NASA, Artemis 1 programıyla boğuşurken, ajans başka bir gizemi de çözdü. Etkisinde Voyager 1 uzay aracı45 yıl önce piyasaya sürülen , çok gizemli veriler aktarıyor.

Neden? Niye ? Açıklama burada. NASA mühendisleri, dört on yıllık uzay aracının kritik araçlarının Dünya’daki görev kontrolörlerine “bozuk” sağlık bilgileri göndermesine neden olan hatayı buldu.

Voyager 1’in antenini Dünya’ya dönük tutan tutum artikülasyon ve kontrol sistemi (AACS), bu yılın başlarında, gemide gerçekte ne olduğunu yansıtmayan bilgileri döndürmeye başladı. AACS sistemi normal çalışıyor gibi görünüyordu, ancak döndürdüğü veriler, sistemin olası herhangi bir durumuna karşılık gelmediği için geçersiz sayıldı.

Gizem tam olarak çözülmedi

Aksi takdirde, bilimsel verileri toplamaya ve geri göndermeye devam ettiği için, sondanın geri kalanı sağlıklı görünüyordu.

Ancak ajans, çarpık bilginin kaynağını bulduğunu söyledi: telemetri verilerini iletmek için kullanılmaması gereken bir zombi bilgisayar. “AACS, yıllar önce çalışmayı bıraktığı bilinen bir yerleşik bilgisayar aracılığıyla telemetri verilerini göndermeye başlamıştı ve bilgisayar bilgileri bozdu.” NASA bir basın açıklamasında söyledi.

NASA mühendisleri sorunu çözmüş olsalar da, AACS’nin çalışmayan bilgisayar aracılığıyla bilgileri neden yönlendirmeye başladığını hala bilmiyorlar. Ancak, AACS’nin muhtemelen başka bir yerleşik bilgisayardan hatalı bir komut aldığını varsayıyorlar.

“Telemetriyi kurtardığımız için mutluyuz”

NASA, eğer o diğer yerleşik bilgisayar kötü bir komut verirse, uzay aracının başka bir yerinde bir sorun olabileceğini belirtiyor. Altta yatan sorunun doğasını belirlemek için araştırmalar devam ediyor, ancak mühendisler bunun geleceğini ciddi şekilde etkilemeyeceğine inanıyor.

Voyager proje yöneticisi Suzanne Dodd, “Telemetriyi geri aldığımız için mutluyuz” dedi. “AACS’nin tam bellek okumasını yapacağız ve yapılan her şeye bakacağız. Bu, ilk etapta telemetri sorununa neden olan sorunu teşhis etmeye çalışmamıza yardımcı olacak. Bu nedenle proaktif davranıyoruz. temkinli iyimserlik, ama hala yapacak bazı araştırmalarımız var.”

Voyager 1, Eylül 1977’de Cape Canaveral’dan fırlatıldı ve şu anda Dünya’dan en uzak uzay aracı, uzayda yaklaşık 14,5 milyar mil (23,3 milyar kilometre) seyahat ediyor. Işığın uzay aracından seyahat etmesi yaklaşık 20 saat sürecek.

Voyager 1, yıldızlararası uzaya giren ilk insan yapımı nesneydi ve 1998’de NASA’nın Pioneer 10’unu geçerek en uzak insan yapımı nesne oldu. Ağustos 2012’de yıldızlararası uzaya ulaştı ve diğer şeylerin yanı sıra, yıldızlararası uzayda maddenin yoğunluğunun ölçümleri. Sonunda güneş sisteminden çıkacak, ama çok, çok uzun bir süre için değil.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15