Volt birimi nedir ve neden 230V gerçekten bir prizden çıkıyor? TECHBOOK, voltaj hakkında bilinmesi gerekenleri açıklar.

Kullandığımız teknoloji elektrik gerektiriyor. Bununla birlikte, elektrik enerjisi için birçok farklı tanımla, volt, amper ve watt gibi tanımları takip etmek zordur. Ayrıca Avrupa prizlerinde elektrik 230 voltta akmasına rağmen dünya genelinde bu geçerli değil. Güç verilen cihazların arkası, çalışması için hangi voltajın gerekli olduğunu söyler. Bu önemlidir, çünkü bir cihaz farklı bir voltaj kullanan bir prize takılırsa aşırı ısınabilir ve hatta kırılabilir.

Elektrik volt birimi ne anlama geliyor?

Volt, bir güç hattındaki elektrik voltajının ne kadar güçlü olduğunu gösteren bir ölçü birimidir. Temel olarak, elektrik bir telden geçtiğinde, elektrik enerjisine dönüşmesi için bir direnci aşması gerekir. Bir cihaz ancak hattın sonuna yeterli güç geldiğinde çalıştırılabilir.

Voltaj ne kadar yüksek olursa, bir güç hattının büyük bir enerji kaybı olmadan elektrik enerjisini taşıyabileceği mesafe o kadar büyük olur. Bu nedenle, örneğin uzak yerlere elektrik sağlanması gerektiğinden, yüksek gerilim hatlarında gerilim özellikle yüksektir.

Soketten çok fazla volt çıkıyor

1983’te Avrupa’daki ülkeler 230 voltluk bir değer üzerinde anlaştılar, Almanya’daki son değişim dört yıl sonra gerçekleşti. Bununla birlikte, voltaj yaklaşık yüzde 10 sapabilir ve elektrik şebekesinde biraz dalgalanabilir, böylece eski 220 voltluk cihazlar hala kullanılabilir. Sadece Almanya’da değil, uluslararası alanda da birçok ülkenin prizlerinde benzer bir 230 volt voltaj var. Ancak ağdaki voltaj, ziyaret ettiğiniz ülkeye bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Belirtilenden farklı bir volt değerine sahip bir cihaz bağlarsam ne olur?

Dikkat: Daha önce de belirtildiği gibi volt sayısı her ülkede aynı değildir. burada Tatil ülkesinde kullanılan voltaj hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ve siz de yapmalısınız – çünkü ABD’den 110 voltluk bir cihazı 230 voltluk bir prize takarsanız, kablo yangını meydana gelebilir.

Tersine, 230 voltluk bir cihaz daha düşük bir voltajda çalışıyorsa, düzgün çalışmayacak veya daha düşük performansla çalışmayacaktır. Ama merak etmeyin valizinizde uygun bir voltaj dönüştürücü ve harici priz adaptörü ile bu sorun hızlı bir şekilde çözülebilir. Ancak, tüm cihazların böyle bir voltaj dönüştürücüye ihtiyacı yoktur.

Bu cihazlar için bir voltaj dönüştürücü gereklidir

Cihazım için bir voltaj dönüştürücüye ihtiyacım olup olmadığı, cihaza ve ülkedeki mevcut voltaja bağlıdır. Kendi güç paketi veya şarj cihazı olan bir elektronik cihaz ise, olası voltaj genellikle 100 volt ile 240 volt çalışma aralığındadır. Dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları gibi elektronik cihazlar daha sonra akımı gerekli voltaja göre düzenler. Gücü ayarlanabilen elektronik cihazlar da farklı voltajlarda çalışır. Cihazların çalışabileceği spektrum bilgileri güç kaynağı ünitesi üzerindedir.

Öte yandan, saç kurutma makinesi gibi mevcut bir elektrik voltajını kullanan elektrikli cihazlar, doğrudan bir voltaj dönüştürücü gerektirir. Manuel bir anahtar varsa, bazı cihazlar farklı voltajlar arasında da geçiş yapabilir.

Ayrıca okuyun: Bir kilovat saat elektrikle ne kadar kazanabilirsiniz?

230 voltluk bir priz ne zaman aşırı yüklenir?

Bir elektrik hattından kısa sürede çok fazla elektrik enerjisi akarsa, giderek daha fazla ısınır. Elektrik hattı aşırı ısınmak üzereyse sigorta atar – priz aşırı yüklenmiştir. Amper çok yüksek olduğunda aşırı ısınma meydana gelir. Ama amper nedir? Volt, akımı telden geçirirken, amper, belirli bir süre içinde telden ne kadar enerji aktığını söyler. Bir örnek: Normal bir ev sigortası genellikle 16 amperlik bir akımı idare edebilir. Bu nedenle, 16 amperlik akım aşılırsa 230 voltluk bir priz aşırı yüklenir. Ancak bu amper sınırının gerçekten aşıldığı ne zaman olur?

Bir cihaz çalışmak için elektrik çekiyorsa, buna elektrik gücü denir ve watt bu elektrik gücünün tanımıdır. Somut olarak, watt, bir cihazın saniyede ne kadar elektrik işi yaptığını gösterir. Gücü watt cinsinden hesaplamak için aşağıdaki formül kullanılır: volt ve amper çarpılır. Watt = Volt x Amper.

Bu, 16 amperlik sigortalı 230 voltluk bir prizin, gerekli elektrik çıkışı 3680 watt olan maksimum bir cihazı çalıştırabileceği anlamına gelir. Böylece 2000 watt çıkış gerektiren iki cihaz 230 voltluk bir prize aşırı yüklenir.

Kaynaklargenel-25