iPhone 14 Pro, “optik sınıf” kalitede yeni bir 2X yakınlaştırma sunar, ancak telefonda gerçek bir 2X yakınlaştırma merceği yoktur.

Bu nasıl mümkün olabilir? Ve bu yeni 2X moduyla görüntü kalitesi gerçekten özel bir 2X yakınlaştırma lensininkiyle eşleşiyor mu?

2X modunun iPhone 14 Pro’da nasıl çalıştığını, arkasındaki teknolojiyi ve Apple’dan çok daha önce yüksek çözünürlüklü sensörler kullanan diğer telefon üreticilerinin benzer bir özelliği neden henüz uygulamadıklarını açıklıyoruz. Okumaya devam etmek!

2X sensörlü kırpma ve 2X dijital yakınlaştırma

iPhone 14 Pro’daki yeni 2X “optik kalitede” yakınlaştırma teknolojisinin sırrı, büyük 48 megapiksel kamera sensöründe yatıyor. Apple bunu basit terimlerle açıklıyor: Bunun çalışması için, o sensörün merkezi 12 megapiksel kısmını almanız yeterli. Bu şekilde, dijital yakınlaştırmayı kullanarak 1X fotoğrafı uzatmak zorunda kalmazsınız ve bunun yerine tam çözünürlüklü 12 megapiksel görüntüye sahip olursunuz.

Ancak birçok kişi merak edebilir: Bu kadar basitse, 50-ish-megapiksel ana kamerası olan her akıllı telefonun yakınlaştırma yaparken bunu yapması gerekmiyor mu? Ve neden bu yöntem sadece 2X yakınlaştırma için kullanılıyor da diğer yakınlaştırma seviyeleri için kullanılmıyor? Teorik olarak, sensörün 1.1X, 1.2X, 1.3X ve benzerlerine karşılık gelen bir bölümünü alabilir ve yine de benzer bir “optik sınıf” kalitede yakınlaştırma ile “tam çözünürlüklü” bir görüntüye sahip olabilirsiniz.
Ancak, bunun o kadar basit ve yapılması kolay olmadığı ortaya çıktı.

Yüksek çözünürlüklü sensörlere sahip modern akıllı telefon kameralarının çalışma şekli, piksel gruplama adı verilen bir şey kullanmalarıdır. üretici yazılımı seviyesinde. Bu önemlidir, çünkü kamera işlemenin her zaman kabaca 12MP değerindeki verilerle çalıştığı anlamına gelir. 48MP veya 50MP sensörünüz olsa bile, esasen 12MP sensör gibi davranır.

Buna genellikle “dörtlü Bayer sensörü” denir. Apple, basın materyallerinde buna “dört piksel sensör” de diyor, bu da temelde aynı şey.

Az önce bahsettiğimiz “piksel gruplama” işlemi, esasen birden çok pikseli alıp bunları tek bir pikselde birleştirmektir. 50MP sensörler söz konusu olduğunda, 4’e 1 piksel gruplamamız var, Samsung’un 108MP sensör durumunda, 9’a 1 piksel gruplamamız var ve 200MP kameralı yaklaşan S23 Ultra durumunda 16’ya sahip olmalıyız. 1 piksel gruplama ve sayılar farklı olsa da fikir aynıdır: Görüntüdeki paraziti gidermek ve güzel görünen bir 12MP son çekim elde etmek için bu ekstra pikselleri kullanın.

Apple’ın yeni 2X yakınlaştırma teknolojisiyle yaptığı şey, tüm piksel gruplama sürecini atlaması ve sensörün yalnızca daha küçük bir bölümünü kullanması, ancak yine de doğal çözünürlükte olması. Ardından, bu görüntünün parazitini gidermek için yapay zekayı kullanır. Genellikle daha fazla ayrıntı alırsınız, ancak biraz daha fazla gürültü pahasına. Bu küçük ek gürültü gün içinde neredeyse hiç fark edilmiyor, bu yüzden değerli bir değiş tokuş.

iPhone 14 Pro söz konusu olduğunda, 2.1X’ten 2.9X’e, bu 2X görüntünün üzerinde bir dijital yakınlaştırma kullanacak ve ardından doğal 3X lensine geçecektir.

