Herkese merhaba ve ZDNet’in günlük editoryal podcast’i ZDTech’e hoş geldiniz. Ben Guillaume Serries ve bugün size Adobe Creative Cloud yaratıcı paketiyle belirli renklerin kullanılmasının neden zor olduğunu açıklıyorum.

Bu, bu haftanın başlarında dünyanın dört bir yanındaki grafik tasarımcıların bilgisayarlarında patlayan küçük bir renk bombası. Çünkü evet, dijital araçları kullanan grafik tasarımcıların ve tasarımcıların büyük çoğunluğu Adobe ve Adobe Creative Cloud çevrimiçi araç paketinin müşterileridir.

Adobe, Pantone renkleri için lisanslamada bir değişiklik duyurdu. Sonuç olarak, bazı eski PSD dosyaları kullanılamaz hale gelir.

Bu kesinlikle çoğumuz için bir sürpriz, bu yüzden dinleyin. Grafikler oluşturmak, tasarımlar yapmak ve fotoğrafları düzenlemek için kullandığınız renklerin sahipleri vardır.

Ve şu andan itibaren Photoshop, Illustrator ve InDesign gibi Adobe uygulamaları artık Pantone şirketinin özellikleri olan Pantone renklerini ücretsiz olarak desteklemeyecek.

Bu popüler renkleri kullanmaya devam etmek için kullanıcıların ayrı bir lisans ödemesi gerekecek.

Ve bu kesinlikle sizin için ikinci bir sürpriz çünkü Pantone sistemini biliyor olabilirsiniz ama Pantone şirketini bilmiyor olabilirsiniz. Başlangıçta baskı mürekkeplerini rafine eden bu Amerikan şirketi, Pantone Renk Eşleştirme Sistemini icat etti. Bu sistem, nerede ve nasıl yapıldığına bakılmaksızın, bir yaratımın renginin tam olarak istendiği gibi olmasını sağlamak için dünya çapında kullanılmaktadır.

Şirket, fikri mülkiyetine tabi olarak 2.161 rengin sahipliğini talep etmesi bu standardın gücünden kaynaklanmaktadır. Hatta başkalarının “Pantone uyumlu” renk sistemleri oluşturmasını önleyecek kadar ileri gider.

Yol haritası tarafında, Pantone renklerinin Adobe yazılımından geri çekilmesi 31 Mart’ta, ardından 16 Ağustos’ta ve son olarak 31 Ağustos’ta gerçekleşecekti.

Ancak Adobe ürünlerinin kullanıcıları, Pantone renklerini kullanan kreasyonların artık doğru şekilde görüntülenmediğini ancak Ekim ayından bu yana fark ettiler.

Adobe, Pantone’a çok kızmasının ardından alternatif bir çözüm üzerinde çalıştığını duyurdu.

Ve Adobe şimdi, ayda 15 ABD doları gibi mütevazı bir meblağ karşılığında “kesintiyi en aza indirebilir ve Adobe Creative Cloud kullanıcılarına kitaplık güncellemeleri sağlayabilecek” bir şirket içi eklenti sunuyor.genel-15