Ülkenin mücadele eden üçüncü telekom oyuncusu Vodafone Idea, rakipleri Reliance Jio ve Bharti Airtel ile eşleşerek 5G hizmetlerini sunma yolculuğuna başlamayı planlıyor, ancak firma ultra yüksek hızlı internet hizmetlerinin başlatılması veya kapsamı için belirli bir zaman çizelgesi sunmadı. . Aditya Birla Group Başkanı Kumar Mangalam Birla Cumartesi günü, Hindistan Mobil Kongresi 2022’nin açılışında ve Başbakan Narendra Modi tarafından ülkede 5G hizmetlerinin başlatılmasında konuşurken telekomünikasyon şirketinin Hindistan’ı “ülkenin dijital yolculuğunun yeni hızına” götürme taahhüdünde bulundu.

Birla, “Yakında 5G kullanıma sunma yolculuğuna başlayacağız. Önümüzdeki dönemde 5G ağımızı ve hizmetlerimizi aşamalı olarak kullanıma sunmak için Hindistan kırsalındaki güçlü varlığımızdan, kurumsal müşterilerimizden, teknoloji ortaklarımızdan ve Vodafone Group’un küresel deneyiminden yararlanacağız.” dedi. .

5G hizmetlerinin başlatılması için kesin zaman çizelgeleri belirleyen rakipleri Reliance Jio ve Airtel’in aksine, Vodafone Idea herhangi bir dağıtım programı veya zaman çerçevesi açıklamadı.

Bharti Airtel’in başkanı Sunil Bharti Mittal etkinlikte yaptığı açıklamada, Bharti Airtel’in 5G hizmetinin Cumartesi gününden itibaren sekiz şehirde sunulacağını söyledi. Mittal ayrıca Airtel’in Mart 2023’e kadar ülke genelinde çeşitli şehirlerde ve Mart 2024’e kadar Hindistan genelinde 5G hizmetlerini kullanıma sunacağını söyledi.

Reliance Industries Başkanı Mukesh Ambani mega telekom etkinliğinde yaptığı açıklamada, ülkenin en büyük telekom şirketi olan Reliance Jio’nun Aralık 2023’e kadar ülkenin her yerine ultra yüksek hızlı internet bağlantısı sunan 5G telefon hizmetlerini genişleteceğini söyledi.

Hükümete ödenecek yaklaşık 16.000 crore faiz borcunu öz sermayeye dönüştürmeyi seçmesine rağmen, nakit sıkıntısı çeken Vodafone Idea üzerinde mali baskı artıyor.

Mobil kule devi Indus Towers’ın borca ​​batmış Vodafone Idea’dan Kasım ayından sonra işlerin devamlılığı için ödenmemiş aidatları tahsil etmesini ve her ay zamanında ödemesini istediği öğrenildi. Kaynaklara göre, Hindistan’da 75.000 mobil kulesi bulunan American Tower Corporation (ATC) da aidatlarını güvence altına almak için adımlar atıyor.

“Yüzde 50’si Hindistan’ın kırsal kesimlerinde olmak üzere ağlarımıza bağlı 240 milyon insanımız var. Ağlarımız, 5G’ye hızlı ve sorunsuz geçiş yapabilecek şekilde sürekli yenilendi. 5G ekosisteminin geliştirilmesi için somut adımlar attıktan sonra, 5G kullanım örneği Hintli işletmeler ve tüketiciler ve iyi tasarlanmış açık artırmada 5G spektrumunun satın alınması, yakında 5G’yi piyasaya sürme yolculuğuna başlayacağız.” Dedi.

Hükümetin telekom alanındaki kritik politika müdahalelerinin yatırımcı güvenini artırdığını ve sektörün politika desteği almaya devam edeceğini umduğunu söyledi.

Aditya Birla Group başkanı, 5G’yi Hindistan’ın küresel sahnedeki gücünü gösteren ve telekom endüstrisinin Dijital Hindistan’ın temel taşı olarak rolünü güçlendiren “teknolojide nesiller arası bir sıçrama” olarak nitelendirdi.

Telekom endüstrisi, Hindistan’ı dünyanın ilk beş ekonomisine fırlatan, ülkenin en önemli büyüme motorları arasında yer aldı. Birla, günlük yaşamın ve işin her alanına dokunmada dönüştürücü bir rol oynamaya devam ettiğini söyledi.

“Bugün, Başbakanımızın reformist ve fütürist politikalarıyla geleceğe dev bir adım atmaya hazırız, yarının Hindistan’ı için dijital altyapı oluşturma vizyonuna bağlıyız” dedi.

Cumartesi günü, VIL ayrıca bir 5G kullanım örneği sergiledi ve kritik şantiyelerde işçi güvenliğini ve verimliliğini sağlamak için teknolojinin nasıl kullanılabileceğini gösterdi.

Birla, 5G ağlarının piyasaya sürülmesiyle telekom endüstrisinin 1,3 milyar Hintlinin ve binlerce işletmenin dijital hayallerini daha da ateşleyeceğini söyledi.

“Ayrıca, ülkenin dijital ekonominin kendisinin katkısıyla önümüzdeki birkaç yıl içinde 5 trilyon dolarlık (kabaca 408 lakh crore Rs. 408 lakh crore) bir ekonomi haline gelmesi için zemin hazırlayacak. hizmetleri ölçeklendirin ve endüstri 4.0, otomatikleştirilmiş üretim, bağlantılı fabrikalar, akıllı şehirler, akıllı evler, sürükleyici oyun ve diğer yenilikçi iş ve tüketici çözümleri oluşturmaya kadar kritik alanlarda etki yaratın.”

5G dönemi ayrıca kırsal Hindistan’da kapsayıcı büyüme ve refahı sağlamak için kapsamlı eğitim, uzaktan sağlık ve akıllı tarımı hızlandıracak.

5G hizmetlerinin piyasaya sürülmesi, Hindistan için heyecan verici bir yolculuğun başlangıcını işaret ederek, ekosistem geliştikçe, önümüzdeki yıllarda 5G geliştirme ve kullanım durumları için sınırsız potansiyeli açığa çıkaracağını da sözlerine ekledi.

“Telekom endüstrisi, (Başbakan’ın) Atmanirbhar Bharat (kendine güvenen Hindistan) vizyonunu canlandırmakta kesinlikle rol oynayacak” dedi.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8