Apple’ın elektrikli, kendi kendine giden bir araba planlarıyla ilgili söylentiler yıllardır dönüyor.

Genellikle güvenilir bir kaynak aracılığıyla Salı günü ulaşan en son rapor, Apple’ın henüz üzerinde anlaşmaya varılacak bazı unsurlarla birlikte otonom bir araba planını küçülttüğünü gösteriyor.

Bloomberg’den Mark Gurman söz konusu Apple, proje için “önemli bir değişim” ile “direksiyon simidi ve pedalları içerecek ve yalnızca otoyollarda tam otonom yetenekleri destekleyecek daha az iddialı bir tasarıma” geçti.

Apple’ın direksiyon ve pedallar olmadan tamamen otonom bir araç yarattığından bahsediliyordu, ancak görünen o ki teknolojik zorluklar ve düzenleyici engeller Apple’ı başka bir yol izlemeye sevk etti.

Apple’ın üç ülkedeki dört lokasyona dağılmış 1.000 çalışanı içeren araba projesi hakkında bilgi sahibi olan kişilere atıfta bulunan Gurman, şirketin arabayı yaklaşık 120.000 $ olduğuna inanılan daha önceki bir rakamdan “100.000 $’ın altına” satmayı hedeflediğini söyledi. Gurman’ın belirttiği gibi, bu, Apple’ın arabasını Tesla Model S’nin giriş seviyesi versiyonu ve Mercedes-Benz’in EQS’si ile aynı fiyat aralığına sokacaktır.

Beklenen araç için bir varış tarihine gelince, Apple’ın şimdi 2026’yı, daha önceki raporların ileri sürdüğünden bir yıl sonra hedeflediği söyleniyor. Bununla birlikte, Gurman’ın kaynakları, Apple’ın araba için hala bir tasarıma ulaşmadığını, ancak bunun önümüzdeki yıl içinde çözülmesi gerektiğini iddia ediyor. Bloomberg raporunda, 2025’te kapsamlı testler yapılacakken, özellikler üzerinde bir sonraki yıl üzerinde anlaşmaya varılması gerektiğini söyledi.

Ancak Apple’ın arabayı yapmasına yardımcı olacak bir üreticiye de ihtiyacı var. Son yıllardaki raporlar, teknoloji devinin bir dizi otomobil üreticisiyle görüştüğünü, ancak şirketin hala bir ortak aradığına inanılıyor.
genel-19