NASA canlı yayınından alınan bu görüntüde, Double Asteroid Redirection Test uzay aracı 26 Eylül 2022 Pazartesi günü bir asteroide çarpıyor. Kredi: AP aracılığıyla ASI/NASA

Bir NASA uzay aracı, Pazartesi günü, bir katil kayanın Dünya’yı tehdit ettiği gün için benzeri görülmemiş bir kostüm provasında bir asteroide inanılmaz bir hızla çarptı.

Galaktik çarpma, 7 milyon mil (11,3 milyon kilometre) uzaklıktaki zararsız bir asteroitte meydana geldi ve DART adlı uzay aracı, 14.000 mil (22.500 km / saat) hızla uzay kayasına daldı. Bilim adamları, çarpmanın bir krater oluşturmasını, kaya ve kir akıntılarını uzaya fırlatmasını ve en önemlisi asteroitin yörüngesini değiştirmesini bekliyorlardı.

“Etkimiz var!” Görev Kontrol’den Elena Adams yukarı aşağı zıplayarak ve kollarını gökyüzüne doğru uzatarak duyurdu.

Dünyanın dört bir yanındaki ve uzaydaki teleskoplar, gösteriyi yakalamak için gökyüzünde aynı noktaya nişan aldı. Etki hemen belli olsa da -DART’ın radyo sinyali aniden kesildi- asteroitin yolunun ne kadar değiştiğini belirlemek birkaç ay kadar sürecek.

DART uzay aracının asteroid Dimorphos ile kasıtlı çarpışmasına giden son beş buçuk dakikalık görüntüler. DART uzay aracı, bu görüntüleri DRACO kamerasından asteroite yaklaşırken gerçek zamanlı olarak Dünya’ya geri gönderdi. Bu tekrar filmi, uzay aracının geri döndürdüğü hızda gösterilen son altı görüntü dışında, gerçeklikten 10 kat daha hızlıdır. Hem Didymos hem de uydusu Dimorphos filmin başında görülüyor. Sonunda, Dimorphos görüş alanını doldurur. Filmdeki son görüntü, 51 fit 16 metre genişliğinde bir Dimorphos yamasını gösteriyor. DART’ın etkisi, son görüntünün Dünya’ya iletilmesi sırasında meydana geldi ve bu filmin sonunda kısmi bir resimle sonuçlandı. Didymos kabaca 2.500 fit (780 metre) çapındadır; Dimorfos yaklaşık 525 fit (160 metre) uzunluğundadır. Kredi: NASA/Johns Hopkins APL

325 milyon dolarlık görev, bir asteroidin veya uzaydaki herhangi bir doğal nesnenin konumunu değiştirmeye yönelik ilk girişimdi.

Adams daha sonra bir basın toplantısında, “Söyleyebildiğimiz kadarıyla, ilk gezegen savunma testimiz başarılı oldu” dedi ve oda alkışlarla doldu. “Bence Dünyalılar daha iyi uyumalı. Kesinlikle, uyuyacağım.”

Bam!  NASA uzay aracı savunma testinde asteroide çarptı

NASA canlı akışından alınan ve Double Asteroid Redirection Test uzay aracından alınan bu görüntüde, 26 Eylül 2022 Pazartesi günü uzay aracı kendisine doğru uçarken asteroid Dimorphos görülüyor. Kredi: AP aracılığıyla ASI/NASA

NASA Yöneticisi Bill Nelson, günün erken saatlerinde Twitter üzerinden insanlara “Hayır, bu bir film konusu değil” diye hatırlattı. Önceden kaydedilmiş bir videoya ekledi: “Hepimiz ‘Armageddon’ gibi filmlerde gördük, ancak gerçek hayatta riskler yüksek.”

Pazartesi gününün hedefi: Dimorphos adında 525 fit (160 metre) bir asteroit. Bu, Yunanca ikiz anlamına gelen Didymos’un bir uydusu, küçük ortağı oluşturan malzemeden beş kat daha büyük, hızlı dönen bir asteroit.

Çift, çağlar boyunca Dünya’yı tehdit etmeden güneşin etrafında dönüyor ve bu da onları dünyayı kurtarmak için ideal test adayları haline getiriyor.

