Sanatçının Dünya'nın yanından geçen bir çift asteroit sistemi tasviri.

Sanatçının Dünya’nın yanından geçen bir çift asteroit sistemi tasviri.
resim: ESA-P.Carril

Bugün daha sonra NASA’nın DART uzay aracı tehdit edici olmayan bir asteroide çarpmaya çalışacak. Uzayda yaptığımız en önemli şeylerden biri – değilse de en en önemli şey – çünkü tehdit edici olmayan bir asteroidi saptırmak için yapılan bu deney, sonunda Dünya’daki yaşamı korumak için sağlam ve etkili bir gezegen savunma stratejisiyle sonuçlanabilir.

İnsanları Ay’a indirdik, Mars’a geziciler taşıdık ve yıldızlararası uzaya uzay aracı gönderdik, ancak bugün NASA’nın DART uzay aracının Didymos ikili asteroit sisteminin daha küçük üyesi olan Dimorphos’a çarptığında olabileceklerle kıyaslanamaz. Her şey plana göre giderse, DART doğrudan 525 fit genişliğindeki (160 metre)) asteroit 19:14 ET’de (burada canlı izle) ve kayayı değiştirin hız %1 civarında. Bu bir asteroit için küçük bir yörünge ayarı ama insanlık için dev bir adım.

NASA’nın Çift Asteroid Yönlendirme Testi’nin kısaltması olan DART görevi, tehdit eden asteroitlere karşı aniden bir savunmamız olduğu anlamına gelmeyecek, ancak tehlikeli asteroitleri Dünya’dan uzaklaştırmak için uygun bir strateji gösterebilir.. Bu alandaki yetkinliğimizin tam olarak olgunlaşması için daha uzun yıllar olacak, ancak her şey bugün DART ile başlıyor.

varoluşsal çıkarımlar

22 Eylül’de bir NASA basın toplantısında, NASA’nın Yakın Dünya Nesne Gözlemleri programının yöneticisi Lindley Johnson, DART’ı “uzay tarihindeki en önemli görevlerden biri” olarak nitelendirdi.” değil, aynı zamanda “insanlık tarihi”nde. tüm kalbimle katılıyorum. Ay, Mars ve Pluto misyonları kendi başlarına önemli ve anıtsaldır, ancak bu kavram kanıtı deneyi, kelimenin tam anlamıyla varoluşsal bir tehdide karşı savunma önlemlerine yol açabilir. Yani evet, oldukça önemli.

dino-6 ila 9 mil arasında bir yerde ölçülen söndürme asteroit (1015 kilometre genişliğinde ve yaklaşık 66 milyon yıl önce Meksika’nın Yucatan Yarımadası’na çarptığında saniyede yaklaşık 7,5 mil (12 km/s) seyahat ediyordu. Çarpışma, kediden büyük her hayvan da dahil olmak üzere dünyadaki tüm türlerin %75’ini yok etti. Ve elbette, kuş olmayan dinozorların 165 milyon yıllık saltanatını sona erdirdi.

Bu büyüklükteki asteroitler çok sık gelmez, ancak bu, gezegenimizin büyük boyutlu uzay kayalarından bağışık olduğu anlamına gelmez. Son Araştırma 3 mil (5 km) genişliğinden daha büyük 16 ila 32 asteroit arasında bir yerde çarptığını tahmin ediyor Dünya bir kez milyar yıl. Bu yaklaşık her 30 milyonda bir 65 milyon yıl. Bununla birlikte, 6 milden (10 km) daha geniş asteroitlerin etkileri son derece nadirdir ve her 250 milyonda bir gerçekleşir. 500 milyon yıla kadar.

Bu olayların seyrekliğine rağmen, bu tür bir etki medeniyetimizi yok edin. Kendimizi savunmak için araçlar geliştirmek açıkçası akıllıca bir fikir, ancak geceleri beni ayakta tutan şey devasa asteroitlerin tehdidi değil – daha çok küçük olanlar gezegenimize çarpma olasılığı daha yüksektir.

Daha küçük ama yine de ölümcül

Güneybatı Araştırma Enstitüsü diyor atmosferimiz, çapı 164 fitten (50 metre) daha küçük olan gelen asteroitlerin çoğunu parçalar. Boyutu 1 km’den küçük nesneler de dahil olmak üzere yüzeye ulaşan nesneler, tüm bir şehri yok etmek veya yıkıcı bir tsunamiyi serbest bırakmak gibi yerel ölçekte çok büyük hasara neden olabilir. Johnson’ın DART basın brifingi sırasında açıkladığı gibi, Dimorfos büyüklüğünde asteroitler, yaklaşık her 1000 yılda bir Dünya’ya çarpıyor. Güneş sistemi, 164 fit genişliğinden daha büyük bir milyon asteroide ev sahipliği yapıyor. Tahminen 2.000 Dünyaya yakın nesne (NEO), 0,6 mil genişliğinden daha büyüktür. SWRI’ye göre, yaklaşık 1,2 mil (2 km) boyutlarında çarpmak “küresel ölçekte ciddi çevresel hasar üretecek”. Ve belirtildiği gibi, 6 milden daha geniş asteroitleri etkilemek kitlesel yok oluşlara neden olabilir.

