Güney Kore, Elon Musk'ın SpaceX'iyle gitmek için Rus roketlerinden kaçınacak

Güney Kore, uyduları fırlatma planlarını iptal etmeye karar verdi. RusyaBir hükümet belgesine göre, bu yıl içinde uluslararası toplumun Rusya’nın uzay programına yönelik yaptırımlarının ortasında roketler fırlatıldı.

Hükümet büyük olasılıkla Elon Musk tarafından yönetilen SpaceX ve Avrupa Uzay Ajansı lansmanlar için.

Rusya ile mevcut anlaşmaların şartları, beş yıllık ifşa etmeme anlaşmaları nedeniyle gizli kalıyor, raporlar Yonhap haber Ajansı.

Ayrıca Okuyun

Tesla wonamp39t, bir yazılım güncellemesi CEO'su Elon Musk ile pencere sorununu çözmek için 11 milyon aracı geri çağırdı
Elon Musk, Ekim ayındaki duruşmadan önce Twitter avukatlarının önüne çıkmaya hazırlanıyor

Hükümet, Arirang 6 olarak bilinen Kore Çok Amaçlı Uydu 6’yı Rusya’ya fırlatmayı planlamıştı. Ankara Kuzeybatı Rusya’daki Plesetsk Cosmodrome’dan bu yıl içinde 1.2 araç ve Kazakistan’daki Baykonur Cosmodrome’dan bir Soyuz roketinde yeni nesil orta ölçekli bir gözlem uydusu.

Kuruma sunulan bir belgede Ulusal Meclis, Bilim Bakanlığı ve ICT, uluslararası toplumun Ukrayna işgali üzerine Moskova’ya ortak yaptırımlarına atıfta bulunarak, Rus roketlerini kullanarak uydu fırlatmalarına devam etmenin “zor” hale geldiğini değerlendirdi.

Bakanlık ayrıca, projelerin yeni lansman anlaşmaları kapsamında toplamda 88.1 milyar won (61,1 milyon $) ek maliyete mal olacağını tahmin ederek ek bir bütçe istedi.

Ulusal Meclis talebi onaylarsa Rus anlaşmalarını bozmayı ve yeni uzay fırlatma sağlayıcıları aramayı planlıyor.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9