Facebook’un (meta) mesajlaşma uygulaması WhatsApp artık gönderilen içeriği daha sonra silmek için daha fazla zaman sunuyor. Önceden, kullanıcıların hızlı tepki vermesi ve mesajlarını bir saat içinde geri çekmesi gerekiyordu. Şimdi sınır iki günden fazlaya çıkarıldı.

Bir saat sekiz dakikalık süre birçok WhatsApp kullanıcısı tarafından eleştirildi, bu nedenle geliştiriciler Twitter üzerinden önemli bir artış duyurdu. Meta yan kuruluşu, “Artık gönder tuşuna bastıktan sonra mesajlarınızı sohbetlerinizden silmek için 2 günden biraz fazla süreniz var” diyor. Daha spesifik olarak, sınır şimdi iki gün ve 12 saattir. Bu nedenle, hataları düzeltmek veya yanlışlıkla gönderilen içeriği geri çekmek için yeterli zaman olmalıdır.

WhatsApp’ın aksine Apple, iOS 16 güncellemesiyle farklı bir yaklaşım benimsiyor. Gönderilen mesajları sadece 15 dakika boyunca iMessage üzerinden düzenlemek mümkün olacaktır. Ayrıca gönderilen içeriği geri çekmek isteyip istemediğinize karar vermek için iki dakikanız var. Kötü niyetli kullanıcıların yanlış konuşmalar oluşturmasını veya bunlara verilen yanıtları kötüye kullanmasını önlemek için ayrıntılı bir değişiklik geçmişi de vardır. Bununla birlikte, işlevler şimdiye kadar yalnızca iOS 16 altında sunuldu ve eski Apple işletim sistemleriyle geriye dönük olarak uyumlu görünmüyor.

Daha fazla WhatsApp değişikliği

Son haftalarda ve aylarda, diğer şeylerin yanı sıra, WhatsApp sohbetlerini Android ve iOS arasında aktarmanın ve mesajlara emojilerle tepki vermenin daha kolay bir yolu oluşturuldu. Artık çevrimiçi durumunuzu daha iyi gizlemek ve grup sohbetlerinde insanları sessize almak da mümkün. Hatta bunlar gizlice bırakılabilmeli. Ayrıca maksimum veri aktarım boyutunda olumlu değişiklikler ve 32 katılımcıya yönelik grup aramalarının genişletilmesi de var.genel-27