Super Heavy Booster 7, yakın zamanda yedi motorlu bir statik yangın testini tamamladı.

SpaceX, devasa Starship roketinin çok yakında ilk uçuşunda havalanmasını bekliyor. CEO Elon Musk, şirketin iki aşamalı yeniden kullanılabilir sistemin ilk yörüngesel test uçuşunu Ekim ayı sonlarında denemeye hazırlandığını, ancak Kasım ayında lansmanın daha “muhtemel” olduğunu açıkladı.

Misk paylaşılan Booster 7’nin motorlarının yakın tarihli bir testiyle ilgili bir ileti dizisine yanıt veren Twitter üzerinden güncelleme. Musk, Çarşamba günü Twitter’da, “O zamana kadar yörünge uçuşuna hazır iki güçlendirici ve gemimiz olacak, tam yığın üretimi yaklaşık iki ayda bir olacak” dedi.

Starship uzay aracı ve Süper Ağır güçlendiriciden oluşan SpaceX sistemi, Dünya yörüngesine, Ay’a ve muhtemelen Mars gibi daha fazla varış noktasına gitmek için tasarlanmış tamamen yeniden kullanılabilir, süper ağır kaldırma fırlatma aracıdır. NASA ile yapılan bir sözleşmeye göre, SpaceX’in Starship’in yapabileceğini kanıtlaması gerekiyor. 2025’in sonlarına kadar insanları Ay’a indirmek uzay ajansının Artemis 3 görevinin bir parçası olarak. Yani, Starship’in kalkması için zaman geçiyor.

Yörünge testi uçuşu, tamamen istiflenmiş bir Starship roketinin, Dünya’nın yörüngesine gireceği, Dünya çevresinde tam bir yörüngeden daha azını gerçekleştireceği ve Dünya’nın atmosferine yeniden gireceği uzaya fırlatılmasını içerir. Üst aşama Hawaii, Kauai’nin kuzeybatı kıyısından yaklaşık 62 mil (100 km) aşağı inecek, Süper Ağır Booster ise Meksika Körfezi’ne sıçrayacak. Güçlendiricinin fırlatma sahasına destekli bir dikey iniş girişiminde bulunmakancak bu henüz doğrulanmadı.

Starship prototipi 24 şu anda SpaceX’in Boca Chica, Teksas’taki Starbase tesisinde testlerden geçiyor. Hem güçlendirici hem de uzay aracı, tamamen yeniden kullanılabilir olacak ve SpaceX’in yeni nesil Raptor motorları tarafından desteklenecek şekilde tasarlandı (güçlendirici için 33 ve uzay aracı için altı). Şirket kısa süre önce Starbase’de yedi motorlu bir statik yangın testini tamamladı, ancak prototip daha sonra SpaceX “uçuş öncesi sağlamlık yükseltmeleri” için Starship fabrikasına geri alındı. yazdı Twitter’dan.

Özellikle şirket motor testini başarılı ilan ettikten sonra, bu yükseltmelerin ne olabileceği net değildi. Ama Musk daha sonra açıklığa kavuşturuldu on Twitter: “Odak noktamız Booster 7’de uçuş için güvenilirlik yükseltmeleri ve özellikle tam motor RUD izolasyonu için birçok tasarım değişikliğine sahip Booster 9’u tamamlamak.” Musk, “RUD izolasyonu” ile, bir cihazın veya aracın istenmeyen imhasına atıfta bulunan bir endüstri şakası olan “hızlı programsız sökme” anlamına gelir.

Umarım Elon yakın zamanda herhangi bir şeyi yok etmeyi planlamıyordur. Gerçekten de, SpaceX daha önce Starship’e daha agresif bir gelişimsel yaklaşım benimsemişti ve genellikle muhteşem patlamalarla sonuçlanan bir dizi yüksek irtifa testinde birbiri ardına prototipleri ateşlemişti. Öte yandan, şirket, birkaç düşmüş prototip pahasına bile, devasa roketini geliştirmede ilerleme kaydetti. Mayıs ayında SpaceX, en son Starship prototipişirketin yakında yörünge uçuş yeteneklerini test etmeye hazır olabileceğine dair söz veriyor.

Ancak Musk, geçmişte Starship zaman çizelgeleri konusunda aşırı iyimserdi. Haziran ayında Musk, Starship’in görevine hazır olacağını açıkladı. Temmuz ayında ilk yörünge uçuşu aldıktan kısa bir süre sonra Federal Havacılık İdaresi’nden Boca Chica’daki site genişletmesi için. Ekim veya Kasım’da potansiyel bir lansman, SpaceX’in olağanüstü bir listeyi yerine getirdiği anlamına gelir. düzenleme gereksinimlerihenüz doğrulanmadı.

Musk tarafından önerilen en son zaman çizelgesinin aşırı iyimser bir açıklama olup olmadığı veya Starship’in 2022’nin sonundan önce gerçekten kalkışa hazır olup olmayacağı net değil. Her iki durumda da, devasa roketin uçması için zaman ilerliyor.

Daha: SpaceX, Starship’in İlk Yörünge Lansmanı Sırasında Hızlandırıcı Yakalamayı Deneyebilir

genel-7