Hawthorne, California'daki SpaceX tesisleri, ana yolun dışında duran büyük bir roketle.

John Johnson, Washington’a taşınmadan önce SpaceX’in Hawthorne, California tesisinde çalıştığını söyledi. O sırada, yönetim tarafından genç çalışanlar lehine sürekli olarak kandırıldığını iddia etti.
Fotoğraf: ROBYN BECK/AFP (Getty Resimleri)

Eski bir SpaceX çalışanı, şirketin 40 yaşın üzerindeki herhangi bir deneyimli kişiye yer olmayan bir tür “kardeşlik kalıbı” ile dolu olduğunu söyledi.

İhbar sitesindeki bir gönderide dişi aslanŞimdi 62 yaşında olan eski SpaceX baş mühendisi John Johnson, CEO Elon Musk kadar “sert” olduğunu söyledi. çalışanlarının olmasını istediğini iddia ediyor. o da iddia etti günde 10 ila 12 saat olmak üzere uzun saatler boyunca çalıştılar ve geceleri ve hafta sonları çalıştılar. O söylemeye devam etti pandemi sürecinde şirket tesislerinde çalışmaya devam etti.

ile yapılan bir röportajda SınırJohnson, optik sektörüne başladığında 20 yaşında olduğunu ve daha sonra 2018’de 58 yaşında işe alındıktan sonra SpaceX’in optik projelerinin önemli bir unsuru haline geldiğini söyledi. LinkedIn birden fazla teknoloji ve havacılık şirketinde geçen yılları anlatıyor.

The Verge’e SpaceX’in “berbat” olduğunu ve şirketin tüm çabalarına rağmen genellikle çok fazla fiziksel emekle uğraştığını söyledi. muazzam, multi-milyar dolarlık hükümet sözleşmeleri. İş, genellikle ağır aletlerle şantiyelerde dolaşmayı ve diğer ekipmanları palet krikoları üzerinde sürüklemeyi içeriyordu. Lioness hakkındaki kendi hesabına göre, 2019’da işteyken sırtını yaraladı ve haftalarca fizik tedaviye katlandı, ancak o sırada çalışmaya devam etti, hatta bir ameliyatı birkaç ay erteledi. Yine de ameliyattan önceki süre içinde, şirketin daha önce atanan rolleri devralması için yeni, daha genç personel işe aldığını söyledi. Ayrıca, bu araya girenlerin işini kendilerininmiş gibi aktardıklarını ve yeni rollerinde sahip olduğundan çok daha az deneyime sahip olduklarını iddia etti. Bu yeni atamaların çoğu, yıldız bağlantısı yönetim dedi.

Johnson, yaş ayrımcılığı iddiasında bulunduktan sonra insan kaynakları görevlileriyle görüştüğünü ve onların kendisine “yanlış anlamalar” vardı, ancak Los Angeles, California’dan Redmond, Washington’a taşındıktan sonra kendisine yönetim dışı bir yolda olduğu söylendi.

Johnson, fazla kilolu veya sağlıksız olmadığını ve henüz emekliliği planlamadığını ancak yönetimin bu yeni mühendislerden işini devralmalarını istediğini söyledi. Onu takip etmek için gönderilen sözde yerine geçen kişinin optik mühendisine şunu söylediği iddia ediliyor: yönetim onun çok yakında “emekli olmasını ya da ölmesini” bekliyordu. The Verge’e göre İK ile daha fazla görüşme ve sorumluluk kaybının ardından bu yıl Haziran ayında istifasını sunduğunu söyledi.

Johnson da söyledi Bloomberg Washington Eyaleti İnsan Hakları Komisyonu’na bir ayrımcılık şikayetinde bulundu. Johnson, SpaceX’te geçirdiği süre boyunca, kendisine bir soruşturma açılacağını söyleyen şirket başkanı ve operasyon müdürü Gwynne Shotwell ile de sorunlarını bildirdi. SpaceX, Gizmodo’nun yorum talebine yanıt vermedi (tabii ki hayır, bu bir Musk şirketi) ve Johnson, bu soruşturma hakkında daha fazla bir şey duymadığını söyledi.

Bu, bir çalışanın SpaceX’te ayrımcılığa uğradığını ilk kez iddia etmesi değil. Geçen yıl, eski şirket mühendisi Ashley Kosak, şirketin “cinsiyetçilikle dolu” ve birden fazla cinsel taciz olayı yaşadığını. Şikayetlerle İK’ya her gittiğinde, başından savıldığını iddia etti. Kosak ayrıca Shotwell ile görüştüğünü, ancak kısa bir süre sonra izin sırasında şirketin ondan iddialarla ilgili bir gizlilik sözleşmesi imzalamasını istediğini iddia etti.

Shotwell uzun süredir şirket çizgisini takip ediyor ve özellikle patronu Elon Musk olduğu zaman onu savunuyor. cinsel tacize seslendi. Bazı SpaceX çalışanları açık mektup dağıttı şikayet Musk’ın tweet’leri Shotwell’in bildirdiğine göre şirketi kötü gösteriyordu hepsini kovdurdum, baltalanan çalışanların söylediği bir şey yasa dışı yapıldı.genel-7