Janet Pierson, 15 yılın ardından SXSW Film Festivali’nin yönetmeni olarak görevinden ayrılıyor.

Pierson, film festivali programlama direktörü Claudette Godfrey’in liderliği üstlendiği fahri yönetmen olacak.

Pierson’ın dümende olduğu süre boyunca, SXSW bölümlü programlar başlattı ve festivalin adı sonunda SXSW Film ve TV Festivali olarak değiştirildi. Onun rehberliğinde festival, HBO’lar gibi önemli hitlerin dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. kızlar, 21 Atlama Sokağı, Bahar tatilcileri, Tren enkazı ve Sessiz Bir Yer.

Daha yakın zamanlarda, festival, 2020 festivalini açılış gününden kısa bir süre önce kapatarak COVID-19 pandemisinin en erken kayıplarından biri oldu. 2022’de festival şahsen düzenlenmeye başladı ve A24’ler de dahil olmak üzere birçok büyük stüdyo başlığını gösterdi. Her Şey Her Yerde Aynı Anda ve Paramount’un Kayıp Şehir.

“2008’de 50 yaşında başlayan SXSW Film’in (şimdiki adıyla SXSW Film & TV) liderliği harika ve oldukça beklenmedik bir maceraydı. Eşsiz etkinliğimizde çok sayıda harika çalışmayı sunarak hem yaratıcılar hem de izleyiciler için bu kadar çok dönüştürücü deneyimler sunmak muhteşemdi,” dedi Pierson. “Küçük ve çok güçlü ekibimizin başardığı işten son derece gurur duyuyorum.” “Gerçek bir ayrıcalıktı ve minnettarlıkla doluyum” diye ekledi.

Pierson, Godfrey’i yolun her adımında “önemli bir işbirlikçi ve lider” olarak nitelendirdi. Godfrey, son 17 yıldır festivalde çeşitli görevlerde bulundu ve diğerlerinin yanı sıra film festivali koordinatörü, kısa film programcısı ve kıdemli programcı gibi görevlerde bulundu.

Godfrey şunları ekledi: “Janet inanılmaz bir lider ve akıl hocası ve onun örneğini izleme ve ondan öğrenme fırsatı için derinden minnettarım. Cesur film yapımcıları topluluğumuz, hevesli izleyicilerimiz ve her şeyi gerçekleştiren yetenekli ekibimiz bana sürekli ilham veriyor. Ben özünde bir hype kadınıyım ve film, TV ve yaratıcılığı kutlayan bir etkinliğin küratörlüğünü yaparak ve geliştirerek yeni yetenekleri keşfetmek ve yükseltmek hayatımda büyük bir zevk. En alttan başladım ve yolculuk olağanüstüydü – SXSW Film & TV’nin mirasını inşa etmeye devam etmek ve onu geleceğe taşımak büyük bir onur.”sinema-2