Intel İnovasyon Günü 2: Önemli vurgular ve duyurular

2. gününde Intel Çip devi inovasyon, açık bir ekosistemi teşvik etme çabalarını ve yatırımlarını, silikondan sistemlere, uygulamalara ve yazılım yığınının tüm seviyelerinde topluluk inovasyonunu katalize ediyor.

Intel, geliştiricileri yapay zeka, güvenlik ve kuantum bilişimde desteklemek için yeni araçlar tanıttı ve yeni Project Amber onay hizmetinin ilk müşterilerini duyurdu. Intel’in baş teknoloji sorumlusu Greg Lavender, “Toplu olarak ve sürekli olarak yenilik yapmamızı sağlayacak açık bir ekosistemi güçlendirerek önce yazılım stratejimizde başarılı oluyoruz” dedi. “Geliştirici topluluğunun kararlı üyeleriyiz ve donanım ve yazılım varlıklarımızın genişliği ve derinliği, ortak inovasyon ve işbirliği yoluyla fırsatların herkes için ölçeklenmesini kolaylaştırıyor.”

Açılış konuşmasında Lavender, Intel’in oneAPI ile başlayan açıklık, seçim ve güven taahhüdünü vurguladı: geliştiricilerin çözmeye çalıştıkları belirli sorun için en iyi mimariyi seçmelerine olanak tanıyan sektörler arası, açık, standartlara dayalı bir programlama modeli. OneAPI’nin benimsenmesi ve uygulanmasındaki ilerlemeyi temel alan girişim, oneAPI’nin gelecekteki yönünü şekillendirmek ve geliştiricilerin, yazılım satıcılarının, ulusal laboratuvarların, araştırmacıların ve silikon satıcılarının gelişen ihtiyaçlarını ele almak için bir topluluk forumuna taşınıyor. SYCL ve oneAPI araçlarının platformlar arası uygulamalarını sağlayan bir Intel yan kuruluşu olan Codeplay, artık oneAPI geliştirme topluluğunun sorumluluğunu üstlenecek.

Intel oneAPI 2023 araç takımları, en yeni ve yakında çıkacak olan yeni CPU, GPU ve FPGA mimarileri desteğiyle Aralık ayında gönderilecek ve açık kaynaklı SYCLomatic uyumluluk aracı gibi araçları içerecek. SYCLomatic, CUDA kaynak kodunu SYCL kaynak koduna dönüştürmeye yardımcı olur ve böylece geliştiricilere bilgi işlem mimarilerinde seçenek sunar.

Intel ayrıca oneAPI desteğini önemli uygulamalarda genişletmek ve oneAPI eğitim müfredatı geliştirmeyi genişletmek için oneAPI Mükemmeliyet Merkezleri oluşturan altı eğitim ve araştırma kurumunu daha duyurdu. Yeni COE’ler, Pekin Üniversitesi Yazılım ve Mikroelektronik Okulu, Birleşik Krallık’taki Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi, Technion İsrail Teknoloji Enstitüsü, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı (LLNL), California San Diego Üniversitesi ve Zuse ile işbirliği içinde Utah Üniversitesi’ni içeriyor. Berlin Enstitüsü.

Intel, hızlı, verimli ve sektöre özel bir şekilde yeni yapay zeka çözümleri oluşturmak isteyen geliştiriciler için sağlık hizmetleri için üç yeni yapay zeka referans kiti yayınladı: belge otomasyonu, hastalık tahmini ve tıbbi görüntüleme teşhisi. Geliştiriciler, onları Temmuz ayında piyasaya sürülen dört kitin yanı sıra GitHub’da bulabilir.

Lavender, “Amacımız, geliştiricilerin açık kaynak ekosistemi veya Intel tarafından sağlanan ürünler aracılığıyla en iyi yazılım teknolojisine sahip olmalarını kolaylaştırmaktır” dedi. Ve farkında olmasalar da, Evans Data Corp. tarafından 2021’de yürütülen bir Küresel Geliştirme Anketine göre, geliştiricilerin yaklaşık %90’ı Intel tarafından geliştirilen veya optimize edilen yazılımları kullanıyor. Pek çok örnek arasında Intel, Linux’a en çok katkıda bulunanlardan biri oldu. on yıldan fazla bir süredir çekirdek ve son zamanlarda oneDNN performans kitaplığının TensorFlow’a entegre edilmesine yardımcı oldu ve popüler AI çerçevesini kullanan milyonlara otomatik olarak 3 kata kadar performans iyileştirmesi getirdi.

Lavender ayrıca, Intel’in Mayıs ayında Intel Vision’da ana hatlarıyla açıklanan kuantum bilgisayarların oluşturduğu tehditlere yönelik üç aşamalı yaklaşımının bir parçası olan kuantum sonrası kriptografiye yönelik ilerlemeyi de ayrıntılı olarak anlattı. Lavender, standardizasyona yönelik son gelişmeler ve fırsatların ve risklerin aciliyetini artırmanın “2030 yılına kadar Y2Q’ya hazır veya kuantum dirençli olmaya hazırlanırken sektörümüz için ileriye doğru atılmış büyük adımlar” olduğunu söyledi. “Birçoğu, Y2Q’nun 2000 yılındaki ‘binyıl hatasından’ daha büyük bir etkisi olacağına inanıyor.”

Intel’in nöromorfik teknolojiyi ticari gerçekliğe getirme hedefinin bir parçası olarak Intel Labs, geliştiriciler için Loihi 2 araştırma çipine dayalı istiflenebilir çok kartlı bir platform olan Kapoho Point, Lava açık yazılım geliştirme çerçevesindeki güncellemeler ve bunların eklenmesi dahil olmak üzere yeni araçlar duyurdu. Intel Neuromorphic Research Community’ye (INRC) yeni üyeler ve Intel sponsorluğunda sekiz üniversite projesi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9