İngiltere ve Galler Hukuk Komisyonu, blockchain tabanlı merkezi olmayan otonom organizasyon (DAO) yapıları hakkında kanıt çağrısında bulundu.

DAO’lar, katılımcılarını akıllı sözleşme gibi blockchain teknolojileriyle dijital olarak birbirine bağlayan bir organizasyon yapısı biçimidir.

DAO’lar, genel ortaklıklar gibi mevcut kuruluşlara benzerken, değiştirilemez, otonom olarak çalıştırılan kod aracılığıyla yapılan anlaşmalarla korunan merkezi olmayan güç yapılarına güvenirler. DAO’lar genellikle açık kaynaklı blockchain sistemlerinde çalıştırılır.

DAO’nun yaygın bir örneği, çok çeşitli amaçlar için kullanılabilmelerine rağmen, kripto varlıklara ortaklaşa yatırım yapmak veya ticaretini yapmak için kurulmuş bir gruptur.

Hukuk Komisyonu, organizasyon yapısındaki yasal belirsizliğe dikkat çekti ve bu nedenle teknolojiyi daha iyi anlamak ve bununla ilgili hükümet politikasını daha iyi tavsiye etmek için uzmanlardan kanıt istiyor.

“DAO’ların, işbirliğini ve yeniliği teşvik ederek, oyun alanlarını eşitleyerek, insan hatası kapsamını azaltarak, maliyetleri düşürerek ve şeffaflığı artırarak piyasa katılımcılarına çok sayıda fayda sağladığı söyleniyor. Yine de yasal ve düzenleyici statüleri belirsiz” dedi ticaret ve genel hukuktan sorumlu hukuk komiseri Prof Sarah Green.

“Çalışmamız, DAO’ları oluşturan unsurları tanımlamanın en iyi yolları üzerinde fikir birliği oluşturmayı ve İngiltere ve Galler yasalarının bunların gelişimini teşvik edebileceği yolları vurgulamayı amaçlayacaktır.”

bu kanıt çağrısı 25 Ocak 2023 tarihinde sona eren 10 hafta boyunca açıktır.genel-11