Analitik firması Elliptic yeni bir raporda, hem meşru hem de gayri meşru kullanıcıların fonları blok zinciri ağları arasında hareket ettirmesine izin veren çeşitli “zincirler arası” teknolojiler aracılığıyla en az 4 milyar dolar (kabaca 32.600 rupi) değerindeki yasadışı kripto varlıklarının aklandığını iddia ediyor. . Merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), zincirler arası köprüler ve jeton takas hizmetleri, ekstra anonimlik seviyeleri nedeniyle kara para aklama için kullanılıyor. Dikkate değer son istismarlar arasında, 500 milyon doların üzerinde (kabaca 4,100 rupi) çalınan Axie Infinity Ronin yan zincir hacki ve 100 milyon dolarlık (kabaca 800 rupi) Horizon Bridge saldırısı yer alıyor.

Firma, bu araçların genellikle meşru kullanım durumları olmasına rağmen, hırsızlık, karanlık web hizmetleri, karıştırma, dolandırıcılık ve ponzi şemaları, fidye yazılımı ve diğerleri gibi faaliyetlerle bağlantılı fonları işlemek için giderek daha fazla kullanıldığını açıkladı.

Eliptik araştırmacıları, “Chainlerarası Suç Durumu” başlıklı raporunda, merkezi olmayan borsalar veya DEX’lerden başlayarak bu blok zinciri araçlarının her biri için bulgularını paylaştılar. Elliptic, 2020’den beri DEX’lerin 1.2 milyar dolarlık (kabaca 9.800 crore) haksız kazanılmış varlıklardaki hareketini kolaylaştırdığını söyledi. DEX’ler, kullanıcıların akıllı sözleşmeler yardımıyla alım satım emirleri yürütmesine izin veren protokollerdir. Firma, DEX’lerin suçlular tarafından kullanılmasının, merkezi olmayan finans (DeFi) alanındaki istismarlar ve merkezi borsaların hack’leriyle yakından ilişkili olduğunu bildirdi.

Çapraz zincir köprüler, Elliptic tarafından suçlular arasında popüler olarak bulunan ikinci tür araçtır. Burada, Elliptic araştırmacıları, 2020’den bu yana, suçluların, Elliptic tarafından “zincir atlamalı” olarak adlandırılan bir etkinlik olan çapraz zincirler aracılığıyla yaklaşık 750 milyon $ (kabaca 6,100 rupi) yasadışı fon akıttığını bildirdi. Bu köprüler, kullanıcıların varlıkları blok zinciri ağları arasında transfer etmesine izin verir.

Raporda detaylandırılan üçüncü araç, “jeton takasları” veya KYC olmayan kripto para takas hizmetleridir. Bunlar, kullanıcıların bir hesap açmadan blok zincirleri içinde ve arasında varlıkları değiştirmelerine olanak tanır. Elliptic’e göre, madeni para takasları çoğunlukla Rus siber suç forumlarında duyurulmakta ve neredeyse yalnızca suçlu bir kitleye hitap etmektedir. Bunlar, 2020’den bu yana yasa dışı işlemlerde 1,2 milyar dolar (kabaca Rs. kabaca 9,769 crore) oluşturuyor.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.

genel-8