Yargıç Kathaleen McCormick, Delaware’deki Kançılarya Mahkemesi’ne gönderilen yeni bir mektupta, en azından şimdilik, hala oyunun devam ettiğini söylüyor.

Elon Musk’ın Twitter ile anlaşmayı orijinal şartlar altında imzalamaya çalışacağı haberinden bir gün sonra gönderilen mektupta, Yargıç McCormick önemli bir gözlemle ağırlığını koyuyor: taraflardan herhangi biri resmi olarak değiştirecek bir şey yapmadıkça dava devam edecek. o.

Yargıç McCormick, “Taraflar bu davayı durdurma kararı vermediler ve herhangi bir taraf da oturumu durdurma kararı almadı” dedi. “Bu nedenle, 17 Ekim 2022’de başlayacak olan duruşmamız için baskı yapmaya devam ediyorum.”

Mektubun büyük kısmı Twitter’ın “Elon Musk’a ve Elon Musk’tan gelen ve gelen metin mesajlarının ve diğer anlık mesajların yetersiz olduğu iddia edilen üretimi” konusundaki endişesini araştırıyor. Başka bir deyişle, Twitter, geçen hafta Musk’ın Silikon Vadisi’nin sıcak görüntülerinden oluşan bir çamaşır listesi içeren metin hazinesinde bazı önemli konuşmaların geri çevrilmediğini düşünüyor. Bu nedenle Twitter, milyarderi 1 Ocak’tan 8 Temmuz’a kadar tüm ilgili mesajları atmaya zorlamak istiyor. Twitter, Musk’ı kasıtlı olarak “zarar verici mesajları” silmek veya saklamakla suçlayacak kadar ileri gitti. Yargıç McCormick, 27 Eylül’de daha geniş dramanın bu özel alt kümesi hakkında tartışmalar duydu.

Görünüşe göre bu, şifreli mesajlaşma uygulamaları üzerinden gönderilmiş olabilecek mesajları da içeriyor.

McCormick, “Signal ile ilgili olarak Davacı, Musk’ın ilgili dönemde Signal mesajları gönderdiğini veya aldığını ve bunların silinmesinin veya üretilmemesinin yaptırıma tabi bir gasp anlamına geldiğini savunuyor” diye yazıyor. Musk’ın ekibine telefon kayıtlarının tam bir kopyasını araması ve sıralaması daha kolay bir biçimde sağlamasını emreder.

Yargıç McCormick ayrıca Musk kampına Musk ile avukatı Alex Spiro arasında bir dizi 19 metin üretmesini emrediyor – aynı avukat ProtonMail aracılığıyla bir Twitter içeriden isimsiz bir ipucu alan avukat. Ayrıca Musk ile Oracle’ın kurucusu Larry Ellison arasında bir çağrı ayarlamak için koordine eden bazı metinlerden ve zamanlamanın Musk’ın anlaşmanın “geçici olarak beklemeye alındığı” açıklamasıyla aynı çizgide olduğundan bahsediyor.

Yargıç McCormick, Musk’ın ekibinin devrettiği iletişimde hala daha fazla boşluk olduğunu yazdı.

“Davalılar 24 Mayıs ile 30 Mayıs arasında veya 1 Haziran ile 7 Haziran arasında hiçbir Musk metin mesajı üretmediler. Bu dönemler tarafların anlaşmazlığı için önemliydi ve Davacı’nın Musk’ın bu metinlerden yanıt veren metin mesajları üretmediği konusundaki endişesini paylaşıyorum. Musk’ın Signal dahil diğer sohbet hizmetlerini özellikle “kişisel finansal konular” için kullandığını belirterek yazıyor.

McCormick, “Signal ile ilgili olarak Davacı, Davalıların Sinyal mesajları üretememesinin (aşağıda tartışılan bir ekran görüntüsü dışında) Musk’ın korumakla yükümlü olduğu ilgili mesajları sildiği çıkarımını ortaya çıkardığını savunuyor” diye yazıyor McCormick.

Üçüncü taraf keşfi, Elon Musk’ın Signal aracılığıyla yatırımcı Marc Andreessen ile de yazıştığını buldu – risk sermayedarı, Twitter’da bir öz sermaye ortağı olmak için 25 Nisan’da Musk ile temasa geçmişti. Twitter ekibi, Musk’ın Signal aracılığıyla anlaşmanın ana unsurlarından bahsettiğini öğrendiğinde, bunun şifreli uygulamada diğer önemli konuşmaların da gerçekleşmesinin daha muhtemel göründüğüne dikkat çekti.

Musk, bir yeminli ifadesinde, Andreessen ile görüşmesi dışında herhangi bir durumda anlaşma hakkında konuşmak için Signal uygulamasını kullandığını hatırlamadığını söyledi. Ancak keşif, Musk’ın danışmanı Jared Birchall ile konuşmak için Signal’i kullandığı bir başka örneği daha ortaya çıkardı. Bu nispeten rutin Signal mesajlarının ne zaman gönderildiği belli değil, ancak Yargıç McCormick’in Musk’ın uygulamayı kullandığı tek zaman bu iki değiş tokuşun “olası görünmüyor” olduğunu söylemesi yeterince şüpheli.