Geçen Kasım ayında başlatılan, otomatik satış makinesi boyutunda DART (Çift Asteroid Yönlendirme Testi’nin kısaltması) uzay aracı üreticisi ve görev yöneticisi Johns Hopkins Üniversitesi’nin Uygulamalı Fizik Laboratuvarı tarafından geliştirilen yeni teknolojiyi kullanarak hedefine gitti.

Bam!  NASA uzay aracı savunma testinde asteroide çarptı

Bir NASA canlı akışından alınan bu görüntüde, Double Asteroid Redirection Test uzay aracı, daha büyük asteroid Didymos 26 Eylül 2022 Pazartesi günü gözden kaybolurken, merkezdeki asteroid Dimorphos’a yaklaşıyor. Kredi: AP aracılığıyla ASI/NASA

Bu akıllı navigasyon sisteminin önemli bir parçası olan DART’ın yerleşik kamerası, çarpışmadan yalnızca bir saat önce Dimorphos’u gördü. “Yoooooo!” diye haykırdı Johns Hopkins’te görev sistemleri mühendisi olan Adams.

Maryland, Laurel’deki Adams ve diğer yer kontrolörleri, her saniye Dünya’ya geri dönen bir görüntüyle, Dimorphos’un daha büyük yoldaşı ile birlikte görüş alanında daha da büyüdüğünü artan bir heyecanla izlediler. Dakikalar içinde, Dimorphos resimlerde yalnızdı; dev gri bir limona benziyordu ama yüzeyinde kayalar ve moloz vardı. Radyo iletimi sona erdiğinde son görüntü ekranda dondu.

Uçuş kontrolörleri tezahürat yaptılar, birbirlerine sarıldılar ve karşılıklı beşlik çaktı. Görevleri tamamlandı, DART ekibi doğrudan kutlama moduna geçti. Uzay aracının ölümü üzerine çok az üzüntü vardı.

NASA program bilimcisi Tom Statler, “Normalde, bir uzay aracından sinyal kaybetmek çok kötü bir şeydir. Ancak bu durumda ideal sonuç buydu” dedi.

Bam!  NASA uzay aracı savunma testinde asteroide çarptı

Johns Hopkins APL ve NASA tarafından kullanıma sunulan bu çizim, NASA’nın DART sondasını, ön planda sağda ve İtalyan Uzay Ajansı’nın (ASI) LICIACube’unu, sağ altta, Didymos sisteminde, asteroid Dimorphos ile çarpışmadan önce, solda gösteriyor. DART’ın 26 Eylül 2022 Pazartesi günü asteroit üzerinde sıfırlanması bekleniyor ve onu 14.000 mil hızla çarpma niyetinde. Çarpma, asteroidi eşlik eden uzay kayasının etrafında biraz daha sıkı bir yörüngeye sokmaya yetecek kadar olmalıdır. Kredi: AP aracılığıyla Steve Gribben/Johns Hopkins APL/NASA

Johns Hopkins bilim adamı Carolyn Ernst, uzay aracının kesinlikle “kaput” olduğunu ve kalıntıların muhtemelen yeni kraterde olduğunu veya asteroidin fırlattığı malzemeyle uzaya basamaklandığını söyledi.

Bilim adamları, DART’ın Dimorphos’u parçalayamayacağı konusunda ısrar etti. Uzay aracı, asteroidin 11 milyar pound (5 milyar kilogram) ile karşılaştırıldığında, 1.260 pound (570 kilogram) yetersiz bir paket aldı. Ancak bu, Didymos çevresindeki 11 saatlik 55 dakikalık yörüngesini küçültmek için yeterli olacaktır.

Etki, bundan 10 dakika daha az olmalıdır. Bilim adamları, %1’lik beklenen yörünge kaymasının kulağa pek hoş gelmeyebileceğini belirtti. Ancak bunun yıllar içinde önemli bir değişiklik anlamına geleceğini vurguladılar.

NASA’nın gezegen bilimi bölümü direktörü Lori Glaze, “Şimdi bilim başladığında” dedi. “Şimdi gerçekten ne kadar etkili olduğumuzu göreceğiz.”

