Hidrojen teknolojisi hala ilk günlerinde çok fazla ama günlük yaşamda kullanılma potansiyeline sahip, bu da birçok girişimin onun etrafında bir iş yarattığı anlamına geliyor.

Hidrojeni oksijen atomlarıyla birleştirmek, yalnızca su ve ısı fazlalığı olan ürünlerle elektrik üretebilir. Elektriğe kıyasla, değiştirilmesi daha hızlıdır.

Birçok erken aşamadaki teknoloji gibi, hidrojenin daha geniş ölçekte benimsenmesini engelleyen sorunlar, yakıtın üretilmesi ve satın alınmasının maliyetinin yanı sıra kullanılabilirliktir.

Hükümet ana hatlarıyla açıkladı İngiltere hidrojen stratejisi 2030 yılına kadar 10 GW düşük karbonlu hidrojen üretim kapasitesine sahip olma hedefi.

UKTN hidrojenden yararlanmak isteyenlere dikkat etmek için bu 5 İngiltere girişiminin listesini oluşturdu.

Tevva

Kuruluş: 2012

Merkez: Londra

Finansman: 140 milyon dolar (121 milyon sterlin)

Tevva bir elektrikli kamyon üreticisidir, bu yılın başlarında kamyon üreticisi, Tevva’ya göre İngiltere’de üretilen, tasarlanan ve seri üretilen ilk hidrojen-elektrikli kamyonunu ortaya çıkardı. Şirket, tamamen elektrikli ve elektrikli hidrojen 7,5 tonluk kamyonlarını geliştirmek için Haziran ayında bir finansman turunda 41 milyon sterlin topladı.

7.5 tonluk hidrojen kamyonu 310 mil (499 km) menzile sahip, onu gelecek yıl 12 ton ve 19 tonluk bir versiyon takip edecek.

Bramble Enerji

Kuruluş: 2016

Merkez: Batı Sussex

Finansman: 53,6 milyon dolar (46,2 milyon sterlin)

2016 yılında University College London ve Imperial College London’dan ayrılan Bramble Energy, hidrojen yakıt hücrelerini daha ucuz ve üretimi daha kolay hale getirmeyi hedefliyor.

Yılın başında, teknolojisinin ticari kullanımına devam etmek için B Serisi finansmanda 35 milyon sterlin sağladı.

Levidian

Kuruluş: 2012

Merkez: Cambridge

Finansman: Yok

Levidian’ın teknolojisi, katalizörlere veya katkı maddelerine ihtiyaç duymadan metanı hidrojen ve karbona dönüştürebilir.

BAE’de 500.000 ton karbondioksit eşdeğerini (CO2e) ortadan kaldırmak amacıyla Zero Carbon Ventures ile Mayıs ayında 700 milyon sterlin değerinde bir ihracat anlaşması imzaladı.

Şirket ayrıca plazma kimyası süreciyle grafen üretiyor ve ana bileşeni olarak metan kullanıyor.

Ahtapot Enerjisi

Kuruluş: 2015

Merkez: Londra

Finansman: 1,7 milyar dolar (1,4 milyar sterlin)

İleri teknoloji bir kamu hizmeti şirketi olan Octopus Energy, İngiltere, Almanya, ABD, Japonya, İspanya, İtalya, Fransa ve Yeni Zelanda’ya yeşil enerji sağlıyor.

Octopus Energy daha önce İngiltere’de 2030 yılına kadar yeşil hidrojen santralleri inşa etme niyetini açıklamıştı. 3 milyar sterlinlik yatırım enerji firması RES ile.

Geçen ay pil geliştiricisi ve güneş enerjisi şirketi Exagen’deki fonundan 35 milyon sterlinlik yatırım yaptı. Temmuz ayında hissedarlardan ve bir emeklilik fonundan 455 milyon sterlin topladıktan sonra.

hiiroc

Kuruluş: 2019

Merkez: Hull, Doğu Yorkshire

Finansman: 34,3 milyon dolar (29,6 milyon sterlin)

Hiiroc, termal plazma elektrolizi kullanarak biyometan, parlama gazı ve doğal gazı hidrojene dönüştürmek için bir yöntem geliştirdi.

Hidrojenin üretimi, Hiiroc’un kendi bünyesinde üretilen modüler üniteleri aracılığıyla yapılır ve yan ürün olarak karbon üretir. Bu karbon, araba lastikleri, kauçuk, plastik ve mürekkepte potansiyel uygulamalara sahiptir.genel-11