Metro istasyonunda güvenlik kamerası görüntüsü

New York City metroları yenileniyor. Hayır, daha fazla tren, daha fazla durak, daha az gecikme veya güncellenen istasyonlar değil, bunun yerine bir ton daha fazla güvenlik kamerası. Vali Kathy Hochul Salı günü yaptığı açıklamada, metro sistemindeki her arabanın yakında iki kamerayla donatılacağını duyurdu.

“Büyük Birader’in metroda seni izlediğini mi sanıyorsun? Kesinlikle haklısın. Amacımız bu” dedi Vali bir basın toplantısı Queens metro bahçesinde. “Metro trenlerindeki faaliyetleri gözetim altında tutacağız ve bu insanlara büyük bir rahatlık sağlayacak.”

Tren vagonlarına kamera eklenmesi, Haziran ayında başlayan pilot programın genişletilmesidir. Test aşamasında yaklaşık 100 araca kamera takıldı. Güvenlik baskısı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, kamuoyuna çokça duyurulan bir dizi metro saldırısının ardından geldi. Nisan toplu çekim Manhattan’a bağlı bir N treninde. Bu saldırı sırasında tek bir silahlı kişi 10 kişiyi vurdu. Mucizevi bir şekilde, birden fazla kişi öldürülmesine rağmen kimse ölmedi. yaralı.

Çekimin ardından NYC de artırdı polis miktarı Memurlar metro istasyonlarında. Ve Belediye Başkanı Eric Adams eklemeyi düşündüğünü açıkladı. silah algılama teknolojisi istasyonlara da.

Nisan çekimlerinin başladığı Sunset Park istasyonu da dahil olmak üzere, şehir genelindeki 472 metro istasyonunda zaten güvenlik kameraları var. Ancak, şehir ilgili kameraları talep etti. çalışmıyordu olay sırasında düzgün. Zanlı, iddiaya göre tutuklandı teslim oldu.

Hochul yaptığı duyuruda, kameraların güvenliğin yanı sıra biniciliği de artırmayı amaçladığını ima etti. Pandemi sonrasında metroya dönen nispeten düşük yolcu sayısına atıfta bulundu. 14 Eylül’de günlük yolcu sayısı Mart 2020’den bu yana ilk kez 3,7 milyonu aştı. Bununla birlikte, toplam yolcu sayısı hala Covid öncesi olanın %67’si civarında seyrediyor.

Hochul, bu düzleştirici dönüşün bir kısmının muhtemelen evden çalışmanın veya hibrit ofis düzenlemelerinin dayanma gücünden kaynaklandığını kabul etmesine rağmen, Hochul, duraklayan yolcuların bir kısmını transit suç korkularına bağladı.
Yine de, tarif ettiği durum suçun azalmasıydı – 2019 rakamlarına göre %4 ve Haziran’dan Eylül 2022’ye kadar %21.

Hochul, “İyimserim ve bunların insanlar için caydırıcı olacağına inanıyorum” dedi. Vali ayrıca kameraların meydana gelen suçları çözmeyi kolaylaştıracağını ve kolluk kuvvetlerinin failleri hızlı bir şekilde tespit etmesine izin vereceğini iddia etti.

Her arabaya kamera eklemek, tahmini olarak 5.5 milyon dolara mal olacak. Bu fon, kısmen İç Güvenlik Bakanlığı’ndan, 2 milyon dolar DHS’den geliyor. Kentsel Alan Güvenlik Girişimi. Kameralar için 3,5 milyon dolar daha MTA’dan geliyor Hareket planıgöre Bir basın açıklaması valilikten.

Hochul önArtan gözetlemeyle ilgili olası endişeleri açıkça reddetti ve “Bu konuda endişeleriniz varsa, en iyi cevap metrolarda herhangi bir suç işlemeyin, o zaman herhangi bir sorun yaşamayacaksınız” diye ekledi. Bu çok klasik ve eleştirilen bir gözetim yanlısı argümandır. kendi Wikipedia sayfası.

Ancak yeni duyurulan kameralar herkese daha fazla “huzur” getirmiyor. “New Yorklular güvenlik istiyor, gözetim değil” Albert Fox Cahnkar amacı gütmeyen bir savunuculuk kuruluşu olan Gözetim Teknolojisi Gözetim Projesi’nin (STOP) direktörü, Bir açıklamada. Cahn, kameraların Nisan ayındaki çekimleri engelleyememesine veya soruşturmaya yardımcı olmamasına atıfta bulunarak kameraları “gözetleme tiyatrosu” olarak nitelendirdi ve “NYPD tarafından kötüye kullanılmaya hazır” olduklarını ekledi.

Gizmodo’ya e-postayla gönderilen bir açıklamada, Daniel Schwarz New York Sivil Özgürlükler Birliği’ndeki bir teknoloji stratejisti, Cahn’ın endişelerini yineledi. “Metro kameralarının bu devasa genişlemesinin güvenliği artıracağına dair hiçbir kanıt yok.”

Sivil haklar örgütü ayrıca Hochul ve şehrin kameralar ve yazılım sistemi, görüntülere kimin erişeceği, ne kadar süre ve nasıl saklanacağı ve mahremiyetle ilgili diğer konular hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadığına dikkat çekti. “Kapsamlı bir gözetim durumunda yaşamak, güvende olmak için ödediğimiz bedel olmamalı. Gerçek kamu güvenliği, her yerde hazır bulunan hükümet gözetiminden değil, topluluklarımıza yatırım yapmaktan gelir” diye yazdı Schwarz.

Güvenlik kameralarının suç oranları üzerindeki etkilerinin geçmiş değerlendirmesi karıştırıldı. Bazı durumlarda, güvenlik kameraları suçu, özellikle de mülkiyet suçlarını caydırıyor gibi görünmektedir. küçük hırsızlıkgöre 2020 raporu Kent Enstitüsü tarafından. Ancak Urban Institute’un Milwaukee’deki kendi deneyinde, kameraların olduğu kavşaklarda daha fazla suçun meydana geldiğini buldular. Yine de, kameralar bu durumda şiddet içeren suçların temizlenmesine yardımcı oldu.

Bu arada, gözetleme teknolojisinin her yerde yaygınlaşması, aşağıdaki gibi temel özgürlükler üzerinde endişe verici sonuçlar doğurmaktadır. insanların protesto hakkı, öğrenci sivil özgürlüklerive veri gizliliği.genel-7