Hemen ayrılıyor Cam soğanı, Bir arkadaşıma döndüm ve “O filmin katmanları vardı” dedim. Ve ister inanın ister inanmayın, kelimeler ağzımdan çıkana kadar kelime oyununun farkında bile değildim. Ve kelime oyunlarını seviyorum. Ama devamı ile Bıçaklar Çıktı, Rian Johnson, izleyicilerin tahmin yürütmesini sağlamak için yapboz üstüne yapboz yapıyor. İlk filmdeki gibi Cam soğanı beklentileri alt üst ediyor, bu sefer filmin özündeki kışkırtıcı gizemin doğası üzerine. Birbirine sarılmış her türlü gizem varken neden bir cinayet gizemiyle yetinesiniz ki?

İlk filmde cinayet ilk birkaç dakika içinde gerçekleşir. İçinde Cam soğanı, cinayet filmin yaklaşık üçte birine kadar işlenmez. İlk başta endişelendim. Zekice hicivli film, kendi iyiliği için fazla hicivli olur mu? Hayır, bu gizemli yolculuğun bizi daha sonra götüreceği çeşitli yönler ve yanlış yönler için çok fazla iz bırakmak zaman alıyor.

Filmin ilk bölümü izleyicileri şövalye karakterleriyle tanıştırıyor: yeniden seçilmek üzere olan bir vali (Kathryn Hahn), bir şirket bilimcisi (Leslie Odom Jr.), tartışmalı bir moda patronu (Kate Hudson) ve hasar kontrol asistanı (Jessica Henwick), agresif bir Twitch yayıncısı (Dave Bautista) ve onun tagalong kız arkadaşı (Madelyn Cline) ve bitkin eski bir girişimci (Janelle Monáe), milyarder bir sosyal medya patronunun (Edward Norton) davetiyle birbirlerine bağlanmışlardır. Ve tabii ki, burada eksantrik bir şekilde oynayan dedektif Benoit Blanc’a (Daniel Craig) geri dönüyoruz. Aramızda daha da eksantrik bir ünlü kamera hücresi kadrosuyla.

Film, kamera hücrelerinden keyif alıyor ve baştan sona zekice ve komik bir şekilde dalga geçiyor. Ve birincil oyuncu kadrosu, daha fazla değilse de kesinlikle eğleniyor. Johnson, yardımcı oyuncularından nasıl harika performanslar çıkaracağını biliyor. Oyuncular, seçkinlerin son zamanlardaki gerçek hayat meseleleri ışığında her zamankinden daha alakalı görünen bu başlıklı ve çoğu zaman utangaç insan grubunu oynamaktan gerçekten keyif alıyor gibi görünüyor. Blanc için Ticaret Tahvili, Daniel Craig daha neşeli bir role bürünüyor. Kanıtlar, Janelle Monáe ile eşit derecede oyunla zekice bir fiziksel komedi parçasına olan bağlılığından geliyor. Ama iken Cam soğanı mizahına zaman ayırır, bazılarını gizem için bekleyebilir.

Filmin ilk gizemi şudur: Gizem nedir? Dediğim gibi, cinayet iyi bir kısımda işlenmez ve biraz daha erken gelebilse de, bir oyuncu kadrosunun aşırı iyi vakit geçirmesi daha az zaman anlamına geleceği için parçalanmış hissettim. üst rol. Ama o cinayet geldiğinde, Cam soğanı kalıbı hızla parçalıyor. Doğal olarak hiçbir şeyi mahvetmeyeceğim ama o cinayet henüz en merak uyandıran gizem bile değil. Hatta en merak uyandıran ikinci şey. Ya da muhtemelen üçüncü.

Hayır, bir kez Cam soğanı o katmanları soymaya başlar, hızla soymaya başlar. Bu beceriksiz karakterler hakkında daha fazla bilgi, tam da yeni ikilemler kendini gösterirken gün ışığına çıkıyor. Tıpkı Knives Out’ta olduğu gibi, Benoit Blanc suçları çözen dedektif rolünü üstleniyor ama bu onun hikayesi değil. özünde Cam soğanı ihanet, sömürü ve ilerlemek için sevdiklerini yok eden insanlar hakkında bir hikaye. Diziye yön veren Knives Out gizemleri, insanların açığa çıkarılacak sırlar sunmanın yanı sıra hak ettiklerini elde etme hikayelerini de anlatıyor.

Glass Onion' Fragmanı: Yeni Bir Gizemin Katmanlarını Aşındırın

Elbette en iyi kara film ve polisiye filmleri hep bunu yapmıştır. Ve Cam soğanı en iyisinden ödünç alır. Sinematografi, diğer çalışmalardan ikonik çekimlere atıfta bulunarak eğlenceli ve çağrıştırıcıdır. James Bond hayranları, örneğin filmin süper casusun sinematik dünyasından Daniel Craig’ten daha fazlasını ödünç aldığını not edeceklerdir. Benzer şekilde, Rick Heinrichs’in yapım tasarımı, Agatha Christie’nin ‘Ve Sonra Hiçbiri Olmadı’. Cam soğanı özel bir adada inzivaya çekilen ilk kim değil. Yine de, insanlara sigarayı bırakmalarını söylemek için programlanmış bir bahçe ve Joseph Gordon-Levitt tarafından seslendirilen ada çapında bir saat zili gibi 21. yüzyıl süslemeleriyle ortama kendi damgasını vuruyor. Ve Jenny Eagen’in cesur ve göz alıcı kostümleri, filmin ipuçlarını gizlemek için kullandığı görsel el çabukluğunu gösteriyor.

Eğer Bıçaklar Çıktı solan cinayet gizemi türüne hayat getirdi, Cam soğanı türün ve mecazlarının uzun ömürlü olduğunu ve daha fazlasının yolda olduğunu ortaya koyuyor. Tütsülenmiş silahlar ve kırmızı ringa balığı gibi klasik gizemli zımbalar, ticaretin diğer numaralarının yanı sıra burada ortaya çıkıyor. Yine de film, türün hayranlarının onları tanıyacağını ve umarız sonuçlardan kendilerini şaşırtacak veya memnun edeceklerini bilerek bunları neşeyle sunuyor. Özellikle iki şaka, ya bir getiri ya da yanlış yönlendirme önerir ve bunların her biri kendi yöntemleriyle tatmin edici ve uygun olduğunu kanıtlar (hangi amaç olursa olsun yerine getirir). Cam soğanı her bilgi parçasını daha büyük bir amaç için kullanarak, zengin karakterlerinden bazıları kadar verimli ve tasarruflu olduğunu kanıtlıyor. Bu, kendi pastasına sahip olan ve onu da yiyen bir film ve lezzetli bir şekilde katmanlara ayrılmış pastanın ilk bakışta bir soğan gibi göründüğünü düşündürüyor.

Cam Soğan İncelemesi

başarısından sonra Bıçaklar Çıktı, Netflix sponsorluğundaki devam filmi orijinaline karşı durur mu? Cevap, yankılanan bir “Evet”, çünkü Johnson ve oyuncu kadrosu ve ekibi, ilk film kadar komik ve zekice bir kimliğe hizmet ediyor. Cam soğanı güncel olayların nabzını tutan bir anlatımla eski moda cinayet gizemini canlı tutuyor.


  • Cam Soğan: Bir Bıçak Çıkarma Gizemioyun-4