Uppsala Üniversitesi’nden bilim adamları, Çernobil nükleer santralinin yakınındaki dışlama bölgesinde, sözde radyasyondan korunan olağandışı siyah kurbağalar keşfettiler. Evrimsel Uygulamalarda yayınlanan bilimsel çalışma.Radyasyon, canlı organizmaların genetik materyaline zarar verir ve istenmeyen mutasyonlara neden olur. Ancak bazen radyasyon, radyoaktif kirlenme bölgesinde yaşayabilen, çok az kişinin iddia ettiği gıda ve bölgesel kaynaklara erişebilen hayvan organizmalarını destekleyebilir.

2016 yılında, hasarlı bir nükleer reaktörün yanında, bilim adamları alışılmadık bir siyah renk tonu ile birkaç doğu ağaç kurbağası Hyla orientalis keşfettiler. Genellikle bu türün parlak yeşil bir rengi vardır. Sonraki üç yıl boyunca yazarlar, hem dışlama bölgesinde hem de dışında 12 farklı gölette yakalanan 200’den fazla erkek kurbağanın renklerini analiz ettiler.

Dışlama bölgesinde çok daha koyu renkli kurbağaların yaşadığı ortaya çıktı. Bazıları tamamen siyahtı. Bilim adamları, koyu pigment melaninin amfibilerin artan radyasyon koşullarında yaşamasına izin verdiğini öne sürüyorlar. Daha önce, mantarlarda melaninin böyle bir işlevi bulunmuştu. Pigment radyasyon enerjisinin bir kısmını emer ve dağıtır. Ayrıca DNA ve hücre yapılarına zarar veren reaktif oksijen türlerini nötralize edebilir.

1986’da Çernobil nükleer santralinin dördüncü reaktöründe meydana gelen kaza, insanlık tarihinde çevreye en büyük radyoaktif madde salınımına yol açtı. Bugün, bu bölge gerçek bir doğa koruma alanı haline geldi: ayılar, kurtlar ve vaşaklar da dahil olmak üzere çeşitli nadir hayvan türleri burada sığınak buluyor.genel-22