Metaverse sektörü, İspanyol telekom devi Telefonica’nın yanı sıra ABD merkezli yonga üreticisi Qualcomm’un da dikkatini çekti. İki şirket, tamamen işlevsel sanal evrenlerin potansiyelini araştıran umut verici metaverse projeleri üzerinde ortaklaşa çalışmak için güçlerini birleştirdi. Anlaşmalarının bir parçası olarak Telefonica, meta veri tabanının yanı sıra kullanıcıları arasındaki boşluğu kapatmak için Snapdragon Spaces kullanmayı kabul etti. Geçen yıl Kasım ayında piyasaya sürülen Snapdragon Spaces, Qualcomm’un mobil donanım teknolojileri aracılığıyla Artırılmış Gerçeklik (AR) yazılımı geliştirmeye yönelik bir açık karma gerçeklik (XR) platformudur.

Bu ortaklığın amacı, sürükleyici cihazları merkezi olmayan Web3 teknolojileriyle birleştiren projeleri teşvik etmektir.

“XR, dijital ve gerçek dünyaya yeni bir boyut getirerek insanların iletişim kurmasına, iş yapmasına, sosyalleşmesine ve yeni şekillerde eğlenmesine olanak sağlayacak. Telefonica’da Cihazlar ve Tüketici IoT (Nesnelerin İnterneti) Başkan Yardımcısı Daniel Hernández, “Bu geleceğe hazırlanıyoruz ve İnternet’in bir sonraki evrimi olan meta veriyi hayata geçirmek için hazırlanıyoruz” dedi. resmi açıklama.

Metaverse pazarının bildirildiğine göre 2024 yılına kadar 800 milyar dolara (kabaca 59.58.700 crore) ulaşacak.

Qualcomm’un metaverse teknolojisine olan ilgisi bir süre önce ortaya çıktı.

Ocak 2022’de Qualcomm, hem tüketiciler hem de işletmeler tarafından metaverse uygulamaları için hafif AR gözlüklerini kontrol edecek özel çipler geliştirmek üzere Microsoft ile bir ortaklığa girdi.

Örneğin Mart ayında, ABD merkezli yonga üreticisi, 100 milyon dolarlık (kabaca 760 rupi) bir Snapdragon Metaverse Fonu başlattı. Finansman, XR destekli oyun, medya ve sağlık reformlarına katkıda bulunan geliştiriciler için bir hibe programına harcanıyor.

XR, akıllı telefonlar, kulaklıklar ve akıllı gözlükler gibi donanımlarda paketlenebilen AR ve Sanal Gerçekliği (VR) birleştiren gelişmekte olan bir teknolojidir.

“XR, yaşama, çalışma ve sosyalleşme şeklimizi yeniden tanımlayacak. Teknolojinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasında çok önemli bir zamanda, XR’nin gücünü açığa çıkaracağına ve onu bir sonraki seviyeye taşıyacağına inandığımız Snapdragon Spaces aracılığıyla geleceğin ekosistemlerini inşa eden aktif toplulukları büyütmek için Telefónica ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz. Qualcomm Avrupa Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dino Flore dedi.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8