Son mil lojistiği, bugünlerde özellikle Körfez’de ve Hindistan’da oldukça şık yenilikler ve sıçramalar görüyor. Yiyecek gibi görünen şeyleri teslim etmek için bir jetpack kullanarak uçan bir adamın videosu son birkaç gündür viral oluyor.

Soru şu ki, video gerçek mi yoksa akıllıca düzenlenmiş bir video mu?

Sosyal medya kullanıcıları, Suudi Arabistan’da yüksek bir binada jetpackli bir adamın eşya teslim ettiği bir video klibi paylaştı. Video, bir siparişi teslim etmek için bir kuleden diğerine uçmak ve hareket etmek için bir motor veya jetpack kullanan bir adamı gösteriyor.

Küresel gıda dağıtım endüstrisi yılda yüzde 10 büyüyor ve bu pazarın büyüklüğünün 2030 yılına kadar 365 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Videoya geri dönersek, bazı insanlar videonun doğru olduğuna inanırken, aslında bu, siparişlerini teslim etmek için drone kullanan bir yemek dağıtım işinin çok akıllıca ve arsızca birleştirilmiş videosu.

Bakkaliye ve yiyecek gibi şeyleri teslim etmek için jetpack kullanan teslimatçılar, dünyanın en zengin ülkelerinden bazıları için bile şimdilik çok uzak görünse de, drone tabanlı teslimatlar giderek büyüyen bir gerçek.

Malları teslim etmek için kullanılan dronlar, lojistik şirketlerinin son mil lojistiğinde karşılaştığı sorunların büyük bir bölümünü çözüyor.

Göründüğü kadar havalı, sıradan malları teslim etmek için jetpack’lerde teslimatçı kullanmak tam olarak ekonomik değil. Jetpack’i kurmak için gereken insan gücünün maliyeti, yakıt ve teslimatçının ücretleri, uzun yasal izinler ve gerekli sigortalardan bahsetmiyorum bile.

Video ve CGI’nın, yerel bir yemek dağıtım işinin yaklaşan reklam kampanyasının bir parçası olduğuna inanılıyor.genel-5