Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın belirtilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) yetkililer, bugün erken saatlerde Artemis 1 göreviyle ilgili ayrıntıları paylaştı. Misyon şu anda 13. uçuş gününde ve uzay aracı, Dünya’ya dönüş yolculuğuna başlamadan önce yakında Ay’a bir kez daha yaklaşacak. Bir medya brifinginde, NASA’nın Artemis 1 görev yöneticisi Bay Mike Sarafin, uzay ajansının mürettebatlı bir görevden önce mümkün olduğunca çok operasyonel veri elde edebilmesi için artık göreve daha fazla test hedefi ekleyeceğini belirterek görev hakkında iyimser konuştu. Artemis 2 şeklinde gerçekleşir.

Ayrıca yetkililer, Apollo döneminden bu yana ilk insanlı Ay görevinin ayrıntılarını da paylaştı. Bunlar, astronotların yapacağı yolculuğun tahmini zaman çizelgesini, süresini ve yönünü kapsıyordu.

NASA, Uzay Aracı Test Parametrelerini Genişletirken Orion’un Güneş Panellerini ve Termal Sınırlarını Test Edecek

Yolculuğunun yarısı tamamlanmış olan Orion, şimdi bir kez daha Ay yüzeyinin yakınına dönecek ve ardından Dünya’ya geri dönecek. NASA, göreve yedi ek uçuş testi hedefi eklemeye karar verdi. Bu hedefler, uzay gemisinin termal ortamını ve tahrik sistemlerini inceleyecek ve özellikle gemi bir mürettebat taşıyorsa NASA’nın genellikle ihlal etmeyeceği koşulları ele alacaktır.

Şimdiye kadar, Orion Ay’a doğru yol alırken, öncelikli hedeflerin yarısı karşılandı. İkinci yarı, uzay gemisinin dönüşü ile ilgilidir. Bay Sarafin’e göre öncelikli iki ve dördüncü hedeflerin %25’i tamamlandı, %37,5’i şu anda devam ediyor ve geri kalanı Orion’un Dünya atmosferine yeniden girişinin bir parçası olacak. Üçüncü öncelik, uzay aracının okyanustan kurtarılmasıyla ilgilidir; bu, NASA’nın Orion uzay aracının Artemis 1 görevindeki bazı bileşenlerini Artemis 2 görevi için yeniden kullanacağı için özellikle önemlidir.

NASA’nın görevi açıklayan grafiği. Wccftech tarafından yapılan düzenleme. Resim: NASA

Ek uçuş testi hedefleri, Orion’un güneş panellerini ve manevralarını kapsayacak iki feragat içerecektir. Mevcut prosedürler, uzay aracının kuyruk tarafı Güneş’e baktığında iki yönde yirmi dereceden fazla hareket etmesini sınırlandırıyor – güneş panellerinin konumu nedeniyle tercih edilen konum. Ek olarak, Orion da motorlarını kullanmak için bir süre beklemek zorundadır.

Bunları açıklayan Sarafin Bey, şunları anlattı:

Termal zarfı karakterize etme dediğimiz şeyi başarma açısından, Orion, tasarımı gereği, Güneş’e doğru uçmak istiyor. Bu, aracın termal kararlılığı için olduğu kadar güç üretimi açısından da geçerlidir. Ve aracın, analiz yoluyla, 20 dereceye kadar yunuslama veya yalpalama yönünde gitmesine izin verilecek, mükemmel kuyruktan Güneş yönüne doğru. Yani yaptığımız şey, kutunun köşelerini karakterize etmek, bilirsiniz – 20 derece, 20 derece – ve bunu yapıyoruz.

Ayrıca, Rick’in daha önce bahsettiği gibi, yaklaşık üç saatten fazla bir süre 20 dereceden daha yüksek bir konum dışında kalırsak, Güneş’in termal iyileşme süresine on saatlik bir kuyruk yapmalıyız. Orbital manevra sistemini kullanmalarına izin veriliyor. Dolayısıyla feragat, termal analiz gerekliliklerine ve bu termal zarf genişlemesiyle ilgili bazı verileri toplama isteğine özeldi.

Artemis 1 baş uçuş direktörü Bay Rick Labrode, ikinci uçuş muafiyeti hakkında yorum yaptı.

Orion ile yaptığımız çeşitli yanıklar için, güneş dizilerini kanatlara koyduğumuz belirli tutumlarımız veya konumlarımız var. [in]ve bu, reaksiyon kontrol iticilerinden gelen duman çarpmasından kaynaklanan hasarı önlemek içindir. Bu yüz saniye artı x testi için, dizilerin konumunu daha önce analiz edilen ve onaylanandan farklı bir konuma getirmek istiyoruz. İşte bu yüzden feragat ediyoruz ve istediğimiz verileri elde etmek, özellikle de testi neden yapıyoruz.

İkinci muafiyet, güneş paneli kanadındaki motorun ısısını test edecek ve iki muafiyet, tüm görev için değil, yalnızca bu testler içindir. Orion program yöneticisi Howard Hu’ya göre Orion’un güneş panelleri de iyi performans gösteriyor ve gerekenden %20 daha fazla güç üretiyor.

Orion uzay aracı, güneş dizileri ve görünür Ay ile dokuzuncu günde görülebilir. Resim: NASA

Artemis 2’nin tarihi, bir sonraki görev mevcut görevden birkaç bileşen kullanacağından, Orion indiğinde belirlenecek. Bunlar atalet ölçüm birimleri (IMU’lar), küresel konumlandırma sistemi alıcıları (GPSR’ler), “Moonkin Campos” mankeni tarafından kullanılan koltuk ve aşamalı dizi antenlerdir.

Artemis 2, mevcut görevin içinde bulunduğu uzak retrograd yörünge (DRO) yörüngesini takip etmeyecek. Bunun yerine, oldukça eliptik bir günlük yörüngeyi takip edecek ve tüm görev on buçuk gün sürecek.

genel-17