Tayvanlı dev, Başkan Biden’ın Arizona’daki TSMC şantiyesini ziyareti vesilesiyle yapacağını duyurdu. yatırımını 40 milyar dolara çıkarmak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dökümhanelerinin üretimi için.

TSMC paketi Arizona’ya koydu

6 Aralık Salı, Joe Biden, Tayvan Semiconductor Manufacturing Co’nun (TSMC) Arizona’daki bir tesisini ziyarete geldi. Şirketin yarı iletken üretimi için ikinci bir dökümhane kurmayı planladığı yer. Tayvanlı dev, Amerikan topraklarında 12 milyar dolarlık bir ilk yatırım yapacağını açıkladıktan sonra karar verdi. çip üretim projelerini yoğunlaştırmak için ABD’de.

aynı kategoride

2018’den beri Neuralink laboratuvarlarında 1.500 hayvanın öldüğü söyleniyor

Bu duyuru, bu yılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde yarı iletken üretimini teşvik etmeyi amaçlayan bir yasa olan CHIPS Yasası’nın kabul edilmesinin ardından geldi. bir zarf 280 milyar dolarbunun 52,7 milyarı sadece yarı iletken sektörü için, ki amacı ” Amerika Birleşik Devletleri’nin bu alanda Çin’e karşı rekabet edebilirliğini artırmak “.

TSMC’nin yararlanmayı planladığı bir sübvansiyon. Şirket geçen ay Ticaret Bakanlığı’na yazdığı bir mektupta esas olarak fabrika üretimi için kendi sermayesi ile. Beklenmedik sorunlarla başa çıkmak için Tayvanlı dev yine de devlet sübvansiyonunun bir kısmına ihtiyaç duyabileceğini belirtiyor.

Amerikan başkanı ziyareti vesilesiyle ” TSMC’nin fabrikaları Arizona Eyaleti için inanılmaz bir varlık olacak. Amerikan yapımı geri döndü “. Tayvanlı dökümhanenin ilk fabrikasının inşaatı birkaç ay önce başladı. İkinci fabrikanınki birkaç ay içinde başlamalı ve üretime geçilmelidir. 2026’da başlayabilir.

tarafından açıklandığı gibi duvar sokak günlüğü, bu ikinci fabrika 3 nanometre teknolojisi ile çip üretecek. Basitçe söylemek gerekirse, cipslerle ilgili dünyanın en küçük ve en güçlü. Joe Biden, Arizona’daki konuşmasının ardından TSMC’den Morris Chang ve Mark Liu, Apple’dan Tim Cook, Nvidia’dan Jensen Huang, Micron’dan Sanjay Mehrotra ve ASML’den Peter Wennink gibi isimlerle bir araya geldi. Apple patronu Twitter’da söyledi Apple’ın TSMC’nin en büyük müşterisi olacağını Arizona’da.genel-16