Apple, kendi kendine onarım programını Fransa’da ve diğer yedi Avrupa ülkesinde başlatıyor.

Bu, Apple’ın Nisan 2022’de kullanıma sunmasından bu yana bu hizmetin Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ilk genişletmesidir. Apple, müşterilerine kendi iPhone’larını onarmaları için onarım kılavuzları, orijinal parçalar ve aletler sunar. Lütfen bu hizmetin markanın en yeni modelleri olan iPhone 14 için geçerli olmadığını unutmayın.

Apple, “Onarımlarını kendi yapmak isteyen müşteriler, iPhone 12 ve iPhone 13 serilerinin yanı sıra Apple silikon tabanlı Mac dizüstü bilgisayarlar için en yaygın onarımların birçoğunu gerçekleştirebilecek” diyor. bir basın açıklamasında.

Self servis onarım hizmeti herkes için olmayacak

Apple parçaları, araçları ve kılavuzları üçüncü taraf sitesinden edinilebilir Self Servis Tamir Dükkanı. Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Polonya, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık’tan müşterilere açıktır.

Self servis onarım hizmeti, elektronik cihazların onarımı konusunda deneyimli kişilere yönelik olduğu için herkes için uygun olmayacaktır. Ancak en azından bu müşteri kategorisi, orijinal Apple parçalarıyla kendi başlarına onarım yapma fırsatına sahip.

Ayrıca, diğer parçalara zarar vermeden bir pili değiştirmek, özel ekipman olmadan zor olabilir. Bu, iPhone 14’ü yıllardır en çok tamir edilebilir iPhone olarak değerlendiren iFixit tamircilerinin bulgularından biridir.

iPhone 12 pil paketinin maliyeti 75 €

Örneğin, iPhone 12 pil takımının fiyatı 75 Euro’dur ve pili, vida setini, ekran yapıştırıcılarını ve güvenlik vidalarını içerir. Onarımlar tamamlandıktan sonra müşteri, bir sistem yapılandırması başlatmak için Apple’ın Parça Tedarik Hizmeti operatörüyle iletişime geçmelidir.

Ancak bir iPhone 12’nin pilinin Apple tarafından değiştirilmesi için 70€ gerekiyor. Müşteriler bu nedenle daha fazla seçeneğe sahiptir, ancak bu durumda DIY ile paradan tasarruf etmezler. AppleCare+ ile ve pil orijinal kapasitesinin %80’inden azını içeriyorsa, değiştirme ücretsizdir.

Apple’ın COO’su Jeff Williams, Apple’ın ürünlerini “dayanıklı ve nadiren bakım veya onarım gerektiren” olacak şekilde tasarladığına dikkat çekti.

“10 Apple müşterisinden 8’i yetkili bir servis sağlayıcıya 30 dakika içinde ulaşıyor”

“Ancak bir onarım gerektiğinde, müşterilerin güvenli, güvenilir ve emniyetli bir onarım için pek çok seçeneğe sahip olmasını istiyoruz. Bu nedenle, müşterilerimize orijinal Apple’a doğrudan erişim sağlayan kendi kendine onarım hizmetini Avrupa’da başlatmaktan heyecan duyuyoruz. parçalar, araçlar ve kılavuzlar.”

Apple, Self Servis Onarımın “onarımlara erişimi daha da genişletme ve zaman içinde ürünün onarılabilirliğini artırma” çabalarının bir parçası olduğunu belirtiyor. Müşterilere doğrudan erişim sağlamanın ötesinde, bağımsız, Apple yetkili servis sağlayıcılarını müşterilere daha yakın hale getirmekle de ilgilidir.

Apple, 4.000 bağımsız servis sağlayıcı dahil olmak üzere orijinal Apple parçalarına, araçlarına ve eğitimine erişimi olan servis merkezlerinin sayısını neredeyse iki katına çıkardığını söylüyor. Ayrıca, 100.000 teknisyeni içeren 5.000 Apple Yetkili Servis Sağlayıcıdan oluşan küresel bir ağa sahiptir.

Apple, “Sonuç olarak, on Apple müşterisinden sekizi, Avrupa’daki yetkili bir servis sağlayıcıya 30 dakika içinde ulaşıyor” diyor.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15