Foxconn’un Çin’in Zhangzhou kentindeki en büyük iPhone montaj tesisinde gerçekleşen olayları yakından takip ettik. Fabrikanın dünya çapında üretilen iPhone birimlerinin yarısını ürettiği bildiriliyor ve bu yıl fabrika çıkıyor iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri. Ancak Çin’in şehirdeki COVID kilitlenmesine aşık olmayan işçilerin çıkışı sayesinde üretim yavaşladı.
COVID, Çin’e geri döndü ve ülkeyi belirli bölgeleri kilitlemeye zorladı. Sonuç olarak, Foxconn artık yemeklerin ortak yemek salonunda tüketilmesini yasaklayarak herkesi yurtta yemek yemeye zorluyor. İşçiler de kendilerini kapana kısılmış hissettiler, 7/24 kampüste kalmaya zorlandılar. Çok sayıda işçinin kaçmasının ardından Apple bile bunu kabul etmek zorunda kaldı. Bu çeyrekte daha pahalı iPhone 14 Pro modellerinin üretimi beklenenden daha az olacaktır. Apple, kaç adet kısalacağına dair bir tahminde bulunmadı ancak “müşteriler yeni ürünlerini almak için daha uzun bekleme süreleri yaşayacak” dedi. Bazı raporlar, %33’e varan bir düşüş çağrısında bulundu.

Foxconn, 30 ve 60 gün kalan çalışanlara ikramiye sunarak yeni ve eski işçileri montaj hatlarında görev almaya ikna etmeye çalıştı ve Çin hükümeti eski askerlerden ve Komünist parti üyelerinden Foxconn için yeni çalışanlar almalarını istedi. Ve tüm bunlar, ikramiyeler ve hükümetin baskısı geçen Salı gecesine kadar işe yaramış olabilir. işte o zaman Zhengzhou’daki Foxconn tesislerinde işçiler ve güvenlik görevlileri arasında büyük bir çatışma çıktı.
İşçiler, kendilerine teklif edilen sözleşmelerin kendilerine ancak 60 günden fazla bir süre geçtikten sonra ikramiye ödeyeceğini söylediler ve çalışanlar ayrıca COVID’li olabilecek yaşlı işçilerden yeterince ayrılmadıklarını söylediler. Şiddeti bastırmak amacıyla, Foxconn, yeni çalışanlara işlerini bırakmaları ve Foxconn kampüsünden ayrılmaları için nakit teklif etti. Şirket daha sonra ikramiyelerle ilgili “teknik bir hata” yapıldığını söyledi ve özür diledi. Güya 20.000 işçi teklifi kabul etti.
Bugün, yeni bir rapor Bloomberg Zhengzhou’da gördüğümüz kaostan Apple’ın nasıl etkileneceği konusunda bize daha iyi bir fikir veriyor. Rapor, Apple’ın bu yıl yaklaşık 6 milyon iPhone 14 Pro birimi eksilteceğini gösteriyor. Ve bu konuda hiç şüpheniz olmasın, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max, daha pahalı 2022 iPhone modelleridir. Apple, içinde bulunduğumuz çeyrekte 6 milyar dolarlık bir gelir darbesi alabilir. Bu, 2022 mali yılının ilk çeyreğinde (Ekim-Aralık 2021) elde edilen 71,6 milyar dolarlık iPhone gelirinin %8,4’ü olacaktır.

Bu açığın yılbaşı alışveriş sezonunda ortaya çıkacağı düşünüldüğünde, dünya çapındaki tüketiciler tatil hediyesi olarak 14 Pro modelinden birini satın alma girişimlerinde hüsrana uğrayabilir.telefon-1