Windows’taki aşamalı web uygulamaları, daha önce hiç olmadığı kadar yerel Windows uygulamalarına benziyor. Microsoft’un yeni duyurduğu yeni bir özellik olan Pencere Kontrolleri Yerleşimi sayesinde, geliştiriciler artık PWA’larının başlık çubuğunu özelleştirebilir.

Önceden, web uygulamalarının bu özelliğe erişimi yoktu, bu da boş alana, çakışan renklere ve bazı PWA’ların kesinlikle uygulamaya benzememesine neden olan diğer tuhaflıklara yol açabiliyordu. Yeni özellik, geliştiricilerin bu sorunları çözmesine yardımcı olmalıdır. Web uygulamalarının artık uygulama penceresinin “tam yüzey alanına” erişimi var, yalnızca sağ üst köşedeki düğmeler hariç – simge durumuna küçült vb. dokunulmaz kalıyor.

Kıdemli program yöneticisi Patrick Brosset, “Son zamanlarda, Chromium tarayıcı motorundaki birçok yeni web özelliği ve Microsoft Edge ve Windows’taki UX değişiklikleriyle birlikte, yüklü masaüstü web uygulamaları gerçekten yerel uygulamalar gibi görünmeye ve hissetmeye başlıyor” diyor. Blog yazısı Microsoft için. “Yerel uygulamalar, başlık çubuğu da dahil olmak üzere uygulama penceresinin herhangi bir yerinde içeriği görüntüleyebilse de, yüklü web uygulamaları varsayılan deneyimle gitmek zorunda kaldı ve bu da onları görsel olarak farklı hale getirdi. Bu boşluğu kapatan ve uygulamalar ile web siteleri arasındaki çizgiyi daha da bulanıklaştırmaya yardımcı olan yeni bir PWA özelliğinin kullanıma sunulduğunu duyurmaktan heyecan duyuyoruz.”

Windows'ta Todoist progresif web uygulamasının bir ekran görüntüsü.

Evet, sadece bu ekran görüntüsünü almak için Todoist PWA’yı indirdim.

Bu, düzenli olarak PWA kullanan hiç kimse için şok edici bir haber olmayabilir. Microsoft geliştiricileri, bu özelliği ilk olarak Ocak 2020’de önererek, demo web uygulaması. Chrome, bir beta özelliği olarak Pencere Denetimleri Yerleşimini desteklemeye başladı Nisan içindeve özellik bunu yaptı Chrome 105’e Ağustos ayında geri. Chrome ve Edge’in artık aracı desteklemesiyle, web uygulamalarına yönelik bu yeni görünüm oldukça yaygınlaşabilir.

“PWA’ların masaüstü web uygulamaları yapmak için çok uygun olduğuna inanıyoruz. Web sitenizi gerçekten masaüstüne aitmiş gibi hissettiren bir uygulamaya dönüştürmek hiç bu kadar kolay olmamıştı ve Pencere Denetimleri Yerleşimi özelliğini kullanmak, çok daha modern görünen ve kullanıcılarınız için ilgi çekici masaüstü uygulamaları oluşturmanıza yardımcı olacak,” diyor Microsoft’un gönderisinde.genel-2