IIT-Kanpur, AC'leri hava temizleyicilere dönüştürmek için cihaz geliştirdi

dan bir araştırma ekibi Hindistan Teknoloji Enstitüsü (HTE), kanpurAC’leri uygun fiyatlı hava temizleyicilere dönüştürmek için yeni bir teknoloji geliştirdi.

Türkiye’nin altyapı ve Ar-Ge desteği ile benzersiz teknoloji kavramsallaştırılır ve geliştirilir. HTE Kanpuraraştırma ekibi kış mevsiminde normal AC’leri hava temizleyicilere dönüştürmenin bir yolunu buldukça.

Yenilik, IIT Kanpur’un hava kalitesi değerlendirme ve izleme alanındaki amansız çalışmasıyla aynı çizgide geliyor.

Ayrıca Oku

NHIDCL, IIT Patna ile ortak oldu ve yeni teknolojileri tanıtmayı hedefliyor
Doğrudan mobile yayın teknolojisi ve kullanıcıların internet olmadan OTT içeriğine erişmesine nasıl yardımcı olabileceği açıklandı

Bu teknoloji, normal AC’lerin üzerine kolayca monte edilebilen ve ‘fan modu’ açılarak kullanılabilen, basit ve kullanışlı bir araç olarak gelir.

Hava filtreleri, Hindistan Bilim Enstitüsü, Bengaluru’dan araştırmacılarla işbirliği içinde IIT Kanpur’da geliştirilen “Anti-Mikrobiyal Hava Temizleme Teknolojisi” ile donatılmıştır.

NABL onaylı bir laboratuvarda test edilmiştir ve SARS-CoV-2’yi (delta varyantı) yüzde 99,24’lük bir verimlilikle başarıyla devre dışı bırakabildiği kanıtlanmıştır.

Prof. Ankush SharmaSorumlu Profesör, İnovasyon ve KuluçkaIIT Kanpur, şunları söyledi: “Bu hava filtrelerinde kullanılan yeni hava temizleme teknolojisi, bizi yaşamı tehdit eden virüslerden korumadaki etkinliğini başarıyla kanıtladı.”

Piyasadaki mevcut hava filtreleri, partikül yakalama mekanizması üzerinde çalışmaktadır; ancak sürekli kullanımda, filtrenin kendisi bir petri kabı gibi mikroplar için bir üreme alanı haline gelir.

Piyasadaki bu tür hava temizleyicilerin minimum maliyeti 10.000 Rs civarındadır ve genellikle havayı temizlemek için bir fan ve bir hava filtresi ile birlikte gelir.

Öte yandan, IIT Kanpur’da geliştirilen bu yeni tip hava filtrelerinin mikrobiyal büyümeyi kısıtladığı kanıtlanmıştır ve havayı temizlerken PM 2.5, PM 10, toz, polen, alerjenler ve mikropları yakalayabilir.

İnovasyon, pazarlama için Başlangıç ​​Kuluçka ve İnovasyon Merkezi IIT Kanpur’da inkübe edilen bir girişim olan AiRTH’ye lisanslanmıştır.

‘ şeklinde bir ürün olarak lanse edilmiştir.Temiz Hava Modülü‘ ve 2.000 Rs gibi uygun bir fiyata geliyor.

Bir ‘Temiz Hava Modülünün’ 10 normal AC filtresi kadar etkili olduğu iddia ediliyor.

Ürün artık AiRTH’nin web sitesi ve diğer e-ticaret siteleri aracılığıyla satın alınabilir.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9