Kaliforniya milletvekilleri, güçlü federal standartların yokluğunda uygulamaları ve diğer çevrimiçi alanları çocuklar için daha güvenli hale getirmeyi amaçlayan bir yasa tasarısını onayladı. Tasarı, yasalaşırsa, Kaliforniya’da 18 yaşın altındaki insanlar için bir dizi yeni koruma uygulayacak ve potansiyel olarak teknoloji şirketlerini herhangi bir ihlalden etkilenen her çocuk için binlerce para cezasıyla cezalandıracak.

Fatura, California Yaşına Uygun Tasarım Kodu Yasası, hala yasalaşmadan önce California Valisi Gavin Newsom tarafından imzalanması gerekiyor. İmzalanması halinde, hükümleri 1 Temmuz 2024’te yürürlüğe girecek ve platformlara uyum sağlamaları için bir zaman aralığı verecek.

Yeni gizlilik kuralları Instagram, TikTok ve YouTube gibi – genç kullanıcıların güvenliğini ve ruh sağlığını yanlış kullandıkları için sık sık eleştirilen hedefler – ve aynı zamanda “çevrimiçi bir hizmet, ürün veya özellik sunan diğer işletmeler için de geçerli olacak. çocuklar tarafından erişilebilir.” Bu daha geniş tanım, yasanın gereksinimlerini, kullanımlarını açıkça yetişkinlerle sınırlamayan diğer web siteleri veya hizmetlerin yanı sıra çocukların kullanabileceği oyun ve eğitim platformlarına da genişletecektir.

Tasarı, çocuğu 18 yaşın altındaki herkes olarak tanımlıyor ve reşit olmayanları cezbedebilecek uygulamaları ve diğer çevrimiçi ürünleri yalnızca en küçükler için değil, 18 yaşından küçük tüm kullanıcılar için daha fazla gizlilik koruması sağlamaya zorluyor. Çevrimiçi çocuklar için bazı gizlilik korumalarını belirleyen federal yasa, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası (COPPA), korumalarını yalnızca 13 yaşın altındaki çocukları kapsar.

California Yaşına Uygun… ile TechCrunch

Gereksinimleri arasında, Kaliforniya çocuk mahremiyeti mevzuatı, şirketlerin herhangi bir reşit olmayan kullanıcı verilerini kesinlikle gerekli olanın ötesinde toplamasını veya çocukların kişisel bilgilerini herhangi bir şekilde “bir çocuğun fiziksel sağlığına, zihinsel sağlığına veya esenliğine zarar verecek şekilde kullanmasını” yasaklayacaktır. ” Ayrıca, etkilenen şirketlerin, “zararlı materyaller sunmak için çocukların önceki davranışlarını, tarama geçmişlerini veya diğer çocuklara benzerliklerine ilişkin varsayımları kullanarak profillerini çıkaran özellikleri devre dışı bırakmak da dahil olmak üzere” 18 yaşın altındaki kullanıcıları en güçlü gizlilik ayarlarına varsayılan olarak getirmelerini gerektirecektir.

Tasarı aynı zamanda, vali ve devlet kurumları tarafından atanan üyelerden oluşan gerekliliklerin uygulanmasına adanmış yeni bir çalışma grubu da oluşturacak. California Başsavcısı, kurallarını ihlal eden şirketlere, “ihmalkar” olarak kabul edilen ihlaller için etkilenen çocuk başına 2.500 ABD Doları ve kasıtlı ihlaller için 7.500 ABD Doları para cezası verme yetkisine sahip olacaktır.

Çocuklara yönelik savunuculuk örgütü Common Sense Salı günü yaptığı açıklamada, “Bugünün iki partili AB 2273 geçişi, California’daki çocukları çevrimiçi korumaya yönelik anıtsal bir adımdan çok cesaretlendirildik” dedi. Meclis üyeleri Wicks, Cunningham ve Petrie-Norris tarafından kaleme alınan bugünkü eylem, çocukların çevrimiçi sağlık ve güvenliğini yasa koyucular ve teknoloji şirketlerimiz için, özellikle de erişilen web siteleri söz konusu olduğunda, daha büyük bir öncelik haline getirme ihtiyacı hakkında önemli bir sinyal gönderiyor. genç kullanıcılar tarafından.”

Hâlâ üzerinde çalışılması gereken çok fazla ayrıntı olsa da, Kaliforniya yasa tasarısı, tarihsel olarak patlayıcı kullanıcı büyümesine ve para kazanmaya her şeyden önce öncelik vermiş olan teknoloji şirketlerinin elini zorlayabilir – ve yaşını doğrulamak gibi daha az kazançlı bir iş söz konusu olduğunda ayaklarını sürüyebilir. kullanıcılarını ve gençleri çevrimiçi tehditlerden güvenlik ve akıl sağlığına karşı korumak. “Yaşa Uygun Tasarım Kodu” olarak bilinen Birleşik Krallık çocuk mahremiyeti mevzuatından ilham alan mevcut mevzuat, benzer şekilde teknoloji şirketlerini, yeni düzenlemelere giren bölgesel olarak özel kullanıcı segmentleri için özelleştirilmiş deneyimler oluşturmak yerine, reşit olmayanlar için mahremiyet standartlarını iyileştirmeye zorlayabilir. yasal korumalar.genel-24