Gezegen savunma uzmanları, tehdit eden bir asteroidi veya kuyruklu yıldızı havaya uçurmak ve Dünya’ya yağabilecek birden fazla parça oluşturmak yerine, yeterli hazırlık süresi verildiğinde yoldan çekmeyi tercih ediyor. Büyük uzay kayaları veya bir asteroidi daha güvenli bir yörüngeye çekmek için kendi yerçekimini kullanacak olan henüz icat edilmemiş cihazlar olan çarpma tertibatları ve sözde yerçekimi traktörlerinin bir kombinasyonu için çoklu çarpma tertibatlarına ihtiyaç duyulabilir.

Bam!  NASA uzay aracı savunma testinde asteroide çarptı

Johns Hopkins APL ve NASA tarafından kullanıma sunulan bu çizim, NASA’nın sağ üstte, Didymos’un yörüngesinde dönen asteroit Dimorphos’u etkilemek üzere rotasını gösteren DART sondasını gösteriyor. DART’ın 26 Eylül 2022 Pazartesi günü asteroit üzerinde sıfırlanması bekleniyor ve onu 14.000 mil hızla çarpma niyetinde. Çarpma, asteroidi eşlik eden uzay kayasının etrafında biraz daha sıkı bir yörüngeye sokmaya yetecek kadar olmalıdır. Kredi: AP aracılığıyla Steve Gribben/Johns Hopkins APL/NASA

NASA’nın kıdemli iklim danışmanı Katherine Calvin, 66 milyon yıl önce büyük bir asteroit çarpmasının neden olduğuna inanılan kitlesel yok oluşa atıfta bulunarak, “Dinozorların neyin geleceğini bilmelerine yardımcı olacak bir uzay programı yoktu, ama bizim var” dedi. , volkanik patlamalar veya her ikisi.

Dünya’yı asteroit saldırılarından korumaya kendini adamış kar amacı gütmeyen B612 Vakfı, 20 yıl önce astronotlar ve fizikçiler tarafından kurulduğundan beri DART gibi darbe testleri için bastırıyor. Pazartesi günkü başarı bir yana, vakfın eski bir astronot olan yönetici direktörü Ed Lu, dünyanın orada gizlenen sayısız uzay taşını tanımlamak için daha iyi bir iş çıkarması gerektiği konusunda uyardı.

NASA’ya göre, ölümcül 460 fit (140 metre) aralığındaki tahmini 25.000 Dünya’ya yakın nesnenin yarısından önemli ölçüde daha azı keşfedildi. Ve yaygın yaralanmalara sahip milyonlarca küçük asteroitin %1’inden azı biliniyor.

Bam!  NASA uzay aracı savunma testinde asteroide çarptı

Johns Hopkins APL ve NASA tarafından kullanıma sunulan bu çizim, NASA’nın DART sondasını, merkezini ve İtalyan Uzay Ajansı’nın (ASI) LICIACube’unu, sağ altta, Didymos sisteminde, asteroid Dimorphos ile çarpışmadan önce, solda gösteriyor. DART’ın 26 Eylül 2022 Pazartesi günü asteroit üzerinde sıfırlanması bekleniyor ve onu 14.000 mil hızla çarpma niyetinde. Çarpma, asteroidi eşlik eden uzay kayasının etrafında biraz daha sıkı bir yörüngeye sokmaya yetecek kadar olmalıdır. Kredi: AP aracılığıyla Steve Gribben/Johns Hopkins APL/NASA

Lu, Ulusal Bilim Vakfı ve ABD Enerji Departmanı tarafından Şili’de tamamlanmak üzere olan Vera Rubin Gözlemevi’nin asteroit keşfi alanında devrim yaratmayı vaat ettiğini kaydetti.

Asteroitleri bulup takip ederek, “Burada hala oyunun adı bu. Dünyayı korumak için olması gereken de bu” dedi.


NASA uzay aracı kafa kafaya çarpışma için asteroit üzerinde kapanıyor


© 2022 Associated Press. Tüm hakları Saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: NASA’nın DART uzay aracı, savunma testinde (2022, 27 Eylül) asteroide çarptı, https://phys.org/news/2022-09-bam-nasa-spacecraft-asteroid-defense.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1