PS5 ve Xbox Series X’in ikisi de iki yıldır piyasada ve sonunda bulmak eskisinden biraz daha kolay. İstediğiniz zaman bir mağazada dolaşıp bir tane alamazsınız, ancak yeniden stoklar genellikle saniyeler yerine saatler veya günler içinde kullanılabilir.

Yine de, Kara Cuma için bir PS5 veya Xbox Series X almayı planlıyorsanız, zorlu bir rekabetle karşılaşabilirsiniz. Oyun konsolları, tatil hediyeleri için rutin olarak en iyi yarışmacılardır ve bu yıl muhtemelen bir istisna olmayacak.

Kara Cuma’da PS5 stokları ve Xbox Series X stokları kıt olsa da, en azından titiz iseniz, önümüzdeki hafta içinde bir noktada birini veya diğerini satın alma fırsatınız olmalıdır. Kara Cuma için bir PS5 veya Xbox Series X satın almayı planlıyor ancak hangi konsolu seçeceğinizden emin değilseniz, başlıca artıları ve eksileri ve ayrıca hangi oyunları ve aksesuarları isteyeceğinizi özetleyeceğiz. kapmak için

PS5 ve Xbox Series X: Hile sayfası

(İmaj kredisi: Tom’un Rehberi)

Öncelikle, iki konsolun ayrıntılı bir karşılaştırmasını istiyorsanız, PS5 ve Xbox Series X karşılaşmamıza başvurmalısınız. Bu parçada, her bir konsolun teknik özelliklerini, fiyatını, oyun kitaplığını, performansını, tasarımını, denetleyicisini ve daha fazlasını inceliyoruz.

Bununla birlikte, şimdi her şeyi gözden geçirecek vaktiniz yoksa, işte size kısa bir genel bakış:

PS5 ve Xbox Series X’in farklılıklardan çok ortak noktaları var. İkisi de 500 dolara mal oluyor, ikisi de yüksek kaliteli oyunlardan oluşan büyük kitaplıklar oynuyor, ikisi de benzer şekilde iyi performans gösteriyor ve ikisi de fena akışlı medya/4K Blu-ray oynatıcılar olarak ikiye katlanıyor. Madden NFL 23 veya Call of Duty: Modern Warfare 2 gibi üçüncü taraf oyunları oynamak için güçlü bir konsol istiyorsanız, her iki sistemi de alabilir ve bir gün arayabilirsiniz.

İki konsol arasındaki büyük farklar, fiziksel tasarım, denetleyici şekli, özel oyunlar ve oyun abonelikleridir. İlk iki noktayı ele almak için, PS5 çirkin; Xbox Series X daha az çirkin. PS5 denetleyicisi yenilikçi ancak şekli tuhaf; Xbox Series X denetleyicisi güvenli oynuyor, ancak biraz daha rahat hissediyor.

Özel oyunlar ve oyun abonelikleri çok daha etli konulardır. Sony, PlayStation markasını güçlü ayrıcalıklar üzerine inşa etti ve PS5 de bir istisna değil. Yalnızca bu yıl, sınıfının en iyisi Horizon Forbidden West, Gran Turismo 7 ve God of War Ragnarök’e sahibiz. Öte yandan, Xbox Series X’in gerçek ayrıcalıkları yoktur, çünkü her birinci taraf Xbox oyunu PC’de ve Xbox Game Pass aracılığıyla akış için de mevcuttur.

Xbox Game Pass’ten bahsetmişken, kullanmak için teknik olarak bir konsola ihtiyacınız olmasa da, Xbox Series X’in en iyi özelliklerinden biridir. Bu abonelik hizmetiyle, 400’den fazla oyunu bir konsola veya oyun bilgisayarına indirebilir veya bir o kadarını bir akıllı telefona veya Web tarayıcısına aktarabilirsiniz. Sony’nin muadili PlayStation Plus ise çok daha kısıtlı. Hala yüzlerce oyunu bir PS5’e indirebilir veya yayınlayabilirken, PC uygulaması bir karmaşa ve hiçbir akıllı telefon uygulaması yok.

Kısacası: PS5’in daha güçlü bir özel oyun kitaplığı vardır, ancak Xbox Series X, oyunları istediğiniz herhangi bir ekranda oynamayı kolaylaştırır.

PS5 ve Xbox Series X için tatil oyunları

Savaş Tanrısı Ragnarok

(İmaj kredisi: Sony Interactive Entertainment)

Önceki bölümde tartıştığımız gibi, PS5 ve Xbox Series X, çoğunlukla tamamen aynı kitaplığa sahiptir. Bunu bağlama oturtmak için, NPD’nin video oyunu satış istatistikleri. Ekim 2022’de en popüler 10 oyundan sekizi her iki konsolda da mevcuttu; yılbaşından bugüne satışlarda en popüler 10 oyundan yedisi her iki konsolda da mevcuttu. Sadece iki PS5 özel oyunu (Horizon ve Gran Turismo) ilk 10’a girdi, diğer özel oyunların tümü Nintendo Switch’teydi.