NASA asteroitleri potansiyel olarak tehlikeli olarak sınıflandırır çapı 100 ila 165 fit (30 ila 50 metre) veya daha büyükse ve Güneş etrafındaki yörüngeleri onları Dünya’nın yörüngesinin 5 milyon mil (8 milyon km) yakınına getirir. Uzay ajansı, bu nesneleri yer ve uzay tabanlı teleskoplarla tespit etmek ve izlemek için çalışıyor ve Dünyaya Yakın Nesne Araştırmaları Merkezi, potansiyel etki risklerini değerlendirmek için bilinen tüm NEO’ları takip ediyor.

‘Gezegen savunması uygulamalı gezegen bilimidir’

olduğu gibi, bilinmeyen Önümüzdeki 100 yıl içinde Dünya için bir tehdit var. NASA şu anda 28.000 NEO’yu izliyor, ancak gökbilimciler her yıl yaklaşık 3.000 tespit ediyor. Orada bir şans yeni tespit edilen bir asteroitin Dünya ile çarpışma rotasında olduğunu, bu durumda DART benzeri bir azaltma kullanışlı olacaktır. Ancak Johnson’ın açıkladığı gibi, bu tür bir senaryo ve ardından gelen tepkimiz, tepki vermek için genellikle yalnızca birkaç günümüz veya ayımız olan Hollywood filmlerinde tasvir edilme biçimlerine benzemeyecektir. Daha makul bir şekilde, bir yanıt vermek için birkaç yıl veya on yılımız olacağını söyledi.

Gezegenimizi bu tehditlere karşı korumak için Johnson iki temel stratejiye dikkat çekti: tespit ve azaltma. NASA’nın yaklaşan Dünyaya Yakın Nesne Araştırmacısıveya NEO Surveyor, kesinlikle yardımcı olacaktır tespit etmeasteroit avcısı uzay aracının 2026’da fırlatılması bekleniyor. DART, tehlikeli nesnelere karşı bir gezegen kalkanı geliştirmek için umut edilen birçok azaltma deneyinin ilkidir.

DART, bir kinetik çarpma tertibatının testidir, ancak bilim adamları bir dizi başka kullanma gibi stratejiler yerçekimi traktörleri veya nükleer cihazlar, ikincisi olabilir şaşırtıcı derecede etkili-en azından simülasyonlara göre. Kullanılan tekniğin türü, büyük ölçüde, boyutu ve yoğunluğu gibi, söz konusu asteroitle ilgili faktörlere bağlı olacaktır. Örneğin, kinetik çarpma tertibatları, sözde “moloz yığını asteroitler”, yüzey malzemesinin gevşek yığınlarını içerir. Dimorphos’un bir moloz yığını olması beklenmiyor, ancak DART onu parçalayana kadar bilemeyeceğiz. Johnson’ın dediği gibi, “gezegen savunması uygulamalı gezegen bilimidir.”

İnsanlığı birden fazla tehditten korumak

Gezegen dışında yaşamamıza yardımcı olacak uzay deneylerinin asteroit saptırma planlarından daha önemli olduğu bir durum yapılabilir. Gerçekten de, şu anda Dünya’dan başka bir yerde yaşama yeteneğimiz yok, bu da kendimizi ortaya çıkmaktan kurtarma yeteneğimizi sınırlıyor. varoluşsal risklerküresel ısınma, kötü niyetli yapay süper zeka veya moleküler nanoteknoloji gibi.

Evet, çok gezegenli bir tür olmaya çalışmamız ve tüm yumurtalarımızı tek bir sepete koymamamız önemli, ancak bunun farkına varmamız çok uzun zaman alacak, öte yandan gelen bir asteroit tehdidi her an ortaya çıkabilir. . Gezegen dışında yaşama kapasitemizi istikrarlı bir şekilde geliştirirken, bu tür bir tehdidi karşılamaya hazır olsak iyi olur.

Güneş sistemini yeniden işleyin

Daha kavramsal olarak, DART deneyi, güneş sistemi yeniden mühendisliğine girişimizdir. Küçücük bir asteroidin yörüngesini ustaca değiştirmek, cılız bir ilk adımdır, ancak daha güvenli hale getirmek veya tüm güneş sistemimizi kullanmanın daha iyi yollarını bulmak için yakın göksel çevremizi yeniden tasarlarken, uygarlığımız daha etkili müdahalelerde bulunmaya hazırdır. sunmak zorundadır. Bu daha anlamlı müdahaleler, asteroit tehditlerini ortadan kaldırmanın yanı sıra, gezegenlerin ve uyduların jeomühendisliğini içerebilir. ya da Güneşi daha uzun süre dayanacak şekilde ayarlamak.

Ama ben biraz kendimden geçiyorum. Her şeyden önce – ve parmaklar kesinlikle çarpıştı – bu DART bugün daha sonra şüphesiz hedefine başarıyla çarpacak.genel-7