

HyperX, çoğu oyuncunun zaten aşina olması gereken bir markadır. ses mikrofonu Dörtlü Yayın S çok sayıda RGB LED ile kesinlikle oyuncu dostudur, böylece siz uzaktayken bile izleyicilerinizin her zaman izleyecek ilginç bir şeyleri olur.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15