Hindistan’ın mali suçla mücadele ajansı Salı günü, fintech firmasına ve Sea Ltd’nin Free Fire’ına yönelik kara para aklama soruşturmasının bir parçası olarak Coda Payments India’nın tesislerinde arama yaptı.

İcra Müdürlüğü (ED), platformların çevrimiçi oyun kullanıcılarının hesaplarından yetkisiz kesintiler yaptığı yönündeki şikayetlerin ardından şirketler hakkında soruşturma başlattığını söyledi.

Coda, oyunlar ve Garena Free Fire, Teen Patti Gold ve Call of Duty dahil olmak üzere diğer dijital ürünler için sınır ötesi ödemeler sağlar. ED ayrıca toplam Rs bakiyesi olan tüm Coda hesaplarını dondurdu. 685.3 milyon.

Coda Payments ve Sea, yorum isteyen e-postalara hemen yanıt vermedi.

Bu yılın başlarında, Reuters, dört kaynağa atıfta bulunarak, Singapur’un Hindistan ile teknoloji grubu Sea’nin sahip olduğu popüler oyun uygulaması Free Fire’ın yasaklanmasıyla ilgili endişelerini dile getirdiğini ve bu hareketin yatırımcıları korkutmasının ardından diplomatik müdahalenin ilk işareti olduğunu bildirdi.

Yasaktan sonra, New York’ta listelenen Güneydoğu Asya firmasının piyasa değeri tek bir günde 16 milyar dolar (kabaca 1.30.400 crore) düştü ve yatırımcıların Hindistan’ın bunu Sea’nin e-ticaret uygulamasına genişletebileceğinden endişe ettikleri bildirildi. O zamanlar ülkede yakın zamanda piyasaya sürülen Shopee.

İki Hintli hükümet yetkilisini de içeren kaynaklar, Sea’nin merkezi zengin şehir devletinde olmasına rağmen, Singapur’un Hintli yetkililere uygulamanın neden Çin uygulamalarına yönelik genişleyen bir baskıda hedef alındığını sorduğunu belirtmişti.

Diplomatik girişimin farkında olan Hintli yetkililerden biri Reuters’e verdiği demeçte, Singapur’un uygulamanın “kasıtsız olarak yasaklanıp yasaklanmadığını” sorguladığını söyledi.

İki Hintli kaynağın o sırada Reuters’e verdiği demeçte, Hindistan’ın dışişleri bakanlığı ile dile getirilen endişeler, yasağı emreden bilgi teknolojisi (BT) departmanına yönlendirildi.

Garena Free Fire, ülkenin güvenliğine tehdit oluşturduğu iddiasıyla Çin ile bağlantıları nedeniyle hükümet tarafından yasaklanan 54 uygulamadan biriydi. Yasaklanan uygulamalar arasında Garena Free Fire, Tencent’s Xriver ve NetEase’s Onmyoji Arena vardı. Şimdiye kadar hükümet, Mayıs 2020’de Çin ile sınır gerilimlerinin patlak vermesinden bu yana ülkede yaklaşık 300 uygulamayı engelledi.

© Thomson Reuters 2022


genel-8