Microsoft başkanı Brad Smith için bir köşe yazısı yazdı Wall Street Gazetesi yönetici, anlaşmanın “oyuncular için iyi” olduğuna neden inandığına dair bir iddiada bulunuyor. Microsoft, anlaşmanın yapılmasına yardımcı olmak için finansal olarak motive olduğundan, Smith’in burada açıkça önyargılı olduğu, bu nedenle yorumları her şeyden önce bu bağlamda duyulmalıdır.

Smith, yazısında Federal Ticaret Komisyonu’nun Microsoft’a Activision Blizzard’ı satın almak için önerilen anlaşmayı engellemek için dava açma planının “büyük bir hata” olacağını söyledi. Smith ayrıca Microsoft’un Call of Duty’yi PlayStation’da tutmak için Sony’ye 10 yıllık bir anlaşma teklif ettiği yönündeki raporları da doğruladı.

Şimdi oynuyor: Penti İncelemesi

Smith, anlaşmanın gerçekleşmesine izin verilmemesinin “rekabete, tüketicilere ve binlerce oyun geliştiriciye zarar vereceğini” söyledi.

Parçada Smith, Microsoft’un Xbox’ının konsol oyun pazarında PlayStation ve Nintendo Switch’in ardından üçüncü sırada “sıkıştığını” söylemeye devam etti. Smith ayrıca Microsoft’un mobil oyun alanında “anlamlı bir varlığı” olmadığını kabul etti; Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alıp Candy Crush serisinin ve diğerlerinin kontrolünü ele geçirmeye çalışmasının ana nedeni budur.

Smith, video oyun endüstrisinin mobil oyun kategorisinin en fazla geliri sağladığını ve en hızlı büyüyen kategori olduğunu söyledi. Yönetici, Google ve Apple’ın uygulama mağazası ücretleriyle mobil oyun gelirlerinin “önemli bir bölümünü” aldığını ve Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma anlaşması gerçekleşirse onlarla daha iyi rekabet edebileceğini söyledi.

Smith, “Activision Blizzard’ı satın almak, Microsoft’un tüketicilere fayda sağlayacak inovasyon yoluyla bu şirketlere karşı rekabet etmesini sağlayacaktır” dedi. “Modern tüketiciler, düşük maliyetli abonelik planlarıyla birden fazla cihazda video veya müzik akışı gerçekleştirebilirken, birçok oyun genellikle yalnızca tek tek satın alınabiliyor ve tek bir cihaza indirilebiliyor. Microsoft, tüketicilere bir bulut oyun hizmetine abone olma seçeneği sunarak bunu değiştirmek istiyor. Bu, makul bir ücret karşılığında birden fazla cihazda çeşitli oyunları yayınlamalarına olanak tanıyor. Ayrıca, geliştiricilerin çok daha geniş bir kitleye ulaşmalarına olanak tanıyarak fayda sağlayacaktır.”

Smith, Microsoft’un rekabet edebilmek için daha sağlam bir oyun kataloğuna ihtiyacı olduğunu ve şu anki haliyle şirketin “sadece [doesn’t] yeteri kadar var.”

Görüş yazısında Smith, Microsoft’un kısmen Call of Duty nedeniyle Activision Blizzard’ı satın almak için önerdiği anlaşmaya Sony’nin “en büyük itirazcı” olduğundan da bahsetti. Microsoft, PlayStation’da Call of Duty yayınlamaya devam etmeyi planlıyor ve aslında Sony’ye Xbox ile aynı gün PlayStation’da yeni Call of Duty oyunları başlatmak için 10 yıllık bir sözleşme teklif etti. Smith, Microsoft’un Call of Duty’yi PlayStation’a koymamasının “ekonomik olarak mantıksız” olacağını söyledi.

Smith, “Çapraz oyunun popülaritesi göz önüne alındığında, Call of Duty serisi ve Xbox’ın kendisi için de felaket olur ve milyonlarca oyuncuyu yabancılaştırır,” dedi.

Yönetici, Microsoft’un bu anlaşmayı ek platformları da kapsayacak şekilde yapmaya ve ABD, İngiltere ve AB’de “yasal olarak uygulanabilir” hale getirmeye “açık” olduğunu söyledi.

Tam parça ayrıca Microsoft’un Blizzard Albany ve Bethesda gibi oyun geliştirici birliklerini destekleme taahhüdünden de bahsediyor. Yapabilirsiniz Smith’in WSJ’deki tüm yorumlarını okuyun.

New York Post kısa bir süre önce FTC’nin içinde meseleleri karmaşıklaştırabilecek bir çatlak olduğunu bildirdi. Anlaşma zaten Brezilya, Suudi Arabistan ve Sırbistan’daki düzenleyiciler tarafından onaylandı.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1