Herkese merhaba ve ZDNet’in günlük editoryal podcast’i ZDTech’e hoş geldiniz. ben Guillaume Serisi ve bugün sana açıklıyorum CNIL neden Katar’a seyahat eden Fransız taraftarları akıllı telefonlarını evde bırakmaları konusunda uyarıyor?

Hala Katar’da Les Bleus’u desteklemek istiyor musunuz? Diyorum ki – her zaman kıskanıyorum – çünkü bu Pazar Dünya Kupası’nın açılış maçı yaklaşırken, bu müsabakanın bu ülkeye atfedilmesinin geçerliliği konusunda tartışmalar patlıyor.

Teknoloji tarafında ve kişisel verilerin korunmasında da bazı endişeler var gibi görünüyor. Katar’ın hükümet binalarında, okullarda, göçmen işçi konutlarında, ibadethanelerde ve hastanelerde akıllı telefonunuzla film çekmeyi ve fotoğraf çekmeyi yasakladığını zaten biliyor olmalısınız.

Sızdıran mobil uygulamalar

Ama hepsi bu kadar değil. Fransa’nın CNIL’i – Commission Nationale de l’Informatique et des Libertés – taraftarların boş bir akıllı telefonla seyahat etmelerini veya eski bir sıfırlanmış telefon kullanmalarını tavsiye ediyor. Ön ödemeli tek kullanımlık bir telefon bile alın. Neden o zaman ?

Çünkü Katar hükümeti, kendi topraklarına giren yabancı uyrukluları, siber güvenlik uzmanlarına göre casus yazılıma benzeyen iki mobil uygulama yüklemeye teşvik ediyor.

“Hayya” adlı ilk uygulama, yolunuzu bulmanızı ve maçlara gitmenizi sağlar. “Ehteraz” adı verilen ikinci uygulama ise Covid-19 salgınının takibini mümkün kılıyor. Ve bu iki mobil uygulama, akıllı telefonlarınızda barındırılan verilerinizden bolca yararlanır. Daha da kötüsü, bu iki uygulama, telefonunuzun içeriğini silmenize veya değiştirmenize ve hatta, pastanın üzerindeki krema, arama yapmanıza olanak tanır.

Yalnızca güvenli Wi-Fi ağlarına bağlanın

Alman veri koruma kurumu, “Uygulamalardan biri telefon görüşmesi yapılıp yapılmadığı ve hangi numara ile yapılıp yapılmadığı konusunda veri topluyor” dedi. “Diğer uygulama, yüklendiği cihazın uyku moduna geçmesini engelliyor.” Elbette bu uygulamaların genel kullanım koşulları bu konuda açık. Ama evet, sen de okumuyorsun. Fransa Dijital Bakanı Jean-Noël Barrot, Fransa’nın aksine Katar’da GDPR’nin bulunmadığı konusunda ısrar etti.

Bu nedenle, CNIL tarafından herhangi bir kişisel bilgi içermeyen bir akıllı telefonla seyahat etme fikri ortaya atıldı. Ve eğer akıllı telefonunuzu kesinlikle Katar stadyumlarına götürmek isterseniz, Fransız gizlilik polisi – alıntı yapıyorum – “sistem yetkilerini kesinlikle gerekli olanlarla sınırlandırmanızı” tavsiye ediyor.

CNIL ayrıca gezginlerin uygulamaları yola çıkmadan hemen önce yüklemelerini ve Fransa’ya döner dönmez silmelerini veya yalnızca güvenli Wi-Fi ağlarına bağlanmalarını tavsiye eder.

Veri koruma yetkilisi, “Her halükarda, sizi ziyaret edilen ülkenin mevzuatı karşısında zor durumda bırakabilecek içerik için özel dikkat gösterilmesi gerekecektir” diye ekliyor. Ve bu noktayı, ülkede yasaklanan LGBT+ içeriği ile açıklamak gerekirse.genel-15