Satış verilerine, arama trafiğine ve kendi gözlemlerimize dayanarak, bu tatil sezonu için bazı popüler oyunları burada bulabilirsiniz. Çoğu her iki konsolda da mevcuttur:

Black Friday PS5 ve Xbox Series X yeniden stoklandı

TV standında bir Xbox Series X ve bir Oyun Kumandası

(İmaj kredisi: Gelecek)

Black Friday’de bazı PS5 stoklarının yenileneceğini kesin olarak biliyoruz. Şu anda Walmart, üç ayrı stok yenileme etkinliğine ev sahipliği yapacağını onayladı: 21 Kasım 12:00 ET, 23 Kasım 12:00 ET ve 25 Kasım’da mağazalarda tüm gün (Kara Cuma’nın kendisi). İlki için bir Walmart plus üyesi olmanız gerekir, ancak son ikisi için değil.

Xbox Series X şu anda biraz daha gizemli. Hiçbir perakendeci, Xbox Series X’in kullanılabilirliği hakkında belirli bir duyuru yapmadı. Bununla birlikte, Xbox Series X, genel olarak PS5’ten daha yaygın olarak mevcuttu, bu nedenle önümüzdeki birkaç hafta boyunca olağan şüphelileri kontrol edin ve bir şeyler bulabilmeniz gerekir. Bu yazıyı yazarken, Best Buy’dan bir Xbox Series X alabilirsiniz. (yeni sekmede açılır) veya Zımba teli (yeni sekmede açılır)veya doğrudan Microsoft’tan (yeni sekmede açılır).

Ayrıca 300 $ ‘lık bir Xbox Series S’yi oldukça kolay bir şekilde alabilirsiniz. S Serisi, maksimum 1440p çözünürlükte çalıştığı ve bir disk sürücüsü olmadığı için X Serisinden önemli ölçüde daha az güçlüdür. Bununla birlikte, daha eski bir TV’niz veya orta sınıf bir oyun monitörünüz varsa, daha ucuz ve daha yaygın olarak bulunabilen Series S ile daha iyi durumda olabilirsiniz.

PS5 ve Xbox Series X oyunlarında Kara Cuma fırsatları

Halo Sonsuz

(İmaj kredisi: Microsoft)

PS5 ve Xbox Series X oyunları için zaten epeyce iyi Kara Cuma fırsatı var, ancak önümüzdeki hafta daha da iyilerinin olacağını düşünüyoruz. Yine de, söz konusu oyunlardan herhangi birini istiyorsanız, onları hala stoktayken almak isteyebilirsiniz:

PS5 ve Xbox Series X aksesuarlarında Kara Cuma fırsatları

Horizon Forbidden West oyunu ile PS5 DualSense denetleyicisi

(İmaj kredisi: Gelecek)

PS5 ve Xbox Series X’in kendileri muhtemelen herhangi bir Kara Cuma indirimi görmeyecek olsa da, genellikle yılın bu zamanında aksesuarlarda bazı mükemmel fırsatlar görüyoruz. Başlamak için, her sistem için ek bir denetleyici ve orta sınıf bir kablosuz kulaklık önerdik.

PS5 ve Xbox Series X Black Friday görünümü

Kara Cuma’da ister bir PS5 ister bir Xbox Series X isteyin, bir tane almak için muhtemelen biraz ayak işi yapmanız gerekecek. Her iki konsol da son derece popüler ve hızla tükeniyor. Her birinin oynanacak zengin bir oyun yelpazesine sahip mükemmel bir donanım parçası olduğu düşünülürse, bu hiç de şaşırtıcı değil.

Genel olarak konuşursak, God of War ve Ratchet & Clank gibi Sony’ye özel serileri oynamak istiyorsanız bir PS5’e ihtiyacınız olacak. Öte yandan, Xbox Game Pass’in tüm avantajlarından ve evinizin içindeki (veya dışındaki) hemen hemen her ekranda oyun oynama yeteneğinden yararlanmak istiyorsanız, Xbox Series X’i isteyeceksiniz. herhangi bir kategori hakkında güçlü bir şekilde, o zaman her iki sistem de iyi olmalıdır.

Bu sayfayı bulabileceğimiz en iyi Black Friday fırsatlarıyla güncel tutacağımız için Tom’s Guide’ı takip etmeye devam edin.genel-26