IBM ve Maersk’ten dört yıl sonra TradeLens’i tanıttışirketler TradeLens tekliflerini geri çekeceklerini ve blockchain tabanlı tedarik zinciri platformunu sonlandıracaklarını açıkladılar.

Platform, 2023’ün ilk çeyreğinin sonunda çevrimdışı olacak. Görünüşe göre platform, ticari olarak uygun olacak kadar kullanıcı çekmedi.

AP Moller – Maersk’in iş platformları başkanı Rotem Hershko, “Tam küresel endüstri işbirliği ihtiyacına ulaşılmadı” dedi. Beyan Maersk’in web sitesinde yayınlandı. “TradeLens, bağımsız bir işletme olarak çalışmaya devam etmek ve finansal beklentileri karşılamak için gerekli ticari uygulanabilirlik düzeyine ulaşmadı.”

2018’de başlatılan ve IBM ile Maersk’in bir bölümü olan GTD Solution tarafından ortaklaşa geliştirilen TradeLens, kargo gönderilerinin çıkış noktalarından ayrıldıkları, limanlara geldikleri ve denizaşırı ülkelere gönderildikleri anları kaydeden bir elektronik gönderi defteri aracılığıyla küresel tedarik zincirlerini dijitalleştirmeyi ve basitleştirmeyi amaçladı. ve sonunda alındı.

Denizcilik endüstrisinin geleneksel bilgi paylaşım tarzının eski elektronik veri alışverişi (EDI) sistemlerine, e-postaya, faksa veya kuryeye dayandığı durumlarda, TradeLens, tedarik zincirindeki ilgili tüm tarafların sevkiyatın varış saatleri gibi izleme bilgilerini ve gümrük gibi belgeleri görüntülemesine olanak sağladı. yayınları, ticari faturaları ve konşimentoları neredeyse gerçek zamanlı olarak izin verilen blockchain defteri.

Kısa ömrü boyunca proje, okyanus taşıyıcıları, terminaller, iç depolar, gümrük makamları ve intermodal sağlayıcılar dahil olmak üzere 300’den fazla üyeden oluşan bir ağ oluşturdu.

Maersk’in web sitesinde yer alan açıklamada, platformun kapanmasına rağmen, şirketin “tedarik zincirini dijitalleştirme çabalarına devam edeceği”, ticari sürtüşmeleri azaltmak ve daha fazla küresel ticareti teşvik etmek için endüstrideki yeniliği artıracağı iddia ediliyor.

Hershko, “Dijitalleştirme gündemimizi daha da ilerletmek için TradeLens’in çalışmasından bir atlama taşı olarak yararlanacağız ve teknoloji yeteneğimizin enerjisini ve yeteneğini yeni şekillerde kullanmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Telif hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.genel-13