Fransa hükümeti, benzinli arabalarını elektrikli bisikletlerle takas eden kişilere sunduğu sübvansiyonun boyutunu kişi başına 4.000 €’ya (yaklaşık 3.976 $) çıkardı, göre Kere. Para, insanları kirletici ulaşım biçimlerini daha temiz, daha çevre dostu alternatifler lehine terk etmeye teşvik etmeyi amaçlıyor.

Düşük emisyonlu kentsel bölgelerde düşük gelirli hanelerde yaşayan ve arabalarıyla ticaret yapan kişiler, bir e-bisiklet satın almak için 4.000 Euro’luk sübvansiyonun tamamına hak kazanır. (Geleneksel, motorsuz bisikletler de teşvik için uygundur.) Daha yüksek gelir grubundan Fransız vatandaşları daha küçük sübvansiyonlar talep edebilir.

İlk olarak geçen yıl uygulamaya konan sübvansiyon, yetkililerin Hollanda, Almanya ve Danimarka gibi bisiklet tutkunu rakiplerine yetişmek için daha fazlasının yapılması gerektiğine karar vermesinin ardından yakın zamanda artırıldı. Fransız hükümeti, şu anda sadece yüzde 3 olan ülkenin 2024 yılına kadar yüzde 9’unun bisiklete geçmesini istediğini söyledi. Hollanda bu alanda yüzde 27 gibi büyük bir paya sahip.

Politika şu şekilde modellenmiştir: Litvanya’da son derece başarılı programvatandaşların eski araçlarını değiştirdikten sonra yeni bir elektrikli bisiklet, scooter, moped, motosiklet ve hatta toplu taşıma kredisi satın almaları için 1.000 Euro’ya (yaklaşık 994 $) kadar bir sübvansiyona hak kazandığı.

Ancak Fransa sadece bireysel teşviklere para harcamıyor. Emmanuel Macron’un hükümeti de Paris şehrini tamamen bisiklete binebilir hale getirmek için 250 milyon € yatırım yapacağını söyledi. Ve şehrin belediye başkanı Anne Hidalgo, önümüzdeki beş yıl içinde 130 kilometre (80 milden fazla) bisiklet güvenli yol ekleme sözü vererek geçen yıl yeniden seçildi.

Haber, ABD Başkanı Joe Biden’in e-bisikletlerin iklim değişikliğiyle mücadele potansiyelini tamamen göz ardı eden büyük bir vergi ve iklim tasarısını yasa haline getirmesinden bir hafta sonra geldi. Tasarı, EV vergi kredileri için milyonlarca dolar içeriyor, ancak e-bisiklet teşvikleri için para yok.genel-2