Kredi bilgileri: NASA

Milyarlarca yıldır, Samanyolu’nun en büyük uydu gökadaları -Büyük ve Küçük Macellan Bulutları- tehlikeli bir yolculuk izledi. Kendi galaksimize doğru çekilirken birbirlerinin yörüngesinde dönerek çözülmeye başladılar ve arkalarında gazlı enkaz izleri bıraktılar. Ve yine de -gökbilimcilerin şaşkınlığına göre- bu cüce gökadalar, devam eden güçlü yıldız oluşumuyla bozulmadan kalıyor.

Colorado Koleji’nde yardımcı doçent olan Dhanesh Krishnarao, “Birçok insan bu malzeme akışlarının orada nasıl olabileceğini açıklamakta zorlanıyordu” dedi. “Bu gaz bu galaksilerden çıkarıldıysa, hala nasıl yıldız oluşturuyorlar?”

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu’ndan ve Uzak Ultraviyole Spektroskopik Gezgini (FUSE) adlı emekli bir uydudan alınan verilerin yardımıyla, Krishnarao liderliğindeki bir gökbilimciler ekibi sonunda cevabı buldu: Macellan sistemi, koruyucu bir kalkan olan bir korona ile çevrilidir. sıcak süper şarjlı gaz. Bu, iki galaksiyi koza haline getirerek, gaz kaynaklarının Samanyolu tarafından sifonla alınmasını önler ve böylece yeni yıldızlar oluşturmaya devam etmelerine izin verir.

Az önce yayınlanan bu keşif, Doğa, galaksi evriminin yeni bir yönünü ele alıyor. Maryland, Baltimore’daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden araştırmacı Andrew Fox, “Galaksiler kendilerini diğer galaksilere karşı savunma kalkanı görevi gören gazlı kozalarla kaplıyor” dedi.

Gökbilimciler koronanın varlığını birkaç yıl önce tahmin ettiler. “Samanyolu’na düşen Macellan Bulutlarının simülasyonlarına bir korona eklersek, çıkarılan gazın kütlesini ilk kez açıklayabileceğimizi keşfettik” diye açıklıyor Elena D’Onghia, University of University’de yardımcı araştırmacı. Wisconsin-Madison. “Büyük Macellan Bulutu’nun bir koronaya sahip olacak kadar büyük olması gerektiğini biliyorduk.”

Ancak korona, Macellan bulutlarından 100.000 ışıkyılından fazla uzanmasına ve güney gökyüzünün büyük bir bölümünü kaplamasına rağmen, fiilen görünmezdir. Haritalama, uygun ölçümler için 30 yıllık arşivlenmiş verilerin taranmasını gerektiriyordu.

Araştırmacılar, bir galaksinin koronasının, milyarlarca yıl önce galaksiyi oluşturmak için çöken ilkel gaz bulutunun bir kalıntısı olduğunu düşünüyor. Koronalar daha uzak cüce gökadaların çevresinde görülmüş olsa da, gökbilimciler daha önce hiç bu kadar ayrıntılı bir şekilde araştırmayı başaramamışlardı.

“Bilgisayar simülasyonlarından, nasıl görünmeleri gerektiği, milyarlarca yıl boyunca nasıl etkileşime girmeleri gerektiği konusunda pek çok tahmin var, ancak gözlemsel olarak çoğunu gerçekten test edemiyoruz çünkü cüce gökadaları tespit etmek genellikle çok zor” dedi. Krishnarao. Hemen yanı başımızda oldukları için Macellan Bulutları, cüce gökadaların nasıl etkileşime girdiğini ve geliştiğini incelemek için ideal bir fırsat sağlar.

Macellan Corona’nın doğrudan kanıtını arayan ekip, milyarlarca ışıkyılı arkasında bulunan kuasarların ultraviyole gözlemleri için Hubble ve FUSE arşivlerini taradı. Kuasarlar, devasa aktif kara delikler barındıran galaksilerin son derece parlak çekirdekleridir. Ekip, koronanın kendi başına görülemeyecek kadar loş olmasına rağmen, arka plandaki kuasarlardan farklı parlak ışık desenlerini gizleyen ve emen bir tür sis olarak görünür olması gerektiği sonucuna vardı. Geçmişte, Andromeda galaksisini çevreleyen koronayı haritalamak için kuasarların Hubble gözlemleri kullanıldı.

Ekip, 28 kuasardan gelen morötesi ışıktaki kalıpları analiz ederek, Büyük Macellan Bulutu’nu çevreleyen malzemeyi tespit edip karakterize edebildi ve koronanın var olduğunu doğruladı. Tahmin edildiği gibi, kuasar spektrumları, galaksiyi çevreleyen sıcak plazma halesini oluşturan karbon, oksijen ve silikonun belirgin imzalarıyla damgalanmıştır.

Koronayı tespit etme yeteneği, son derece ayrıntılı ultraviyole spektrumları gerektiriyordu. Krishnarao, “Hubble ve FUSE’nin çözünürlüğü bu çalışma için çok önemliydi” dedi. “Korona gazı çok dağınık, neredeyse orada bile değil.” Ayrıca Macellan Bulutlarından çekilen akıntılar ve Samanyolu’ndan kaynaklanan malzemeler de dahil olmak üzere diğer gazlarla karıştırılır.

Ekip, sonuçları haritalayarak, Büyük Macellan Bulutu’nun merkezinden uzaklaştıkça gaz miktarının azaldığını da keşfetti. Krishnarao, “Bu koronanın gerçekten orada olduğunu gösteren mükemmel bir imza” dedi. “Gerçekten galaksiyi sarıyor ve koruyor.”

Böyle ince bir gaz örtüsü bir galaksiyi yıkımdan nasıl koruyabilir?

Krishnarao, “Galaksiye girmeye çalışan herhangi bir şey önce bu malzemeden geçmelidir, böylece bu etkinin bir kısmını emebilir” dedi. “Ayrıca korona, çıkarılabilen ilk malzemedir. Koronadan biraz vazgeçerken, galaksinin içindeki gazı koruyorsunuz ve yeni yıldızlar oluşturabiliyorsunuz.”


Samanyolu üzerinde kavis çizen Macellan Akımı önceden düşünülenden beş kat daha yakın olabilir


Daha fazla bilgi:
Dhanesh Krishnarao ve diğerleri, Macellan Koronasının Gözlemleri, Doğa (2022). DOI: 10.1038/s41586-022-05090-5

Alıntı: Hubble, bir çift cüce gökadayı (2022, 28 Eylül) savunan koruyucu kalkan saptar, 28 Eylül 2022’de https://phys.org/news/2022-09-hubble-shield-defending-pair-dwarf.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1