Snapchat, geçtiğimiz Ekim ayında ebeveynlerin, gençlerinin sosyal ağ uygulamasını nasıl kullandığı konusunda daha iyi bir görünürlük elde etmelerini sağlayacak araçlar geliştirdiğini duyurduktan sonra, bugün ilk ebeveyn denetimleri setini kullanıma sunuyor. Güncelleme, Instagram, TikTok ve YouTube dahil olmak üzere gençlerin tercih ettiği diğer uygulamalarda benzer ebeveyn kontrolü özelliklerinin lansmanını takip ediyor.

Aile Merkezi olarak bilinen yeni özelliği kullanmak için ebeveynlerin veya velilerin, bir katılım daveti süreci aracılığıyla hesaplarını gençlerine bağlamak için Snapchat uygulamasını kendi cihazlarına yüklemeleri gerekecek.

Yapılandırıldıktan sonra, ebeveynler, gencin son yedi gün içinde uygulamada hangi hesaplarla sohbet ettiğini, bu mesajların içeriğini göremeden görebilecek. Ayrıca gencin arkadaş listesini görüntüleyebilir ve olası kötüye kullanımı incelenmek üzere Snap’in Güven ve Güvenlik ekibine bildirebilirler. Bunlar aslında TechCrunch’ın bu yılın başlarında geliştirilmekte olduğunu bildirdiği özelliklerle aynı özellikler.

Ebeveynler yeni kontrollere erişin ya uygulamanın Profil Ayarları’ndan ya da uygulamanın Arama özelliğinden “aile merkezi” ya da ilgili terimleri arayarak.

Uygulamanın daha genç kullanıcılar tarafından kullanılması amaçlanmadığından, özelliğin yalnızca 13 ila 18 yaş arasındaki ebeveynler ve gençler tarafından kullanılabilir olduğunu not edin. Lansman, küçük kullanıcılarını hem ABD’de hem de yurtdışında zarar görmekten daha iyi korumak için sosyal ağlar üzerindeki artan baskının hemen ardından geldi. Bu, büyük teknoloji şirketlerinin ebeveyn denetimlerini ve diğer güvenlik özelliklerini uyması için tanıtmasına neden oldu. AB yasaları ile ve beklenen ABD düzenlemeleri.

Diğer sosyal ağlar, Snapchat’in Aile Merkezi’nde piyasaya sürüldüğünde sunulanlara kıyasla daha geniş ebeveyn denetimleri getirdi. Örneğin, TikTok ebeveynlerin ekran başında kalma süresi kontrollerini ayarlamasına, daha genç kullanıcılar için daha “kısıtlı bir mod” etkinleştirmesine, aramayı kapatmasına, hesapları özel olarak ayarlamasına, mesajlaşmanın yanı sıra gençlerin beğenilerini kimlerin görebileceğini ve gönderilerine kimlerin yorum yapabileceğini kısıtlamasına izin verir. , Diğer şeylerin yanı sıra. Instagram ayrıca destek içerir Ebeveyn denetimlerinin yanı sıra ebeveynler tarafından belirlenen zaman sınırları için.

Ancak Snap, uygulamasının ilk etapta nasıl tasarlandığından dolayı çok fazla ebeveyn kontrolü gerektirmediğine dikkat çekiyor.

Resim Kredisi: Patlatmak

Varsayılan olarak, gençlerin iletişim kurmaya başlaması için karşılıklı arkadaş olması gerekir – bu nedenle potansiyel avcılardan istenmeyen mesajlar alma riski azalır. Arkadaş listeleri özeldir ve gençlerin herkese açık profillere sahip olmalarına izin verilmez. Buna ek olarak, genç kullanıcılar yalnızca uygulamada kullanıcıyla ortak ortak arkadaşları olduğunda “Önerilen Arkadaşlar” olarak veya arama sonuçlarında görünürler ve bu da maruz kalmalarını sınırlar.

Bununla birlikte, ebeveynlerin Snapchat konusundaki endişeleri, gençler ve potansiyel olarak tehlikeli yetişkinler arasındaki istenmeyen temas korkularıyla sınırlı değildir.

Özünde, Snapchat’in kaybolan mesajlar özelliği, gençlerin zorbalık, istismar ve cinsel içerikli mesajlaşma gibi diğer uygunsuz davranışlarda bulunmasını kolaylaştırır. Sonuç olarak, Snap’in konusu olmuştur. çoklu davalar gençleri intihar eden kederli ebeveynlerden. Snap’in platformunun, o zamandan beri şirketin politikalarını yenilemesine ve geliştirici araçlarına erişimi sınırlamasına neden olan çevrimiçi zorbalığı kolaylaştırmaya yardımcı olduğunu iddia ediyorlar. Ayrıca, kullanıcıları paylaşmaya teşvik eden arkadaş bulma uygulamalarını da kesti. kişisel bilgileri yabancılarla – bir yaygın cadde çocuk yırtıcılar daha genç yaşta olacaksavunmasız Snapchat kullanıcıları.

