Sanatçının, Olimpiyat halkalarını gösteren bir küp reklam anlayışı.

Sanatçının, Olimpiyat halkalarını gösteren bir küp reklam anlayışı.
resim: Şamil Biktimirov/Skoltech

A fizibilite çalışması, yukarıda yüksek reklamlar oluşturmak için parlak küpsat filolarını kullanarak milyonlarca dolar kazanılabileceğini gösteriyor Toprak. Gece gökyüzünün zaten tehdit altında olan görüşlerimizi karartacağı için açıkça korkunç bir fikir.

Yeninin amacı kağıtHavacılık ve Uzay’da yayınlanan,Bir Skotech’e göre, güneş ışığını yansıtmak ve şehirlerin üzerindeki gökyüzünde reklamlar sergilemek için yörüngeye bir uydu oluşumunu başlatacak bir uzay reklam misyonunun ekonomik fizibilitesi. basın bülteni. Skoltech’in Mühendislik Merkezinde araştırma stajyeri olan Shamil Biktimirov, makalenin ilk yazarı.

Biktimirov ve Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’nden bir ekibin de dahil olduğu meslektaşları, yoğun nüfuslu kentsel alanlardan görülebilen görüntüler oluşturmak için 50 veya daha fazla küpün birlikte çalışmasını öngörüyor. Dikkate alınan faktörler arasında uyduların yakıt tüketimi ve uzun ömürlülüğü, hedef şehirlerin nüfus büyüklükleri ve yerel reklam maliyetleri yer aldı. Araştırmacılar, tek bir görevin yaklaşık 65 milyon dolara mal olacağını tahmin ediyor. Araştırmacılar, çalışmalarında, “İlk bakışta gerçekçi olmayan bir fikir, uzay reklamcılığının ticari uygulanabilirlik potansiyeline sahip olduğu ortaya çıkıyor” diye yazdı.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde astrofizikçi olan Jonathan McDowell bana bir e-postada “Hayran olmadığımı öğrenmek sizi şaşırtmayacak” dedi. “Parlak reklam mesajlarının kendisi kentsel alanlarda yerelleştirilecek”, ancak “bu güneş yelkenli uydularının parlaklığı başka yerlerde ve zamanlarda hala önemli olacak” dedi ki bu Rus araştırmacıların dikkate almadığı bir şeydi. McDowell şunları ekledi: “Bu tür kaçınılmaz uzay kaynaklı reklamcılık fikrinin tamamı temelde distopiktir.”

Rus araştırmacılar, bu tür bir olumsuz tepkiyi tam anlamıyla bekleyerek, reklamların yalnızca şafakta veya alacakaranlıkta görüneceğini (küp uyduların parlak ve görünür hale gelmesi için en azından bir miktar güneş ışığına maruz kalması gerektiğini) ve uzay tabanlı reklamlar yalnızca “zaten kalıcı ışık kirliliğine maruz kalan büyük şehirler” için ekonomik anlam ifade ediyor.

Yazarlar, bir sonraki kurbana geçmeden önce, reklamların ulaşılabilen en karlı şehrin tam bir dakika üzerinde görünmesini önermektedir. Kent. Bu, uydular, gündüz-gece sınırını aşan dairesel Güneş-eşzamanlı yörüngelere yerleştirileceğinden mümkün olacaktır. Bilim adamları, bu tür yörünge “oluşum uydularının her zaman Güneş tarafından aydınlatılacağını ve erişim alanının sürekli olarak Dünya üzerinde aydınlatma koşulunun karşılandığı noktaları içereceğini garanti eder” diye yazıyor. Bilim adamları, bu yaklaşımla tahmini olarak 2 milyon dolarlık bir reklam geliri elde edilebileceğini, böylece her şeyin yaklaşık bir ay içinde ödenebileceğini iddia ediyor. Tek bir küp uydu filosu, konfigürasyona bağlı olarak “birkaç ay” bu şekilde çalışabilir.

Bu tür fikirler üzücü bir şekilde yaygındır. Rocket Lab, 2018’de Humanity Star’ı piyasaya sürdü. 3– ayak genişliğinde ayna, uzayın içine. Korkunç elmas şeklindeki Yörünge Reflektörü, ayrıca 2018’de piyasaya sürüldü, hiçbir zaman gerçekten işe yaramadı ve şimdi resmen uzay çöplüğü. Rus şirketi StartRocket ve PepsiCo, üç yıl önce bu fikirle oynadı, enerji içeceklerini tanıtmakla tehdit etmek yapay takımyıldızları ile.

Jçünkü bir şeyi yapabiliyor olman, o şeyi yapman gerektiği anlamına gelmez. Uzay temelli reklamlar uygulanabilir olabilir, ancak doğal, engelsiz uzay görüşlerimizi karartarak, kozmolojik orantıların göz alıcı bir görüntüsünü temsil ederler. Şehirlerimizin şimdiden ışık kirliliği ve yerdeki reklamlarla dolu olması, böyle bir çabaya girişmek için bir bahane değil. işte duyarlılığın galip geleceğini umarak ve alkolsüz içecekler ve fast food reklamları yerde kal.

Daha: İğrenç Büyük Uydu, Gökyüzünü Gözlemleyen Gökbilimciler İçin Kötü Haber Demek Olabilir.genel-7