Renklerdeki fark

*Yukarıdaki fotoğraflar iPhone 14 Pro Max ile çekilmiştir. Resim Kredisi – PhoneArena.

Yukarıdaki görsellerde de görebileceğiniz gibi 2X’e geçiş yapıldığında sadece detayda değil renk reprodüksiyonunda da fark var. Genellikle, ince bir farktır, ancak arada bir yeşillik ve ağaç ile ikinci fotoğraf setinde olduğu gibi çok dikkat çekici olabilir.

Ayrıntılardaki fark

Daha yakından bakalım ve ayrıntıyla neler olduğuna bir göz atalım:

Gördüğünüz gibi, 2X moduna geçtiğiniz anda ayrıntılarda gözle görülür bir iyileşme var ve bu, biraz farklı renklerle birlikte, işlemenin gerçekten de 2X yakınlaştırma seviyesinde değiştiğini gösteriyor.

İlginç bir şekilde, aynı fotoğrafın aynı kısmından 1X ve 1,9X’te çekilmiş bir kırpmayı karşılaştırdık. 1.9X’teki detayın, 1X fotoğrafın basit kırpmasına kıyasla biraz daha iyi olduğunu da görebilirsiniz. Bu, Apple’ın 1.1X ila 1.9X’te bile yalnızca dijital yakınlaştırmayı kullanmadığını, resimlere bazı ek işlemler uyguladığını açıkça gösteriyor.

Bununla birlikte, büyük değişiklik, yukarıda açıkladığımız gibi, Apple sensörden bir kırpma kullanmaya geçtiğinde gerçekten 2X’te gerçekleşir.

İşin zor kısmı burada: yüksek çözünürlüklü kameraya sahip her akıllı telefon teorik olarak bu 2X hilesini yapabilir, ancak bu, görüntüleri 2X’te işlemek için yepyeni bir yol geliştirmeniz gerektiği anlamına gelir ve bu tam olarak diğer şirketler için tökezleyen engel gibi görünüyor. . Bu yeni görüntü işleme boru hattını oluşturmak, belli ki biraz güç gerektiriyor, bu nedenle bu özelliğin daha üst düzey telefonlar için ayrılmış olması mantıklı.

2X lensle nasıl karşılaştırılır?

Peki ya odak uzaklığı ve sıkıştırma?

Ancak bu yeni 2X modu, özel bir 2X lensle nasıl karşılaştırılır? Ne de olsa, sadece birkaç yıl önce, portre tarzı fotoğraflar çekmek için kesinlikle inanılmaz olan özel 2X lensli birçok telefonumuz vardı. Karşılaştırıldığında, geniş, 1X lensli bir portre fotoğrafı genellikle bozuk yüz hatlarına neden olur, burun çok büyük görünür, kafa vücudun geri kalanıyla karşılaştırıldığında orantısız bir şekilde büyüktür, çoğu portre için uygun bir odak uzaklığı değildir.

İyi haber şu ki, 2X sensör kırpma, özel bir 2X lensle kesinlikle aynı odak uzaklığına neden oluyor.

Bu perspektifi bozulma olmadan elde etmek için gerçekten önemli olan (bizim durumumuzda “50 mm görünüm”) özneye olan mesafedir. Bu, 25 mm genişliğinde bir lens kullanır ve ortadaki pikselleri kırparsanız perspektifin aynı olacağı anlamına gelir. Bunun nedeni, ortadaki piksellerin kırpılmasının özneye olan mesafeyi değiştirmemesidir (bu da o perspektifi oluşturur).

Bununla birlikte, farklı görünen şey “bokeh” efektidir.

Çözüm

Yani bu yeni 2X modu kesinlikle bir hile değil ve gerçekten de mobil fotoğrafçılık için gerçek bir adım. Aynı zamanda, diğer şirketlerin de uygulamasını dört gözle beklediğimiz bir şey.

Google bunu zaten Pixel 7 serisinde yaptı ve şimdi tüm gözler Samsung, Xiaomi ve diğerlerinde bize bu yüksek kaliteli yakınlaştırmayı getiriyor, böylece hepimiz telefonlarımıza çok fazla ağırlık yüklemeden akıllı telefon fotoğrafçılığı oyunumuzu bir üst seviyeye çıkarabiliyoruz.telefon-1