Seks yapmak da bir sorun oldu çoklu davalar. En son bir genç kız Snapchat aleyhine toplu dava açtı tasarımcılarının, hizmetini kullanan kızların cinsel sömürüsüne karşı korumak için hiçbir şey yapmadığını iddia ediyor.

Resim Kredisi: Patlatmak

Snapchat’in yeni Aile Merkezi ile şirket, ebeveynlere gençlerin uygulamayı kullanımı hakkında bir fikir veriyor – ancak bu, gençlerin mahremiyetini korumayı desteklediğinden, kötüye kullanımı veya istismarı tamamen önlemek için yeterli değil.

Ebeveynler için, bir gencin arkadaş listesini görme yeteneği, bu kişilerin güvenli olup olmadığını anlamalarına mutlaka yardımcı olmaz. Ve ebeveynler her zaman gençlerinin tüm sınıf arkadaşlarının ve tanıdıklarının isimlerini bilmezler, sadece yakın arkadaşlarının isimlerini bilirler. Snap ayrıca ebeveynlerin gençlerinin arkadaşlarına özel olarak fotoğraf göndermesini engellemesine izin vermez ve sohbetlerde cinsel içerikli görüntüler gönderildiğinde ebeveynleri uyarmak için otomatik olarak müdahale eden Apple’ın iMessage teknolojisine benzer bir özellik uygulamamıştır. (şimdi dokunsa da CSAI Eşleştirme teknolojisi bilinen kötüye kullanım materyalini kaldırmak için.)

Aile Merkezi ayrıca, gençlerin uygulamanın bir TikTok kısa video klonu olan Spotlight özelliğiyle etkileşime girip giremeyecekleri ve nasıl etkileşimde bulunabilecekleri konusunda hiçbir kontrol sunmuyor. Ebeveynler de gençlerinin canlı konumunun uygulama içi Snap Haritası’nda paylaşılıp paylaşılamayacağını kontrol edemez. Ve ebeveynler, gençlerinin kimleri arkadaş olarak ekleyebileceğini kontrol edemez.

Şirketin Keşfet bölümü de ebeveyn denetimleri tarafından yok sayılır.

Geçen yılki bir Kongre oturumunda Snap’ten, Keşfet bölümündeki bazı içeriğin neden açıkça yetişkinleri hedef aldığını savunması istenmişti – örneğin cinsel içerikli video oyunlarına davetler, barlara gitme veya porno hakkında makaleler ve uygunsuz görünen diğer öğeler gibi. Uygulamanın 13+ yaş derecelendirmesiyle senkronize edin. Yeni Aile Merkezi, uygulamanın büyük miktarda tıklama tuzağı içeriği içeren bu bölümü üzerinde hiçbir kontrol sağlamaz.

Bu bölümün sürekli olarak kasıtlı olarak şok edici fotoğraflar ve tıbbi görüntüler içerdiğini gördük – düşük değerli tıklama tuzağı makalelerine ve web’de dağınık olarak göreceğiniz reklamlara benzer.

Yazma sırasında, Discover’da hızlı bir kaydırma, korkutmak veya alarm vermek için tasarlanmış çeşitli makaleleri ortaya çıkardı – en az üç makale dev örümceklerin fotoğraflarını içeriyordu. Bir diğeri, çocuklarını öldüren bir ebeveyn hakkındaydı. Bir hikaye Japonya’nın intihar ormanına odaklandı, diğeri ise eğlence parklarında ölen insanlarla ilgiliydi. Ayrıca 12 yaşındaki bir öğrenciyle (sözleriyle) “hile yaparken” yakalanan bir öğretmenin hikayesi de vardı – çocukların cinsel istismarıyla ilgili bir hikayeye başlık vermenin gerçekten iğrenç bir yolu. Ve muhtemelen bir doktorun incelemesine bırakılması gereken, daha genç gençlere gösterilmeyen, nadir görülen tıbbi durumların birden fazla fotoğrafı vardı.

Snap, gelecekteki bir güncellemenin ebeveynler için “içerik kontrolleri” ve gençlerin bir hesabı veya bir içeriği Snap’in güvenlik ekibine bildirdiklerinde ebeveynlerini bilgilendirme olanağı sunacağını söylüyor.

“Hem içeriğimizi hem de eğlence platformlarımızı yakından yönetiyor ve küratörlüğünü yapıyor ve incelenmemiş içeriğin Snapchat’te geniş bir kitleye ulaşmasına izin vermiyor olsak da, her ailenin gençleri için hangi içeriğin uygun olduğuna dair farklı görüşleri olduğunu biliyoruz ve onlara Bu kişisel kararları verme seçeneği, ”dedi bir Snap sözcüsü, yaklaşmakta olan ebeveyn kontrolü özellikleri hakkında.

Şirket, ebeveynlerden ve gençlerden daha fazla geri bildirim aldıktan sonra başka kontroller eklemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.genel-24