Intel, PC satın alımındaki düşüş nedeniyle beklenmedik bir şekilde yarım milyar dolar kaybeden inanılmaz derecede zor bir çeyrek geçirdi ve dün daha kötü bir haber gibi görünüyordu – bir rapor TrendForce’dan üretim gecikmeleri hakkında kıvılcım çıkardı söylentiler Intel’in bir sonraki büyük amiral gemisi işlemcisi Meteor Lake’in 2024’e kadar erteleneceğini ve bu da onu programın bir yıl kadar gerisinde bırakacaktı. (Şubat ayındaki bir yatırımcı toplantısında Intel, Meteor Gölü’nün 2023’te gönderilmeden önce bu yaz “açılacağını” söyledi.)

Ancak Intel, sözcüsü Thomas Hannaford’un yaptığı açıklamayla bugün bu söylentileri açıkça reddediyor. Sınır sadece doğru olmadıklarını değil, aynı zamanda Meteor Gölü’nün 2023’te gerçekten gönderileceğini, piyasaya sürüleceğini ve tüketicilere sunulacağını söyledi.

2022 Yatırımcı Günü itibariyle Intel’in istemci işlemci yol haritası
Resim: Intel

Bu Intel için iyi bir şey çünkü Meteor Lake şirketin son yılların en önemli gelişmeleri. Yalnızca şirketin Intel 4 mimarisindeki (önceden 7nm olarak biliniyordu) ilk istemci işlemcisi ve üretimde aşırı ultraviyole litografiyi (EUV) ilk kez kullandığı bildirildiğine göre değil, aynı zamanda Intel’in bir yonga tasarımı kullanan ilk büyük sürümüdür. bileşenler daha çok Legolar gibi birleştirilebilir. Intel çoktan taşınmaya başlamıştı melez Nesil Alder Lake’in performans ve verimlilik çekirdekleri karışımına sahip çipler, akıllı telefon çipine benzer, ancak bu aynı şey değil.

Meteor Gölü’nün hala yolunda olduğu fikri, Intel’in Q2 2022 kazanç çağrısını dinleyen herkes için pek sürpriz olmayacak. Orada, Intel CEO’su Pat Gelsinger yatırımcılara, şirketin 2023’te Meteor Lake’i teslim edeceğini, “hem bizim hem de müşterilerimizin laboratuvarlarında iyi sağlık gösterdiğini” ve zaten “müşterilere geniş çapta örneklendiğini” söyledi. ”

Müşterilere numune teslim etmek elbette bir tüketici lansmanına hazır olmakla aynı şey değil – ancak şimdi Intel, 2023’te de tüketiciler için hazır olacağını açıklıyor.

TrendForce raporu, Intel’in 2023’ün sonuna kadar önemli bir Meteor Lake bileşeninin seri üretimine bile başlamayacağını ve “bu olayın TSMC’nin üretim genişletme planını büyük ölçüde etkilediğini” öne sürdü. TSMC, Intel hakkında yorum yapmadı, ancak bir açıklamada kapasite genişletme projesinin etkilendiğini reddetti. China’s Economic Daily’ye.

2. Çeyrek kazanç çağrısı sırasında Intel, 12. Nesil Alder Lake işlemcilerinden 35 milyon adet sevk ettiğini söyledi. Muhtemelen Intel 13. Nesil Core olarak bilinecek olan Raptor Lake, bu yıl içinde gelecek.genel-2