Şubat ayında Microsoft, Windows 11 kullanıcılarının HDR ekranlarında oyun oynamak için renk doğruluğunu ve tutarlılığını optimize etmelerine yardımcı olacak bir HDR Kalibrasyon uygulamasının yolda olduğunu duyurdu. Uygulama, tespit edildi ile Thurrottşimdi geldi ve indirilebilir.

Uygulama, ekranınızda görebileceğiniz en karanlık ve en parlak görünür ayrıntıların yanı sıra maksimum parlaklığını test etmek için kullanabileceğiniz üç test deseni içerir. Hem HDR hem de SDR içeriği için renklerin ne kadar canlı görüneceğini özelleştirebilirsiniz.

Uygulamayı kullanmak için Windows 11 çalıştıran bir bilgisayara ve HDR’nin açık olduğu HDR özellikli bir ekrana ihtiyacınız olacak. GPU açısından, AMD RX 400 serisi veya üzeri, Radeon Grafikli AMD Ryzen işlemci, entegre grafikli Intel 11. Nesil CPU veya üzeri, Intel DG1 veya üzeri veya Nvidia GTX 10xx veya üzeri gerekir. Ekranınızın WDDDM 2.7 ekran sürücüsünü veya sonraki bir sürümünü çalıştırması gerekir. En son sürücülere sahip olduğunuzdan emin olmak için Windows Update’i kontrol edin.

Buradan, kullanmak istediğiniz test modellerini seçecek ve ekranınızın görünümünü özelleştirmek için kaydırıcıyı sürükleyeceksiniz. Uygulamayı aynı alanda ve normalde ekranınızı kullanacağınız aydınlatmada kullandığınızdan emin olun. Ekranınızı değiştirirseniz veya farklı bir alana taşırsanız, yeniden kalibre etmek isteyebilirsiniz.genel-2