Bu aşamada, belli değil McCormick, davalıların belgeleri koruma görevi altındayken silme işlemlerinin yapılıp yapılmadığını merak ediyorum” diye yazdı. “Davalılar, koruma görevi altına girdikten sonra belgeleri sildiyse, bazı çözümler uygundur, ancak uygun çözüm bu aşamada bana göre belirsizdir.”

Kanıtlar henüz net olmadığı için McCormick, beklemede olan bir duruşma sonrası brifinge kadar bu konuda karar vermeyecek.

Musk’ın avukatı, Twitter muhbiri Mudge ile hiç konuşmadığını söyledi

Twitter’a yaptığı ikinci fesih bildiriminde Musk, anlaşmadan çekilmeyi haklı çıkarmak için Twitter’ın eski güvenlik başkanı Peiter “Mudge” Zatko’nun ihbarcı şikayetlerinden yararlandı. Musk gibi Zatko da Twitter’ın yatırımcılarından bilgi sakladığını iddia ediyor.

Twitter’ın avukatları, Zatko’nun 6 Mayıs’ta gönderilen ve keşifte bulunan gizemli, anonim bir e-postada, Musk’ın avukatı Alex Spiro ile isimsiz olarak temasa geçmiş olabileceğini öne sürdü. McCormick, Musk’ın Zatko’dan gelen yeni açıklamalara büyük ölçüde güvendiği için Twitter’ın Musk’la veya Musk’ın ekibiyle daha önce ortaya çıkmamış herhangi bir teması olup olmadığını anlama hakkına sahip olduğunu söyledi.

Yargıç McCormick bugün mektubunu sunduktan kısa bir süre sonra, Musk’ın avukatı Alex Spiro bir iki sayfalık beyanname bu endişeleri gidermek.

Yeminli ifadede Spiro, haftalık olarak Twitter hakkında çok sayıda isimsiz e-posta aldığı için 6 Mayıs e-postasını aldığında okuduğunu hatırlamadığını beyan ediyor.

Spiro, “Bu e-postaları incelemek benim alışkanlığım değil ve 6 Mayıs E-postası hiçbir şekilde göze çarpmadı” dedi. “Şu anda okuduğumda, 6 Mayıs E-postası, ‘Destek’ arayan bir kişiden geliyor gibi görünüyor. [] Elon’un Twitter Geçişi’ iş isteyerek.”

Spiro, e-postayı yanıtlamadığını, iletmediğini, yazdırmadığını, kaydetmediğini veya kimseyle e-posta hakkında iletişim kurmadığını söyledi. Bugüne kadar, e-postanın arkasındaki kişiye ulaşmaya çalışmadığını söyledi.

Spiro, “Bay Zatko ile hiç görüşmediğimi veya iletişim kurmadığımı ve Bay Zatko ile herhangi bir aracı aracılığıyla iletişim kurmadığımı doğrulayabilirim,” diye ekledi. “23 Ağustos 2022’den önce ihbarcı şikayetinin varlığından veya buradaki iddialardan haberdar değildim.”

Şu andan itibaren Yargıç McCormick, Twitter’ın Zatko ve Musk’ın ekibi arasındaki temasa dair kanıt aramaya devam edebileceğine karar verdi. Musk kampının da konuyla ilgili istenen belgeleri Cuma gününe kadar sağlaması bekleniyor.

Musk’ın ani fikir değişikliği neden?

Dün Elon Musk’ın aylarca süren hukuk tartışmasını aniden geri alıp hesabı ödeyip Twitter’ı satın alacağını söylemesi birçokları için sürpriz oldu. Ancak bu sapma, göründüğü kadar rastgele bir karar değildir.

Twitter’a yazdığı mektupta, SEC’e başvurduMusk, söz verildiği gibi Twitter’ı satın almaya devam edeceğini, ancak yalnızca Chancery Court’un “duruşmayı ve bununla ilgili tüm diğer işlemleri, bu tür bir kapatma veya Mahkemenin daha fazla emri bekleyene kadar erteleyeceğini” söyledi.

Twitter, Elon Musk’ın bir şeyler sakladığını düşünüyor. Musk hiçbir şey saklamadığını kanıtlamayacak. Bir deneme ne yapar? Sakladığınızı yeminle ortaya çıkarmanızı sağlar. Musk gerçekten Signal’i bu anlaşmayı yapmak ve bu anlaşmadan vazgeçmek hakkında konuşmak için kullanıyor olsaydı, Twitter’ın veya Yargıç McCormick’in bilmesini istemediği bir şey olduğuna inanmak zor olmazdı. Ancak Musk’ın sık sık fikrini değiştirdiği biliniyor ve eylemlerinin ardındaki mantık şeffaf olmadığı için başka unsurlar da rol oynuyor olabilir.

Elon Musk olması gerekiyordu ifade için planlanmış geçen hafta, ancak potansiyel bir COVID-19 maruziyetine atıfta bulunarak denemeyi erteleyebildi. Büyük bir değişiklik olmazsa Musk’ın ifadesi şimdi Perşembe ve Cuma günleri gerçekleşecek, yani ifade vermesi gerekecek. Ama şansını yemin altında denemek istemeyecek kadar kararlıysa, o zaman… hafta sonu kaosuna hazırlanın.genel-24