Birkaç ay önce, Brezilya Adalet Bakanlığı, Apple’ın ülkedeki iPhone satışlarının, her satın alma işlemine şarj cihazı dahil etmemesi ve müşterilerini ayrı şarj cihazı almaya zorlaması nedeniyle askıya alınmasını emretti. Hatta Brezilya, Apple’a iki kez milyonlarca dolar para cezası verdi ve teknoloji devine, cihazlarını satmak istiyorlarsa ülkede şarj cihazlarıyla birlikte iPhone’ları göndermeye başlamasını emretti. Bu karar, Apple’ın en son iPhone 14 serisini göndermeye başladığı sıralarda verildi.

Brezilya Adalet Bakanlığı daha önce Apple’a iPhone’ları şarj cihazıyla satmasını ve yasa gelene kadar iPhone satışını durdurmasını emretmişti. Apple karara itiraz etti ve konu temyizde olduğu için iPhone satmaya devam edebileceklerine inanarak iPhone satmaya devam etti.

Apple kararı temyiz etti, konu incelenirken iPhone satmaya devam edebileceklerine inanıyor. Federal Bölge merkezli tüketici koruma düzenleyicisi, Discharge adlı bir operasyonla taşıyıcılardan ve Apple Premium Bayilerinden iPhone’lara el koymaya karar verdi.

Brezilya web sitesi Tecnoblog tarafından keşfedildiği üzere PROCON-DF, Apple’ı akıllı telefonların kutuda şarj cihazıyla birlikte gönderilmesini gerektiren yerel bir yasaya uymaya zorluyor.

Operasyondan sonra Apple Brezilya hükümetten, Apple’ın Brezilya’da iPhone satmaya devam edeceğini söylediği nihai anlaşmazlığa kadar iPhone satışlarına izin vermeye devam etmesini istedi. Bu, Brezilyalı bir bekçi köpeğinin iPhone’lara ilk kez el koyması.

Daha önce Brezilya’nın en büyük şehri olan Sao Paulo’da PROCON-SP iPhone’un kutusunda şarj aleti olmaması nedeniyle Apple’a para cezasısatılan herhangi bir modele el koymamasına rağmen.

Apple, yasal anlaşmazlığı kazanacağından emin olduğunu ve müşterilerin “cihazlarını şarj etmek ve bağlamak için çeşitli seçeneklerin farkında olduklarını” söyledi. Apple hala şarj cihazını çıkarmanın 2030 yılına kadar karbon nötr olma hedefinin bir parçası olduğunu söylüyor.

Ayrıca Brezilya’nın FCC benzeri ajansı, iPhone 12’den bu yana tüm iPhone modellerini şarj cihazı olmadan onayladığından, şirket teknik olarak herhangi bir kuralı çiğniyor.

Bununla birlikte, Apple’ın ABD’de yeni Apple TV 4K’nın Siri Remote’unu şarj etmek için USB-C kablosunu çıkarmasına rağmen, Apple’ın yerel makamlarla daha fazla sorundan kaçınmaya çalışması nedeniyle Brezilya’nın teklifinde hala kablonun bulunduğunu belirtmek ilginçtir. .genel-5