CC TARAFINDAN 4.0” width=”800″ height=”530″/>

Kredi: NASA, ESA, CSA, STScI, J. DePasquale (STScI), A. Pagan (STScI), AM Koekemoer (STScI); 4.0 TARAFINDAN CC

NASA/ESA/CSA James Webb Uzay Teleskobu üzerindeki iki kameradan alınan ikonik Yaratılış Sütunlarının görüntülerini birleştirerek, Evren kızılötesi görkemiyle çerçevelendi. Webb’in yakın-kızılötesi görüntüsü, orta-kızılötesi görüntüsüyle birleştirildi ve bu yıldız oluşum bölgesini yeni ayrıntılarla aydınlattı.

Sayısız yıldız sahne boyunca dağılmıştır. Yıldızlar, Webb’in Yakın Kızılötesi Kamerasının (NIRCam) bir katkısını işaret ederek, öncelikle yakın kızılötesi ışıkta görünür. Yakın kızılötesi ışık aynı zamanda yeni oluşan binlerce yıldızı da ortaya çıkarır; tozlu sütunların hemen dışında yer alan parlak turuncu kürelere bakın.

Orta kızılötesi ışıkta, toz tam ekrandadır. Webb’in Orta Kızılötesi Enstrümanından (MIRI) gelen katkılar en çok görüntünün üstünü örten ve V şeklinde gevşeyen dağınık, turuncu toz katmanlarında belirgindir. Tozun en yoğun bölgeleri derin indigo tonlarında dökülerek görüşümüzü karartır. yoğun sütunların içindeki faaliyetlerin.

Toz ayrıca sol alttan sağ üste uzanan sivri uçlu sütunları da oluşturur. Bölgenin yıldızlarla dolup taşmasının nedenlerinden biri de budur; toz, yıldız oluşumunun önemli bir bileşenidir. Sütunlarda yeterli kütleye sahip gaz ve toz düğümleri oluştuğunda, kendi kütleçekimsel çekimleri altında çökmeye başlarlar, yavaş yavaş ısınırlar ve sonunda yeni yıldızlar oluştururlar. Yeni oluşan yıldızlar özellikle en üstteki iki sütunun kenarlarında göze çarpıyor; neredeyse sahneye fırlıyorlar.

İkinci sütunun üst kenarındaki kırmızı renkli dalgalı ayrıntı, daha fazla gömülü yıldıza işaret ediyor. Bunlar daha da genç ve oluştukça oldukça aktifler. Lav benzeri bölgeler periyodik püskürmelerini yakalar. Yıldızlar oluştukça, periyodik olarak, bu kalın gaz ve toz sütunları gibi malzeme bulutları içinde etkileşime girebilen süpersonik jetler gönderirler. Bu genç yıldızların sadece birkaç yüz bin yaşında oldukları tahmin ediliyor ve milyonlarca yıl daha oluşmaya devam edecekler.

Bu sahnede gördüğünüz hemen hemen her şey yerel. Uzak evren, hem yıldızlar arasında bulunan seyrek gaz ve tozdan oluşan yıldızlararası ortam hem de Samanyolu galaksimizdeki kalın bir toz şeridi tarafından büyük ölçüde görüşümüze kapalıdır. Sonuç olarak, Webb’in Yaratılış Sütunları görüşünde yıldızlar merkez sahneyi alıyor.

Yaratılış Sütunları, 6.500 ışıkyılı uzaklıkta yer alan geniş Kartal Bulutsusu içinde küçük bir bölgedir.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanan


Alıntı: Görüntü: Yaratılış Sütunları (NIRCam ve MIRI birleşik görüntüsü) (2022, 1 Aralık), 2 Aralık 2022’de https://phys.org/news/2022-12-image-pillars-creation-nircam-miri.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1